Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Grudzień 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            Obsługa techniczna ALFA TV

06-03-2018 | Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Drawno na lata 2017-2023 przyjęty przez radnych

Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Drawno na lata 2017-2023 przyjęty przez radnych

 

Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Drawno jest dokumentem określającym w sposób kompleksowy proces niezbędnych przemian społecznych, ekonomicznych, przestrzennych i technicznych służących wyprowadzeniu ze stanu kryzysowego najbardziej zdegradowanych obszarów gminy Drawno, do których w szczególności wpisują się środowiska popegeerowskie.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego dostrzegając problem niejednorodnego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego gmin, szczególnie na terenach popegeerowskich opracował Specjalną Strefę Włączenia, w której wśród 18 wskazanych gmin znalazła się również Gmina Drawno. Jednym ze sposobów wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych jest proces rewitalizacji. W tym celu Zarząd Województwa ogłosił konkurs na wyłonienie firmy, która opracuje Program Rewitalizacji dla tych 18 gmin. Wygrała firma 4c Centrum Ekonomii Społecznej, która m.in. na terenie naszej gminy przeprowadziła cały szereg działań z udziałem mieszkańców, które doprowadziły do opracowania projektu Programu.

W wyniku przeprowadzonej przez Firmę diagnozy i analiz naukowych wyłonione zostały obszary naszej gminy, które charakteryzują się kumulacją negatywnych zjawisk większości analizowanych sfer: społecznej, gospodarczej, technicznej oraz funkcjonalno-przestrzennej. Analizowano m.in. stopień bezrobocia, dostęp do kultury, w tym do świetlic wiejskich, brak dostępu do podstawowych usług lub ich niskiej jakości, liczbę przestępstw, liczbę osób korzystających z pomocy społecznej, kapitał społeczny itp. W wyniku tych analiz do obszaru zdegradowanego wyznaczono: Chomętowo, Konotop, Niemieńsko, Święciechów oraz część miasta Drawno.

W Programie zostały wskazane główne projekty rewitalizacyjne, które będą realizowane zarówno przez gminę Drawno, jak również przez prywatnych przedsiębiorców.

Lokalny Program Rewitalizacji został uchwalony przez Radę Miejską w Drawnie podczas ostatniej Sesji 15 lutego 2018r.

Program uzyskał już akceptację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i został wpisany na listę wojewódzką, a tym samym otworzył drogę do pozyskania środków zewnętrznych na zadania w nim ujęte.

W ogłoszonym I naborze Urząd złożył projekt pn. „Rewitalizacja Gminy Drawno poprzez odnowę przestrzeni publicznych i przywrócenie jej funkcji społeczno-gospodarczych - etap I” złożonego z 3 zadań:

  • Rewitalizacja Niemieńska poprzez budowę świetlicy wiejskiej wraz z infrastrukturą i wyposażaniem;
  • Odnowienie ciągu komunikacyjnego wzdłuż Alei Kasztanowej w Święciechowie;
  • Zagospodarowanie nabrzeża jeziora Grażyna i nadanie jej nowych funkcji.

Kwota całkowita wniosku: około 1 800,000 zł. Udział środków zewnętrznych w tych działaniach może wynosić do 90%. Planowany termin rozstrzygnięcia – czerwiec 2018r. Mamy nadzieję na pozyskanie tych środków.

BIP

eBOI

System Rada

elektroniczny samorząd

Facebook

e-MAPA

Baza firm

nasz kanał TV

OPS Drawno

krajobraz

Partnerstwo Drawy

LGR

GCI

Drawieński Park Narodowy

Caritas

Gazeta Lubuska

Choszczno

TPZD

SMS

SMS

FRONT

FRONT

zachodniopomorskie-info


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia