Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Sierpień 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            Obsługa techniczna ALFA TV

28-08-2009 | Zakończenie badań archeologicznych

27 sierpnia br. zakończyły się badania archeologiczne prowadzone przez studentów archeologii z Zakładu Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierownictwem Pani Mgr Anny Uciechowskiej – Gawron.

XIV wiek to początek dziejów drawieńskiego wzgórza zamkowego, w tym bowiem czasie osiedli tu Wedlowie gałąź rodu z pobliskiego Korytowa. Już w 1421 roku stał na wzgórzu ich murowany zamek, a powstałe u podnóża miasto nazwano Neu Wedel.
Gotycki zamek Wedlów był typową budowlą obronną tego okresu. Tworzył go czworobok wysokich kamienno-ceglanych murów kurtynowych otaczających wewnętrzny dziedziniec zamkowy. Od strony wschodniej dziedzińca stało trzykondygnacyjne murowane skrzydło mieszkalne, a od północnego – zachodu wieża, broniąca wjazdu znajdującego się zapewne w jej sąsiedztwie.
Około 1600 roku zamek gruntownie przebudowano, dodając elewacjom skrzydła mieszkalnego efektowne renesansowe dekoracje. Zapewne w tym też czasie gotycką wieżę zamkową nakryto hełmem. Wygląd zamku z tego okresu znany jest z ryciny M. Meriana z około 1652 roku.
W 1675 roku, podczas wojny trzydziestoletniej, cofające się wojska szwedzkie zdewastowały drawieński zamek, który latami nie remontowany popadł w ruinę. Obraz zamku z tego okresu uwiecznił na rycinie Daniel Petzold, rysownik który w latach 1710 – 1715 wędrował po Pomorzu i Brandenburgii.
Na przełomie XIX i XX w wzgórze zamkowe uporządkowano rozbierając zrujnowany zamek. Pozostawiono jedynie dwa jego naroża: północno – wschodnie będące fragmentem skrzydła mieszkalnego i północno - zachodnie będące częścią zamkowej wieży. Wzgórze podwyższono, zasypując dolną kondygnację dawnego zamku i uformowano w tarasy widokowe.
W roku 1958 wzgórze wraz z reliktami zamku wpisano do rejestru zabytków województwa.

mgr inż. arch. Tatiana Balcerzak - Studio A4, SzczecinGrupa ta zrealizowała wszystkie cele, które założyła w projekcie.
Założeniem badań dwóch pierwszych sondaży było wyjaśnienie, jak wyglądało otoczenie zamku. Dowiedziono, że z północnej strony zamku nie istniały żadne umocnienia. Archeolodzy nie są jeszcze w stanie powiedzieć, czy mur był kurtynowy czy też miejski, stwierdzenie tego faktu wymaga dalszych badań.
Poza elementami budowli w postaci kamienia gotyckiego, ceramiki nowożytnej z początków XVII wieku oraz sporych ilości kafli piecowych zdobionych elementami twarzy, aniołów oraz postaci mistycznych grupa nie odkryła innych znalezisk.
Niewątpliwie Wzgórze Zamkowe ciągle stanowi dla archeologów zagadkę. Możliwe, że dalsze badania przyniosą nowe informacje.
Na prośbę grupy archeologów chcielibyśmy serdecznie podziękować mieszkańcom Drawna oraz pracownikom szkoły, a w szczególności Panu konserwatorowi, który służył im pomocą oraz udostępniał narzędzia niezbędne do ich pracy.
Poza tym dziękują także za przemiłą i życzliwą gościnę, otwartość i przychylność mieszkańców Drawna. Spotkali się tu z dużym zainteresowaniem i pozytywnym nastawieniem ludzi.


Marta Piątek, Beata Ciżewska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia