Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gminie Drawno

Dnia 5 marca 2023 r. podpisana została umowa na realizację inwestycji p.n.:Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gminie Drawno” z Wykonawcą wyłonionym w przetargu nieograniczonym ENERGOBUD-GDAŃSK SPÓŁKA Z.O.O., ul. Astronomów 14, 80-299 Gdańsk,

w ramach którego zostanie wykonane:

I.  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - stanowić będzie miejsce bezpiecznego dla środowiska i ludzi oraz zgodnego z prawem zbierania i magazynowania dostarczonych przez mieszkańców odpadów komunalnych, które będą przekazywane zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami do ponownego użycia, recyklingu oraz odzysku innymi metodami. W punkcie gromadzone będą odpady komunalne selektywnie zbierane, z wyłączeniem zmieszanych odpadów komunalnych, metali oraz odpadów zawierających azbest.

Zbierane i magazynowane będą następujące frakcje odpadów:

1. Odpady wielkogabarytowe.

2. Opony samochodów osobowych i jednośladów.

3. Odpady zielone.

4. Odpady budowlane i remontowe stanowiące odpady komunalne

5. Drewno, w tym stolarka okienna i drzwiowa (nie wyklucza się selektywnej zbiórki drewna impregnowanego).

6. Styropian opakowaniowy.

7. Papier i tektura.

8. Szkło opakowaniowe.

9. Szkło inne niż opakowaniowe (w tym szkło płaskie – okienne).

10. Tworzywa sztuczne opakowaniowe.

11. Tworzywa sztuczne inne niż opakowaniowe.

12. Odzież i tekstylia.

13. Popioły

14. Opakowania wielomateriałowe

15. Odpady niebezpieczne i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Do zbierania powyższych frakcji odpadów wykorzystane zostaną kontenery o pojemności 7 m3 oraz pojemniki o pojemności ok. 1,1 m3. Dla frakcji odpadów zbieranych w najmniejszych ilościach lub sezonowo przewiduje się najmniejsze pojemniki o pojemności 240 l. W zależności od potrzeb i ilości przywożonych przez mieszkańców do PSZOK odpadów, wielkość kontenerów i pojemników dla poszczególnych rodzajów odpadów będą się zmieniać. Otwarte kontenery zlokalizowane będą na utwardzonym placu pod wiatą zadaszającą w celu uniknięcia płukania przez wody opadowe zbieranych w nich odpadów.

W PSZOKu będą też zbierane odpady niebezpieczne i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, dla których przewidziano oddzielny magazyn kontenerowy. Zużyty sprzęt zbierany będzie wewnątrz magazynu do szczelnych pojemników na poszczególne frakcje odpadów niebezpiecznych. Zbierane będą następujące frakcje:

1. Akumulatory.

2. Baterie.

3. Lampy fluorescencyjne.

4. Przeterminowane leki.

5. Termometry rtęciowe.

6. Rozpuszczalniki.

7. Kwasy.

8. Oleje i tłuszcze inne niż jadalne.

9. Opakowania z pozostałościami niebezpiecznymi.

10. Środki ochrony roślin.

11. Farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice.

12. Detergenty.

Magazyn przeznaczony do gromadzenia odpadów niebezpiecznych ma za zadanie zabezpieczyć magazynowane odpady przed wpływem warunków atmosferycznych oraz osób postronnych, jak również zabezpieczyć środowisko przed ewentualnym oddziaływaniem magazynowanych odpadów, w szczególności w zakresie wód odciekowych, które potencjalnie stanowić mogą zagrożenia dla środowiska gruntowo-wodnego oraz dla ludzi. Pomieszczenie zapewni możliwość magazynowania odpadów o różnych gabarytach, składzie i właściwościach.

Poza selektywnie zbieranymi odpadami komunalnymi, do PSZOK mieszkańcy będą mogli przynieść odpady i przedmioty nadające się do ponownego użycia. Część z nich niewymagająca napraw przekazywana będzie zainteresowanym mieszkańcom. Odpady wymagające napraw poddawane będą procesowi przygotowania do ponownego użycia, czyli zostaną naprawione. Powyższe dotyczy przede wszystkim odpadów wielkogabarytowych.

Magazyn na przedmioty do ponownego użycia podzielony będzie na 2 funkcjonalne części:

1. Część magazynowa – do gromadzenia i przechowywania odpadów i przedmiotów nadających się do ponownego wykorzystania (od razu lub po dokonaniu drobnych napraw).

2. Część napraw – miejsce przeprowadzania drobnych napraw odpadów i nadanie im wartości użytkowych.

Planowana inwestycja jest nieuciążliwa dla środowiska i użytkowników (poziom hałasu i innych zanieczyszczeń w normie). Obszar oddziaływania obiektu ogranicza się do działki Inwestora.

II. Wyposażenie PSZOK w kontenery stalowe bramowe:

1. Kontenery na gruz o pojemności 7 m3

2. Kontener na odpady „bio” o pojemności 10 m3

3. Kontenery na odpady wielkogabarytowe o pojemności 10 m3

4. Kontener zamykany na papier o pojemności 10 m3

III. Przebudowa drogi dojazdowej, wewnętrznej na działkach nr 402/2, 394/11, 147/4 obręb Dolina, Gmina Drawno w zakresie: rozbiórka istniejących krawężników po obu stronach jezdni i obsadzenie w ich miejsce oporników wtopionych. Uzupełnieniu podbudowy na jezdni i mijance o warstwę ok 15 cm z kruszywa łamanego 0-31,5 mm na istniejącej nawierzchni z płyt betonowych i utwardzenie kostką betonową  8 cm typu Behaton. Wykonanie zjazdów. Formowanie skarp i poboczy.

Kwota całego zadania to: 2 580 000,00 zł brutto z czego 98 % kosztów to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych a tylko 2 % to budżet Gminy Drawno.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych to koniec czerwca 2025 rok.