Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Czerwiec 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          Obsługa techniczna ALFA TV

21-09-2009 | Grypa

Jak się ustrzec grypy?

    W związku ze zbliżającym się sezonem jesienno-zimowym możemy spodziewać się zwiększonej zachorowalności na grypę sezonową, a także wystąpieniem przypadków zachorowań na nową grypę AH1N1 ze względu na obecna sytuację epidemiologiczną na świecie.
    Wirus grypy posiada dużą zakaźność. Przenoszony jest z człowieka chorego na zdrowego drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu, rozmowy. Grypa może dotknąć każdego. Poważne zagrożenie stanowi dla osób powyżej 50 roku życia, dzieci do 5 roku życia, kobiet w ciąży oraz osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, krążenia, nerek, chorobami hematologicznymi i metabolicznymi.
    Dlatego też tak ważna jest profilaktyka. Każdy z nas wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka to budowanie prawidłowej odporności immunologicznej przez cały rok. Na nią składają się prawidłowe odżywianie, aktywny tryb życia, odpowiednia ilość odpoczynku i snu. unikanie zbyt dużej ilości alkoholu oraz palenia papierosów. W samym okresie jesienno - zimowym należy zadbać o prawidłowe ubieranie się, tak aby nie doprowadzić do wyziębienia organizmu lub przegrzania. Na liście sposobów zapobiegania grypie znajdują się szczepienia. Optymalnym terminem do prowadzenia szczepień w Polsce jest okres od września do grudnia. W Polsce szczyt zachorowań na grypę ma miejsce miedzy styczniem i marcem. Również szczepienie podczas epidemii może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Nie należy stosować nieaktualnej szczepionki. Szczepienie przeciwko grypie leży w interesie każdego: rodzin , pracowników i pracodawców. Dla tych ostatnich szczepienie pracowników może przynieść wymierne korzyści.

Jak ustrzec się grypy w tym wywołanej nowym wirusem typu AH1N1 ?

* unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne,
* pozostać w domu, jeśli wystąpią objawy grypopodobne,
* podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos chusteczką - pomoże to zapobiec zakażaniu wirusem innych osób,
* przy braku chusteczki zakryć nos i usta rękawem powyżej łokcia,
* często myć ręce wodą z mydłem unikać dotykania rękami oczu, nosa i ust,
* jeżeli byłeś w rejonie występowania grypy wywołanej wirusem typu AH1N1, poinformuj lekarza, stosuj się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia,
* zaleca się szczepienia przeciwko grypie sezonowej,
* prowadzić zdrowy styl życia ( odpowiedni ubiór, urozmaicona dieta, aktywność fizyczna, sen i odpoczynek).

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Choszcznie
lek.med. Elżbieta Jamroży

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia