Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Sierpień 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            Obsługa techniczna ALFA TV

28-09-2011 | Informacja o VI Otwartych Mistrzostwach Drawna W Grzybobraniu

           Przy pięknej słonecznej i ciepłej pogodzie odbyły się w dniu 24 września 2011r. VI Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu. Mistrzostwa tradycyjnie przeprowadzone zostały w lasach Nadleśnictwa Drawna i Nadleśnictwa Głusko a pole biwakowe Sówka w leśnictwie Jaźwiny było terenem, na którym dokonano podsumowania. W mistrzostwach wzięło udział około 140 osób z czego 120 osób uczestniczyło w przewidzianych konkurencjach. Uczestnikami byli m.in. pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, przedstawiciele NSZZ Policjantów przy KW Policji w Szczecinie, mieszkańcy gminy Drawno, powiatu choszczeńskiego, województwa lubuskiego. W mistrzostwach brała udział przebywająca w Polsce obywatelka Francji oraz obywatel Niemiec. Gościem imprezy był wicestarosta choszczeński Pan Tadeusz Puczyński oraz Burmistrz Drawna Pan Andrzej Chmielewski. Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowała Pani Agnieszka Kołodziej, Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawna reprezentował Pan Adam Wasieczko, a Nadleśniczego Nadleśnictwa Głusko Pan Stanisław Klima. W mistrzostwach brał udział Król Kurkowy Pan Krzysztof Dzierbun. Współorganizatorami mistrzostw był Wydział Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zarząd Powiatu Choszczno, Burmistrz Drawna i Burmistrz Kalisza Pomorskiego. W organizację mistrzostw włączyło się  Nadleśnictwo Drawno, Nadleśnictwo Głusko oraz Państwo Małgorzata i Leonard Bonczkowie.
            W konkursie na najwięcej zebranych grzybów ,,Króla Grzybobrania” zwyciężył Pan Mariusz Pomorski z Gorzowa Wlkp., który zebrał 11,87 kg podgrzybków, borowików, kozaków i kurek. Drugie miejsce zdobył Mikołaj Dementiew z Drawna, który zebrał 11,84 kg, a trzeci był Rafał Dura z Drawna z wynikiem 11,32 kg grzybów. W konkursie na najdorodniejszego grzyba zwyciężył borowik Pana Rafała Dury. W konkursie literackim opiewającym przyrodę i ziemię drawieńską udział wzięło 7 osób w tym Pani Żaklin Fricz z Francji. Zwyciężyła Natalia Glinka ze Szczecina, druga była Bogumiła Ciechanowicz z Drawna, a trzecia Kamila Kołodziej ze Szczecina. A oto zwycięski wiersz:

Grzybobranie
Nie do wiary. Co ja widzę?
To są przecież piękne rydze
A tam dalej to kozaki
Słynne w lesie przystojniaki
Borowiki, gąski, kanie
Wyszły tłumnie na spotkanie
Spore stadko żółtych kurek
Też wyległo na pagórek
Pełno grzybów dookoła
Kto to wszystko zebrać zdoła
Chodźcie do mnie grzybki chodźcie
Tylko proszę was nie psoćcie
Zejdźcie z drogi muchomory
Nie zamierzam znów być chory
Uciekajcie złe szatany
Znam na wylot wasze plany
Żaden grzyb mnie nie oszuka
Bo nie poszła w las nauka
Bu się ustrzec przed chorobą
Atlas grzybów noszę z sobą.
Natalia Glinka- Szczecin

            W konkursie wiedzy o grzybach z kompletem punktów 20, zwyciężył Pan Grzegorz Bielecki z Drawna. Drugie miejsce zdobył Pan Andrzej Konopelski z Barnimia, a trzecie wspólnie Panie Krystyna Pietrzkiewicz i Małgorzata Bonczek.
            W konkursie kulinarnym na potrawę z grzybów zgłoszono 12 potraw. Zwyciężył salceson z grzybów Pani Barbary Kuc z Drawna. Drugie miejsce zdobył Adam Wasieczko z Drawna za grzyby po francusku. Racuchy grzybowe Barbary Kuc zajęły trzecie miejsce. Rydze w occie Pani Franciszki Żejmo z Łaska zdobyły czwarte miejsce, a zalewajka z grzybów Pani Krystyny Pietrzkiewicz z Drawna zajęła piąte miejsce. W konkursie wyróżnienia zdobyły: kasza z grzybami, pierogi z kurkami, potrawa z grzybami, pieczone kurki, prawdziwki w occie, krokiety z kurkami oraz krokiety z pieczarkami.
            Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników smaczną grochówkę, kiełbaski pieczone na ognisko, kaszankę z rusztu oraz wszystkie potrawy przygotowane do konkursu kulinarnego.
          Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej serdecznie dziękuje współorganizatorom: Wydziałowi Rolnictwa I Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zarządowi Powiatu Choszczno, Burmistrzowi Drawna, Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drawno, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Głusko, Państwu Małgorzacie i Leonardowi Bonczkom. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, członkom komisji konkursowych i wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie mistrzostw.
            Cele jakie Zarząd TPZD zamierzał zrealizować w trakcie imprezy zostały osiągnięte. Do celów tych należała m.in. promocja piękna terenów Nadleśnictwa Drawna i Głuska, walorów przyrodniczych i turystycznych województwa zachodniopomorskiego, ukazywanie możliwości wydłużenia sezonu turystycznego na terenie gmin Drawno, Kalisz Pomorski i Dobiegniew, upowszechnienie wiedzy o grzybach – o bezpiecznym zbieraniu grzybów i przyrządzaniu z nich potraw, o grzybach trujących i chronionych, o bezpiecznych i ekologicznych zasadach zachowania się w lesie.

            Do zobaczenia 22 września 2012 r.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia