Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Lipiec 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    Obsługa techniczna ALFA TV

26-03-2012 | Zatom 2012 III Zlot Miłośników Astronomii

W dniach od 22 - 25 marca 2012 roku w Zatomiu,  wcentrum strefy tzw. "najmniejszego skażenia światłem - czarnej dziury na mapie LP Europy”odbył się III Zlot Miłośników Astronomii. Jest to niewątpliwie najciemniejsze miejsce Polski północno-zachodniej. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi określane często  przez fanów astronomii „Małymi Bieszczadami Północy”. Na Zlocie byli obecni astro-miłośnicy nie tylko z województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, ale również z innych regionów Polski. Dysponują dość profesjonalnym sprzętem obserwacyjnym i astro-fotograficznym, posiadają wiedzę i chęć podzielenia się nią z innymi. Potrafią zarażać ludzi tą piękną pasją, jaką jest astronomia.

Zlot odbył się w gospodarstwie agroturystycznym „Pyrlandia”. Przebiegał w fajnej atmosferze, a co najważniejsze pogoda dopisała i w ciągu jednej nocy można było na niebie podziwiać najciekawsze z planet. Można było zaobserwować Merkurego, Wenus i Jowisza, a chwilę potem na niebie królował Saturn. W programie Zlotu m.in. prelekcjach, wykładach i otwartym pokazie nocnego nieba - a w nim  planety, galaktyki, mgławice i wszystko co można obejrzeć za pomocą sprzętu obserwacyjnego, udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Drawnie wraz z panią J. Grzyś. Byli bardzo zainteresowani pokazem, a od organizatorów  imprezy otrzymali ciekawe gadżety w postaci naklejek zlotowych. Wśród odwiedzających byli także mieszkańcy Drawna, Zatomia i okolic oraz turyści. Wszyscy byli zachwyceni nocnym niebem i tajnikami astronomii. W nocnych obserwacjach  otwartego nieba uczestniczył również Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, który już po raz trzeci objął honorowym patronatem marcowy Zlot w Zatomiu. Podczas spotkania astro-miłośnicy zapoznali uczestników bliżej ze swoją działalnością, planami i o tym jak można współpracować na rzecz rozwoju astronomii amatorskiej, rozumianej jako ruchu ludzi skierowanego na tę formę czynnego wypoczynku.

Dzięki astro-amatorskiej społeczności miejscowość Zatom staje się mekką astronomii amatorskiej Polski północnej.

Organizatorem Zlotu było ForumAstronomiczne, które już za rok planuje kolejne spotkanie. Uczestnikom życzymy przede wszystkim „ciemnego nieba”.

Alicja ŁukasikKorzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia