Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Wrzesień 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        Obsługa techniczna ALFA TV

09-09-2020 | Dożynki Gminne 2020

Dnia 5 września br. w Drawnie, jak co roku odbyły się Dożynki Gminne, których organizatorami byli Gmina Drawno i Drawieński Ośrodek Kultury.  Dożynki to jedno z najważniejszych świąt naszego rejonu, podczas którego rolnicy świętują swoje plony. Uroczystość ta zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem  i ma swoją tradycję. I tak też było w tym roku, chociaż impreza odbywała się z zachowanie reżimu sanitarnego ze względu na panującą pandemię.

            Cała uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej celebrowanej przez księdza proboszcza Dariusza Doburzyńskiego. W oprawę Mszy włączyli się: Pan Piotr Bokun (oprawa muzyczna) i  Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Drawnie (czytania), za co serdecznie dziękujemy. Następnie korowód gości wraz z wieńcami przy wtórze pieśni przemaszerował ulicami Drawna do Drawieńskiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy ulokowali swoje wieńce na scenie, po czym rozpoczęliśmy dalszą część uroczystości dożynkowych.

Na wstępie głos zabrał Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, który przywitał  rolników,  grono reprezentantów sołectw gminy Drawno, oraz przybyłych gości: Starostę Choszczeńskiego p. Wiolettę Kaszak,  Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie Aleksandra Dementiewa, Radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Drawnie,   podziękował rolnikom za ich pracę i wspomniał o inwestycjach poczynionych w ostatnim czasie w naszej gminie.

Zaszczytną funkcję tegorocznych starostów dożynkowych pełnili państwo Dagmara i Piotr Kuźmińscy, którzy przekazali chleb upieczony z tegorocznych plonów na ręce Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego który następnie został podzielony wśród wszystkich uczestników Dożynek. 

Państwo Dagmara i Piotr Kuźmińscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni  70 ha, wyspecjalizowane w produkcji roślinnej. W strukturze zbiorów dominują: pszenica, rzepak i kukurydza.

Poznali się w szkole średniej – Pan Piotr ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa a Pani Dagmara Technikum Technologii Żywności w Pyrzycach. W 2009 roku pobrali się i obecnie wychowują 2-letnią córeczkę Blankę.

Pan Piotr przejął gospodarstwo po ojcu. Od tego czasu wprowadził w nim wiele zmian i ulepszeń. Kilka lat temu rozpoczął również działalność pozarolniczą  - świadczy usługi sprzętem ciężkim.

Pani Dagmara obecnie zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowywaniem córeczki.

W miarę możliwości udzielają się społecznie w działalności sołectwa Drawno, w szczególności poprzez nieodpłatne użyczanie własnego sprzętu i pracę przy remoncie dróg sołeckich.

Pan Piotr interesuje się piłką nożną – przez wiele lat był zawodnikiem Świtu Barnimie. Na bieżąco śledzi rozwój mechanizacji rolnictwa w celu usprawniania własnego gospodarstwa.

Bardzo lubią wspólne spacery oraz spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół.

Pan Burmistrz i Przewodniczący RM w Drawnie wręczyli Starostom tegorocznych Dożynek pamiątkowy grawerton.

Po tej części przeszliśmy  tradycyjnie do prezentacji przyśpiewek w przeglądzie przyśpiewek dożynkowych przygotowanych przez poszczególne sołectwa. W międzyczasie jury konkursowe oceniało wieńce i zwierzęta gospodarskie. W skład jury konkursowego weszli: pani Wioleta Kaszak oraz zaproszeni artyści- malarze : pani Maria Szymanowska, pani Bogdana Winnicka, pan Zbigniew Kowalski, pan Henryk Szymanowski. W konkursie przyśpiewek zaprezentowały się następujące zespoły: Grupa Dominikowianki, KGW Kiełpino, KGW Drawno, KGW Barnimie, KGW Brzeziny,  Zespół Śpiewaczy Drawianki, KGW Niemieńsko. Burmistrz Drawna wraz z Przewodniczącym Rady wręczyli wszystkim zespołom nagrody w przeglądzie przyśpiewek dożynkowych, których fundatorem była Gmina Drawno.

W międzyczasie odbyły się konkursy w ramach realizacji projektu złożonego do Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dotyczącego organizacji imprezy “Pożegnanie Lata w Drawnie”, której kulminacja odbyła się właśnie podczas Gminnych Dożynek 2020r. Oto wyniki  pięciu organizowanych z tej okazji konkursów.

Konkurs plastyczny „Moje magiczne miejsce na ziemi w Gminie Drawno”

Kat. dzieci w wieku przedszkolnym:

I m. Amelia Leciejewska

II m. Maja Sztubecka

III m. Maja Brzozowska

Kat. dzieci w wieku 6-9 lat:

I m. Sebastian Olszewski

II m. Hanna Wróbel

III m. Amelia Mleczkowska

Kat. młodzieży w wieku 10-13 lat:

I m. Julia Góralczyk

II m. Sandra Piotrowicz

III m. Filip Zduniewicz

 

Konkurs kulinarny „ Ziemniaczane coś”

I m. Jolanta Dworakowska „Podlaska baba ziemniaczana”

II m. Izabela Rembiałkowska „Danie książęce”

III m. KGW Dominikowo „Dominikowskie buchty”

 

Konkurs na „Najpiękniejsze drawieńskie zwierzę gospodarcze”

I m. KGW Kiełpino

II m. Katarzyna i Tomasz Buchajczykowie

III m. Grupa „Czary mary” z Chomętowa

 

Konkurs indywidualny „Biała pianka”

I m. Magdalena Taratajcio - sołectwo Barnimie

II m. Andrzej Ratowicz - sołectwo Święciechów

III m. Aneta Skoczylas - sołectwo Kiełpino

 

Konkurs grupowy „Puzzlomaniak”

I m. sołectwo Barnimie

II m. sołectwo Święciechów

III m. sołectwo Niemieńsko

Gratulujemy zwycięzcom!

            Wręczone zostały również nagrody w konkursie na „Najpiękniejszy ogród przydomowy lub ukwiecony balkon”. I miejsce w konkursie na najpiękniejszy ogród zajęła Pani Grażyna Sepska z Borowca, natomiast wyróżnienie otrzymał balkon Pani Marianny Rowińskiej z Niemieńska.

W tym roku Gminne Dożynki w Drawnie objął patronatem honorowym Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz, a Urząd Marszałkowski w Szczecinie ufundował nagrody za najpiękniejsze wieńce dożynkowe.  Wicemarszałek Olgierd Kustosz wręczył nagrody za najpiękniejsze wieńce dożynkowe podczas  Gminnych  Dożynek. Natomiast nagrodę za pierwsze miejsce w tym konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Choszcznie – bon o wartości 1000 zł wręczyła osobiście Starosta Choszczeński Wioletta Kaszak. Ponadto fundatorem nagród finansowych w tym konkursie  była Gmina Drawno.

Pierwsze miejsce w tym najważniejszym konkursie zajęło KGW Drawno, drugie miejsce zajęło KGW Kiełpino, a trzecie miejsce KGW Dominikowo.  Ponadto wyróżnienia przyznano: dla  KGW Barnimie, sołectwa Chomętowo, KGW Niemieńsko, KGW Brzeziny i sołectwa Święciechów. 

Niespodzianką uroczystości było niezwykłe wyróżnienie jednego z sołtysów naszej gminy, ponieważ pani Agnieszka Kołodziejska – sołtys Niemieńska otrzymał tytuł „Sołtysa roku”. Nagrodę pani Agnieszce wręczył Wicemarszałek, pan Olgierd Kustosz. Jesteśmy dumni z pani Agnieszki i życzymy dalszych sukcesów!

Dożynkom towarzyszyło stoisko wystawiennicze Nadleśnictwa Drawno oraz stoisko informacyjne dotyczące tegorocznego Powszechnego Spisu Rolnego przygotowanego przez pracowników GUS-u ze Szczecina. Dziękujemy!

Ogromne podziękowania składamy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta. Dziękujemy wszystkim pracownikom DOK-u, Urzędu Miejskiego w Drawnie oraz drawieńskiej Policji.

 Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy  wsparli finansowo tegoroczne Dożynki, a byli nimi:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie

Starostwo Powiatowe w Choszcznie

Gmina Drawno

Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy

Nadleśnictwo Drawno

Arkadiusz Głowacki, Usługi Ogólnobudowlane „Aras”

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku

I.K.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia