Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            Obsługa techniczna ALFA TV

18-05-2020 | Wystawa Karol Wojtyła. Narodziny w Drawnie na 100 lecie urodzin JP 2.

Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

Centrum Myśli Jana Pawła II- instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przygotowało w wersji cyfrowej Wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”; wystawę, która zabrała w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Oglądając ją dokładnie w 100 rocznicę urodzin- 18 maja 2020r., rozstawioną na Placu Wolności, uczestniczyć mogliśmy (oczywiście w reżimie sanitarnym) w narodzinach małego Lolka; poznawaliśmy dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; mogliśmy z bliska obserwować powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski oraz wybrać się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, witaliśmy nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przyglądaliśmy się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszyliśmy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Serdecznie dziękujemy Centrum Myśli JP2 za nieodpłatne udostępnienie w tej wystawy a Dyrekcji Drawieńskiego Parku Narodowego za jej, także nieodpłatny, wydruk wielkoformatowy. Dziękujemy Dziekanowi naszej parafii ks. Dariuszowi Doburzyńskiemu za  możliwość jej ekspozycji w miniony weekend w kościele.

W otwarciu wystawy wzięli udział Mieszkańcy naszego miasta i gminy wraz z Burmistrzem Andrzejem Chmielewskim, Ks Dziekanem Dariuszem Doburzyńskim, Sekretarz Gminy Mariolą Kowalewską, Skarbnikiem  Agnieszką Zarecką, dyrektorkami jednostek: Zofią Radziwoń, Jolantą Fatalską i Barbarą Zajączkowską oraz  Prezes Krystyną Pietrzkiewicz ze studentami Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Swoimi wrażeniami, wraz z docenieniem roli w naszym życiu, jaką odegrał Karol Wojtyła, późniejszy św. Jan Paweł II,  podzielili się: Burmistrz Drawna oraz ksiądz Dziekan.

Dziękuję zaangażowanym pracownikom DOK: Elżbiecie Bacztub-Bakiewicz, Markowi Gnysińskiemu, Krystynie Kubickiej i Grażynie Małyszko. Dziękujemy także Spółdzielni Socjalnej „Nad Drawą” za energię do nagłośnienia.

Wystawę do końca tygodnia będzie można obejrzeć w muszli koncertowej na dziedzińcu Drawieńskiego Ośrodka Kultury.

Tego dnia na Placu Wolności można było także nieodpłatnie zaopatrzyć się w maseczki uszyte przez DOK i świetlice, SP, PM, ŚDS i Bibliotekę.

 


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia