Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Lipiec 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    Obsługa techniczna ALFA TV

19-09-2011 | Sprawozdanie z festynu BYE, BYE WAKACJE

SPRAWOZDANIE Z FESTYNU „BYE, BYE  WAKACJE”  (26-28 sierpnia 2011r.)

Tegoroczny festyn rozpoczęliśmy w innym niż dotychczas miejscu a mianowicie przy kompleksie boisk sportowych „Orlik”. Wspaniale położone nad jeziorem miejsce służyło wielorakim celom. Po pierwsze: organizacji otwartego turnieju gier i zabaw sportowych oraz zespołowych; po drugie: otwartymi warsztatami plastycznymi/ rękodzieła dla wszystkich chętnych; po trzecie uroczystościom dożynkowym, po czwarte występom artystycznym, po piąte prezentacji zwycięskich w ostatnich trzech latach potraw regionalnych w konkursach kulinarnych; po szóste- wystawie rękodzieła naszych rodzimych twórców i artystów oraz galerii prac powstałych podczas III Festiwalu Krasnali w Drawnie; po siódme i dziesiąte… wspaniałej zabawie. Projekt pt. „Inicjatywy lokalne dla integracji Gminy Drawno podczas festynu „Bye, bye wakacje” napisany przez dyrektorkę Drawieńskiego Ośrodka Kultury złożony w ramach naboru ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo Drawy” uzyskał pozytywną akceptację do jego realizacji podczas pierwszego posiedzenia konkursowego w Złocieńcu.

Przez wszystkie dni festynu odbywały się różnorodne warsztaty. Nie zabrakło warsztatów malowania na szkle, warsztatów hafciarskich, gliniano- ceramicznych czy papieroplastyki.

Pierwszego dnia - 26 sierpnia 2011r (piątek) największym  zainteresowaniem cieszyły się warsztaty hafciarskie prowadzone przez współpracującą już od dawna z Drawieńskim Ośrodkiem Kultury panią Krystyną Filipczak ze Święciechowa. Wykonywanie prac- obrazów  specjalnie zakupioną igłą do haftowania kilimów spodobało się zarówno dzieciom jak i sporej grupie dorosłych. Piękna pogoda tego pierwszego dnia festynu „Bye Bye wakacje” pozwoliła wieczorem na zgromadzenie się całych rodzin na  trzecim tego lata seansie w kinie letnim, w którym wyświetliliśmy nagrodzony wieloma oskarami film z gatunku science fiction. Wielka szkoda, że awaria prądu w całym Drawnie nie pozwoliła wyemitować seansu do końca.

27 sierpnia 2011 r. II-gi dzień festynu (sobota)

            Ten drugi dzień festynu realizował się w dwóch głównych etapach. Od wczesnych godzin rannych dzieci, młodzież i dorośli mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w „Otwartym turnieju gier i zabaw sportowych oraz zespołowych” realizowanym na i przy kompleksie boisk sportowych na „ORLIKU”. Natomiast od godziny 15.00 w Kościele Parafialnym w Drawnie Mszą Świętą rozpoczęły się uroczystości dożynkowe, kontynuowane po przejściu barwnego korowodu dożynkowego na terenie przyległym do ORLIKA i zaplecza Szkoły Podstawowej w Drawnie.

            Obu głównym etapom towarzyszyły zarówno warsztaty jak i galerie prac rękodzielniczych oraz powarsztatowych. Młodsze dzieci miały zapewnioną opiekę podczas gdy ich rodzice brali udział w uroczystościach dożynkowych.

W poszczególnych kategoriach „Otwartego turnieju gier i zabaw sportowych oraz zespołowych” biorąc pod uwagę konkurencje indywidualne wzięło udział łącznie 245 zawodników. Oddzielną kategorię zespołową stanowiły „dzikie drużyny piłki siatkowej”, których zgłoszono pięć liczących łącznie 37 zawodników. Zawodnicy i uczestnicy to zarówno mieszkańcy Drawna jak i przywiezieni na turniej mieszkańcy Gminy Drawno. Tego dnia rozegrały się eliminacje i półfinały wszystkich konkurencji i gier. Finały zaplanowane zostały do realizacji w niedzielę. Do organizacji sędziowania oraz pomocy przy przeprowadzeniu turnieju wraz z opieką nad dziećmi zaangażowano łącznie pięć osób pod kierunkiem filarów sportu gminnego: Roberta Kowalewskiego i Pawła Zajączkowskiego. Przygotowany został także poczęstunek i napoje dla wszystkich uczestników turnieju

Msza Święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NMP w Drawnie była tradycyjnym początkiem uroczystości dożynkowych, które rozpoczęły się po południu o godzinie piętnastej. Po Mszy Św. korowód dożynkowy z wieńcami  przemaszerował w okolice kompleksu boisk „Orlik”, gdzie na naszej rozstawionej scenie mobilnej Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski oficjalnie otworzył Dożynki i wspólnie ze starostami Dożynek: panią Haliną Maciejewską oraz panem Kazimierzem Garbiakiem podzielił symboliczny bochen dożynkowego chleba.

We wspólnym świętowaniu uczestniczyli znamienici goście, m.in. prezes  Wiesław Drabik, p. Krystyna Drabik, zastępca dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie pan Andrzej Matyjaszek,  kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pani Renata Adamowicz, Księża miejscowej i ościennych Parafii, szefowie instytucji, zakładów pracy, jednostek organizacyjnych, ugrupowań politycznych Gminy Drawno, sołtysi, rolnicy oraz sponsorzy. Podziękowaniem za zebrane plony były przygotowane przez sołectwa jak zwykle przepiękne wieńce dożynkowe. W tym roku organizatorzy zaprosili społecznie działające sołeckie koła i zespoły do udziału w dwóch odrębnych konkursach: na wieniec i przyśpiewki dożynkowe. Jury w składzie: przewodniczący RM w Drawnie Czesław Paszkiewicz, zastępca dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie pan Andrzej Matyjaszek, dyrektorka Przedszkola Miejskiego pani Zofia Radziwoń oraz dyrektor Gimnazjum Publicznego w Drawnie pan Jan Urbanowski dokonać musiało niezwykle trudnych ocen. Przyśpiewki prezentowały: KGW Święciechów, KGW Kiełpino, Zespół Śpiewaczy Drawianki, KGW Drawno, KGW Dominikowo oraz KGW Barnimie. W konkursie wieńców natomiast zaprezentowało się siedem sołectw: te wymienione powyżej oraz KGW Brzeziny.

Jury najbardziej podobały się przyśpiewki  KGW Święciechów, któremu to kołu- jedynemu, które wśród swoich członków posiada własnych instrumentalistów-akompaniatorów, przyznało I miejsce. Drugim miejscem nagrodzono zespół śpiewaczy „Drawianki” a miejsce trzecie otrzymało KGW Drawno. Wszystkim pozostałym zespołom akompaniował instruktor muzyczny Drawieńskiego Ośrodka Kultury pan Henryk Skiba. Głównymi nagrodami (w obydwu zresztą konkursach) były artykuły gospodarstwa domowego, które zwycięskie koła mogły same wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb danego sołectwa w zakresie najpotrzebniejszego KGW (a przy okazji także pozostałym aktywnym społecznie mieszkańcom) wyposażenia przede wszystkim kuchni, z której przy świetlicy wspólnie korzystają (tam oczywiście gdzie ona jest), a których wartość przedstawiała się następująco: I miejsce: 727,99, II m-sce: 519,99 i miejsce trzecie-389,00 zł. W konkursie natomiast na wieniec jury najwyżej oceniło wieniec- dzieło sztuki KGW Kiełpino, II miejsce zajęło KGW Barnimie a III -  KGW Dominikowo. Wartość nagród za wieńce przedstawia się odpowiednio: I m-sce: 783,99 zł ; II m-sce: 562,99zł; miejsce III: 423,00 zł. Dodatkową nagrodę za wieniec kiełpiński w postaci suszarki do grzybów wręczył reprezentujący ARMiR Wojciech Wiśniowski, natomiast IV miejsce i nagrodę w postaci kuchenki mikrofalowej ufundowaną przez Urząd Marszałkowski? otrzymało KGW Brzeziny. Wszystkie pozostałe zespoły w obydwu konkursach wraz z dyplomami wyróżnień otrzymały nagrody ufundowane przez Burmistrza Drawna oraz Starostę Choszczeńskiego.

Mimo niesprzyjającej, deszczowej aury doskonałą zabawę wszystkim zapewnił zespół „Biesiady Polskiej”, w skład którego wchodzili m.in. członkowie znanego zespołu Tia Maria.  Wieczorem, przed rozpoczęciem zabawy ludowej, którą poprowadził czteroosobowy zespół skupiony wokół Jana Kornetowskiego z Choszczna mini recital gry na saksofonie zaprezentował zgromadzonej publiczności mieszkaniec Drawna pan Eugeniusz Markowski. Serdecznie przepraszając za kłopoty z prądem podczas występów, przy których nie pomagał niestety ciągle padający deszcz, jednocześnie składamy równie gorące podziękowania pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Drawnie, która mimo późnej pory umożliwiła nam  dostęp do prądu o mocniejszym zabezpieczeniu. I w tym momencie nasze kłopoty  z kapryśnymi voltami się skończyły.

 Serdecznie dziękujemy także wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w uświetnienie tej uroczystości; w szczególności sponsorom: Wydziałowi Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, Nadleśnictwu Drawno, Poldanor.S.A., GBS Choszczno, Adolfowi Górskiemu-Agro-Obsługa-Rolnik, Starostwu Powiatowemu, Andrzejowi Rusinowi. Serdeczne podziękowania należą się także pani Zofii Radziwoń, dyrektorce Przedszkola Miejskiego za udostępnienie zaplecza kuchennego niezbędnego w przygotowaniach gastronomicznych oraz dostępu do piaskownic dla maluszków. Dziękujemy także serdecznie zwycięzcom wyróżnionych w minionych konkursach gastronomicznych organizowanych przez SLB w Drawnie, TPZD czy DOK, którzy przygotowali do degustacji swoje wspaniałe potrawy tradycyjne:

-Pani Halinie Biegniewskiej za „barnimskie borowiki” (słodkości)
-Pani Halinie Stanik za „wedlowski śmietanowiec”
-Pani Danucie Szyler z KGW Dominikowo za ciasta „gęsi puch” i „ptasie mleczko”
-Pani Iwonie Kowalewskiej za „brukowiec zatomski”
-Pani Helenie Zajączkowskiej za „surówkę roku”
-KGW Święciechów za „ryby w cieście piwnym”
-panu Andrzejowi Pappelbaum za babkę z jajek w galarecie oraz słynny „smalec Blaszki”

Dziękujemy naszym miejscowym twórcom, którzy zechcieli swoje prace wystawić w plenerowej galerii: pani Krystynie Filipczak ze Święciechowa, pani Bożenie Chruszczewskiej z Barnimia, rzeźbiarskiej rodzinie Dementiewów z Drawna. Dziękujemy za pomoc w rozstawianiu i składaniu zaplecza, w przygotowaniu posiłków, w obsłudze fotograficznej, w dozorze i … za wszelką inną.

            A w nocy….świat nie widział jak fantastycznie ludzie w deszczu, wykręcając z wody co chwilę różne elementy garderoby, w tym buty, bawili się do (prawie) godzin rannych.

28 sierpnia 2011r.  III-ci dzień festynu

Od rana działo się warsztatowo i na szczęście deszcz się w końcu wypadał. Tego dnia szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty gliniano-ceramiczne. Uczestnicy zajmowali się zarówno lepieniem figur z gliny jak i wykonywaniem różnych naczyń przy użyciu koła garncarskiego (hit tradycyjny warsztatów). Niezwykłą atrakcją okazało się także szkliwienie i wypalanie w specjalnym piecu powstałych wcześniej przedmiotów z gliny. Od południa, po zwiezieniu z terenu uczestników otwartego turnieju gier i zabaw sportowych oraz zespołowych, odbyły się finały wszystkich konkurencji. Po zakończeniu zawodów indywidualnych publiczność niesłychanie emocjonująco oglądała finał gry zespołowej „dzikich drużyn w piłce siatkowej” między dwiema drużynami z Drawna: MUMINKAMI oraz KAC TEAM. Zwyciężyły MUMINKI w składzie: Mateusz Siwa, Kacper Banaszak, Artur Majorczyk, Patryk Pietraszyński, Paweł Skrzypiec, Kamil Kalinowski, Patryk Ciszek, Artur Rusin oraz Patryk Gronowicz. GRATULUJEMY!!! Miejsce trzecie zajęła także z Drawna drużyna ZAWODZIE; czwarte- FC KIEŁPINO a piąte- drużyna ZATAMTOM z Zatomia.

            Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach z rąk Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego otrzymali dyplomy oraz nagrody. Wraz z gratulacjami pan Burmistrz wręczył także nagrody zdobywcom miejsc II-gich i III-ich. Ale nie zabrakło upominków dla każdego uczestnika zawodów. Wszyscy także otrzymali poczęstunek.

A oto wyniki :

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Zwinnościowy tor przeszkód

IMIĘ I NAZWISKO

Kategoria wiekowa / miejsce

 

Przedszkolna

Klasy I-III

 

Wiktoria Rynkiewicz

I m-sce

 

 

Martyna Stanulewicz

II

 

 

Julia Szewczyk

II

 

 

Kasandra Polak

 

I

 

Michał Łukasz

 

II

 

Natalia Stańczyk

 

III

 

Rzuty woreczkami do celu

Przedszkolna

Klasy I-III

 

Wiktoria Rynkiewicz

I m-sce

 

 

Damian Świątek

II

 

 

Paulina Chuda

III

 

 

Nikodem Wolański

 

I

 

Agnieszka Wzorek

 

II

 

Michał Łukaszek

 

III

 

Rzuty karne w piłce ręcznej

Klasy I-III

Klasy IV-VI

Klasy GP

Dorośli

 

Daniel Okupny

 

I m-sce

 

 

 

Szymon Pawłowski

 

II

 

 

 

Igor Pawłowski

 

III

 

 

 

Wojciech Lasota

 

 

I

 

 

Artur Majorczyk

 

 

II

 

 

Łukasz Myśliński

 

 

III

 

 

Patryk Gronowicz

 

 

 

I

 

Hubert Dzierbun

 

 

 

II

 

Wojciech Kowalewski/Konrad Zajączkowski

 

 

 

III

 

Serwis w tenisie ziemnym

Klasy I-III

Klasy IV-VI

Klasy GP

Dorośli

 

Mateusz Siwa

 

 

 

I m-sce

 

Konrad Zajączkowski

 

 

 

II

 

Wojciech Kowalewski

 

 

 

III

 

Rzuty karne w piłce nożnej

Klasy I-III

Klasy IV-VI

Klasy GP

Dorośli

 

Remik Dzierbun

I m-sce

 

 

 

 

Maria Skrzypiec

II

 

 

 

 

Kacper Maćkowiak

III

 

 

 

 

Kacper Banaszak

 

I

 

 

 

Igor Pawłowski

 

II

 

 

 

Krystian Ciszek

 

III

 

 

 

Artur Majorczyk

 

 

I

 

 

Wojciech Lasota

 

 

II

 

 

Gracjan Ciszek

 

 

III

 

 

Mateusz Siwa

 

 

 

I

 

Krzysztof Dzierbun

 

 

 

II

 

Natalia Radziwoń

 

 

 

III

 

Rzuty osobiste do kosza

Klasy I-III

Klasy IV-VI

Klasy GP

Dorośli

 

Michał Łukaszek

I m-sce

 

 

 

 

Maria Skrzypiec

II

 

 

 

 

Remik Dzierbun/Julia Szewczyk

III

 

 

 

 

Szymon Pawłowski

 

I

 

 

 

Igor Pawłowski

 

II

 

 

 

Gabrysia Sadowska/Natalia Arszyńska/Magda Lasota

 

III

 

 

 

Hubert Dzierbun

 

 

 

I

 

Wojciech Kowalewski

 

 

 

II

 

Jakub Sadowski

 

 

 

III

 

Rzuty piłką ręczną na odległość w kategorii żeńskiej i męskiej

Klasy I-III

Klasy IV-VI

Klasy GP

Dorośli

 

Kasandra Polak

Bartek Chrobot

I m-sce

 

 

 

 

Maria Skrzypiec

Remik Dzierbun

II

 

 

 

 

Patrycja Krawczyk

Maciek Chrobot

III

 

 

 

 

Ola Górska

Krystian Ciszek

 

I

 

 

 

Ola Lasota

Igor Pawłowski

 

II

 

 

 

Laura Urbańska

Kacper Banaszak

 

III

 

 

 

Hania Krzak

Wojciech Lasota

 

 

I

 

 

Ola Góralczyk

Artur Majorczyk

 

 

II

 

 

Paulina Zajączkowska

Rafał Łojko

 

 

III

 

 

Wojciech Kowalewski

 

 

 

I

 

Jakub Kowalewski

 

 

 

II

 

Adam Myśliwy

 

 

 

III

 

Turniej DARTA

Klasy I-III

Klasy IV-VI

Klasy GP

Dorośli

 

Kasandra Polak

I m-sce

 

 

 

 

Remik Dzierbun

II

 

 

 

 

Zuzia Polak/Kasia Hejza

III

 

 

 

 

Laura Urbańska

 

I

 

 

Jakub Bożko

 

II

 

 

Natalia Arszyńska

 

III

 

 

Paulina Zajączkowska

 

 

I

 

Gracjan Ciszek

 

 

II

 

Artur Majorczyk

 

 

III

 

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród rozpoczął się program artystyczny na który złożyły się: „Egzotyczne podróże” w wykonaniu Teatru Snów z agencji artystycznej Vja-Art z Gryfina; występ Alicji Toś z sekcji wokalnej Drawieńskiego Ośrodka Kultury oraz prezentacje tańca towarzyskiego w wykonaniu zaprzyjaźnionej grupy ze Szczecina, która od lat na bazie świetlicy w Święciechowie i sali biesiadnej Ośrodka Kultury w Drawnie w II połowie sierpnia realizuje warsztaty taneczne. 

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężonym!!! Do zobaczenia za rok!


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia