Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

Festiwal Krasnali

Dzięki publikacji w Frankfurter Rundschau, z kwietnia 2006 r., gdzie zaprezentowano nowinkę antykwaryczną zamieszczoną w archiwalnym Deutschen Ilustierten Zeitung tj. ofertę sprzedaży drawieńskich krasnali z 1886 r. i zainteresowaniu sympatyków krasnali postanowiono zorganizować I Festiwal Krasnali w Drawnie, mający na celu odnowienie i powrót do zasobów dziedzictwa kulturowego. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem I Festiwalu Krasnali był Burmistrz Drawna Ireneusz Rzeźniewski.

W związku z tym powstało mnóstwo pomysłów reklamujących festiwal i zachęcających do wspólnego uczestnictwa. Jednym z nich był konkurs pt. „Krasnal drawieński roku 2009”, na który prace nadsyłać można było już od początku czerwca. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów! Otrzymaliśmy 83 prace, które nadesłano z województwa zachodniopomorskiego i województw sąsiadujących. Podczas oceniania prac jury brało pod uwagę następujące kryteria: technika wykonanej pracy, oryginalność pomysłu, inwencja twórcza, estetyka i całokształt. Ostatecznie, na posiedzeniu komisji 23.06.2009 r., I miejsce i nagrodę pieniężną o wartości 1000 zł przyznano pracy, którą wykonała Klaudia Podgórni z Choszczna. Wyróżniono także dwie prace: Władysławy Słodkowskiej z Drawna oraz Teresy Stąporek z Pomierzyna. Wręczenie nagród nastąpiło 5 lipca o godz. 16.30. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Choszczeńskiej 85A w Drawnie na zakończenie trzeciego dnia „XI Pikniku nad Drawą”.
 

 

Zwycięska praca Klaudii Podgórni


Wyróżnienie: Władysława Słodkowska


Wyróżnienie: Teresa Stąporek


Rozpoczęto również sprzedaż gadżetów, barwnych i ciekawych jak same krasnale; wśród nich znalazły się m.in. kubeczki z wizerunkami baśniowych, krasnalowych postaci, breloki i długopisy z logo festiwalu. Przygotowano także czerwone krasnalowe czapki dla uczestników korowodu, które w zaskakująco szybkim tempie pojawiały się na głowach dzieci a także dorosłych.

 

Festiwalowe kubki ręcznie malowane

27.06.2009 r. kolorowy korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą z Choszczna, zmierzający z OSiR na Plac Wolności, uroczyście otworzył ciąg imprez towarzyszących I Festiwalowi Krasnali w Drawnie. Na Placu Wolności pojawiło się tysiące krasnali i innych postaci baśniowych, zaczarowany świat zwierząt, wiatraki, figury ogrodowe i elementy dekoracyjne. W ciągu tych kilku baśniowych dni producenci z całej Polski zaprezentowali swoje wyroby.
Przybyli głównie z Nowej Soli i okolic - krasnalowego zagłębia, Łodzi, okolic Tarnobrzegu, Biłgoraja i Wrzeszcza Gdańskiego. Przedstawili w swojej ofercie figury ogrodowe, wykonane z przeróżnych materiałów, o różnych wielkościach, barwach, także każdy zainteresowany mógł znaleźć coś dla siebie Festiwal był okazją do nabycia krasnali i różnego rodzaju figur dekoracyjnych i ogrodowych. Do dyspozycji kupujących były również katalogi z ciekawymi ofertami. Korzyść była obustronna – producenci, dzięki nowym formom prezentacji, zyskali lepszą pozycję na rynku i nawiązali nowe kontakty handlowe, a klienci nabyli nietypowe towary.
 

Początek krasnalowego festiwalu
 

Krasnalowy tłum wkracza na rynek
 

Przy dźwiękach orkiestry dętej z Choszczna
 

Uroczyste otwarcie Festiwalu przez Burmistrza Ireneusza Rzeźniewskiego

Organizatorzy nie pozwolili, aby pierwsze emocje szybko opadły. Mnogość atrakcji cieszyła wszystkich. Występowały zespoły i sekcje artystyczne z Drawna i okolic, szczudlarze i clowni rozśmieszali publikę, a wioskę indiańską prędko zapełniły rozbawione i roześmiane dzieci. Jednakże prawdziwą euforię wywołało widowisko artystyczne „Pan Kleks i Przyjaciele”. W tym pierwszym dniu festiwalu rozpoczęto również III Plener Rzeźbiarski, którego owoce zaprezentowano 01.07.2009 r. na Placu Wolności. Wieńczącym punktem dnia stała się konferencja branżowa z producentami figur oraz krasnali ogrodowych.

 

„Pan Kleks i jego mali przyjaciele”


Uśmiechnięte twarze uczestników widowiska artystycznego.


Krasnalowe psoty


Próba sprawności dla najmłodszych


Pasaż z figurami ogrodowymi


Krasnalowe tłumy zwiedzające ekspozycję krasnali na Rynku w Drawnie


Kolejne dni festiwalu, upływające przy pięknej pogodzie, mijały pod znakiem warsztatów – sianowije, wikliniarskie, haftu, ceramiczno-gliniane i plastyczne. W międzyczasie odbyło się też seminarium pt. „Krasnale – małe ludziki z Drawna”, które przygotował i zaprezentował mjr Andrzej Szutowicz, przybliżające słuchaczom historię krasnali i pojawienia się ich w Drawnie. Zjawiskowym wydarzeniem był występ grupy cyrkowej „The Clown Circus Show – Ruphert & Rico”.

 

Warsztaty wikliniarskie


Ginące zawody – warsztaty ceramiczno-gliniane


Sianowije- tradycyjne rękodzieło


Wytwór wyobraźni -efekty warsztatów sianowije


Cierpliwość i zdolności manualne uczestników warsztatów dały wspaniałe efekty


Kunsztowne rzeźby z Pleneru Rzeźbiarskiego towarzyszącego Festiwalowi Krasnali


Występy najmłodszych „krasnali”


Zabawy dla najmłodszych


Figury czekające na nowych właścicieli


Niedziela, 05.07.2009 r. była ostatnim dniem I Festiwalu Krasnali w Drawnie. Korowód turystów, mieszkańców Drawna, organizatorów i producentów krasnali tym razem ruszył z Placu Wolności ku OSiR, by ostatecznie zakończyć tygodniową imprezę. Marszowe kroki równane były w rytm dźwięków orkiestry dętej z Krzęcina. Po dotarciu do punktu docelowego wszyscy uczestnicy byli świadkami widowiska pod tytułem „Wielkoludy”, przedstawianego przez teatr uliczny „Pinezka”. Wszystkim, którzy towarzyszyli nam podczas tych wszystkich kolorowych, wesołych i wypełnionych baśniową atmosferą dni, serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok, na jeszcze większą i huczniejszą imprezę z małymi i dużymi krasnoludkami z Drawna!
I Festiwal Krasnali w Drawnie zarejestrowany został na kamerach filmowych TVP Szczecin oraz Polskiego Radia w Szczecinie.

 

Korowód krasnali ulicami Drawna


Drawno – to stolica jest krasnali


Drawno na chwilę stało się ojczyzną krasnali


Teatr uliczny „Pinezka”


Przedstawienie teatru ulicznego „Pinezka”


Ciekawi występu aktorów widzowie czekali w napięciu


Przedstawienie teatru ulicznego pt. „Wielkoludy”


Kolorowe stroje, zabawne fryzury i żywiołowość aktorów – gwarancja udanego występu


Widowisko wzbudziło w publice prawdziwe zainteresowanie


Aktorzy zaprezentowali wiele swoich umiejętności


Występy dla najmłodszych przygotowane przez teatr uliczny "Pinezka"


„II FESTIWAL KRASNALI", który odbył się w dniach od 29 czerwca do 4 lipca 2010 roku należy do najmłodszych imprez organizowanych w gminie Drawno. Nawiązuje do źródeł historycznych, które mówią, że w Drawnie istniała najstarsza w świecie fabryka krasnali. Festiwal odbył się w tygodniu poprzedzającym „Piknik nad Drawą”. Podczas festiwalu swoje wyroby prezentowali producenci figur ogrodowych i dekoracyjnych z całej Polski, głównie z Nowej Soli i okolic – krasnalowego zagłębia. Na festiwal zostali zaproszeni również przedstawiciele Pracowni Figur Dekoracyjnych z gminy Bierzwnik. Drawno zostało opanowane przez tysiące krasnali, które jak głoszą opowieści chętnie pomagają ludziom i przyczyniają się do pomnażania ich majątku, a tam gdzie mieszkają panuje dobrobyt i ład. Dlatego warto je mieć w każdym domostwie.
Festiwalowi towarzyszył także konkurs na „Krasnala drawieńskiego roku 2010”, którego wyniki poznaliśmy w ostatnim dniu imprezy. Wszystkie prace zostały ocenione pod kątem oryginalności pomysłu, techniki wykonanej pracy, inwencji i wyobraźni twórczej. Wybór był bardzo trudny. Po obejrzeniu wszystkich prac przez komisję przyznano I miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł dla Weroniki i Małgorzaty Szymańskich oraz dwa równorzędne wyróżnienia dla Darii Maciąg i Weroniki i Małgorzaty Szymańskich.
 

Praca Weroniki i Małgorzaty Szymańskich – I miejsce


Praca Darii Maciąg - wyróżnienie


Praca Weroniki i Małgorzaty Szymańskich - wyróżnienie


Prace konkursowe na krasnala roku 2010


Wraz z zagoszczeniem krasnali w Drawnie pojawiły się w sprzedaży gadżety krasnalowe, a wśród nich m.in. kolorowe balony, kubki z wizerunkiem postaci krasnalowych i breloki.
 

Gadżety krasnalowe

Ręcznie malowane kubki


W czasie festiwalu prowadzone były otwarte warsztaty rękodzielnicze m.in. sianowije, ceramiczno - gliniane, wikliniarskie, haftu i plastyczne. Czas festiwalu wypełniały występy sekcji artystycznych Drawieńskiego Ośrodka Kultury oraz zaprzyjaźnionych placówek wychowawczych i oświatowych. Uczestników, szczególnie tych najmłodszych zabawiali uliczni artyści m.in. clowni, szczudlarze i kuglarze.
Wieczorami dla grona nieco starszych uczestników grały zespoły muzyczne.

Uroczystość otwarcia II Festiwalu Krasnali zapoczątkował przemarsz barwnego korowodu z terenu Ośrodka Sportu i Rekreacji na Plac Wolności, który poprowadziła orkiestra dęta z Choszczna. W wydarzeniu wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy, turyści, dzieci, młodzież a także uliczni artyści. Uczestnicy przemarszu otrzymali „czarodziejskie czapeczki krasnalowe" oraz kolorowe balony.
 


Krasnalowy korowód

 


Orkiestra dęta z Choszczna


Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Burmistrz Drawna Ireneusz Rzeźniewski, który po krótkim przemówieniu zaprosił licznie zgromadzoną widownię do hucznej zabawy krasnalowej.
 


Uroczyste otwarcie Festiwalu przez Burmistrza Drawna Ireneusza Rzeźniewskiego


Gwarancją dobrej zabawy wszystkich milusińskich w „krasnalowo - bajkowym miasteczku'' były gry, konkursy, przedstawienia, zabawy z wesołymi skrzatami i wiele innych atrakcji.

 


Estradowe gry i zabawy

 


Najmłodsi uczestnicy festiwalu

 


Przejażdżki kucykami

 


Kule wodne - bańki 


Wieczorem dla grona nieco starszych uczestników zagrał zespół „Cimirsky". W środę 30 czerwca od samego rana odbywały się warsztaty: „wikliny", „garncarskie", „sianoploty" i „malowanie na szkle". Zajęcia umilały występy i przedstawienia sekcji wokalnej i tanecznej Drawieńskiego Ośrodka Kultury. Wieczorową porą dla wszystkich zagrał szczeciński zespół „Listopad".
 


Występ zespołu „Listopad”


W czwartek 1 lipca od rana do godzin popołudniowych trwały taneczne warsztaty ruchu krasnalowego, hafciarskie, sianoploty oraz malowanie na szkle.
 

Warsztaty sianoploty – niepowtarzalny urok wyrobów rękodzielniczych z siana

 



Warsztaty ceramiczno – gliniane

 


Malowanie na szkle

 

Wyroby ze szkła – figurki, lampki, świeczniki, wazony, gadżety


W godzinach popołudniowych mogliśmy wysłuchać koncertów zespołów, sekcji artystycznych Drawieńskiego Ośrodka Kultury, natomiast najmłodsza widownia bawiła się biorąc czynny udział w konkursach i zabawach.
 


Zespół ludowy „Drawianki”

 


Krasnalowy chórek


Na zakończenie dnia zagrał zespół „No Problem". Rozpoczęte we wtorek warsztaty: choreografii ruchu krasnalowego, hafciarskie, ceramiczno - gliniane oraz wikliny były kontynuowane w piątek oraz sobotę. W niedzielę 4 lipca odbyło się huczne zakończenie II Festiwalu Krasnali. O godz. 15:30 nastąpiło wręczenie dyplomów osobom zaangażowanym w organizację i prowadzenie warsztatów dla dzieci a także producentom krasnali.


Występ zespołu „No problem”

 

Wręczenie dyplomów dla prowadzących warsztaty

 


Podziękowania i dyplomy dla producentów krasnali i figur ogrodowych


Burmistrz Ireneusz Rzeźniewski wręczył także dyplomy oraz nagrody zwycięzcom konkursu na „Krasnala Drawieńskiego roku 2010”.
 


Wręczenie nagród i dyplomów zwyciężczyniom konkursu na krasnala roku


Na zakończenie festiwalu przy dźwiękach orkiestry dętej z Choszczna nastąpił przemarsz korowodu turystów, mieszkańców Drawna, organizatorów i producentów krasnali z Placu Wolności w kierunku OSiR. Na stadionie sportowym wystąpił teatr uliczny „Pinezka" z Gdańska w przedstawieniu Pt: "Pinezkologia z Wielkoludkami". Począwszy od pierwszego dnia festiwalu do jego zakończenia imprezie towarzyszyły stoiska z figurami ogrodowymi producentów krasnali, „mini plener rzeźbiarski", stoiska z popcornem, balonikami, gadżetami krasnalowymi, przejażdżki bryczką z kucykami oraz malowanie portretów.

 


Przemarsz korowodu w kierunku stadionu sportowego

 


Występ teatru Pinezka pt. "Pinezkologia z Wielkoludkami"

 

III Festiwalu Krasnali 2011r.

 

IV Festiwal Krasnali

Od czwartku, 05 lipca 2012r, po raz czwarty w historii krasnoludki zdominowały centrum miasta Drawna gdzie odbywał się Festiwal Krasnali. Rozpoczął się on fantastyczną paradą krasnoludków prowadzoną przy dźwiękach orkiestry dętej z Choszczna przez krasnoludki na szczudłach  (Agencja Artystyczno-Promocyjna VJA-ART z Gryfina) wokół rozstawionych na Placu Wolności różnorodnych figur i roślin ogrodowych, i zakończył czwartego dnia- w niedzielę 08 lipca dnia podobną paradą prowadzoną przez szczudlarzy aktorów teatru Pinezka. Przez cztery dni nie zabrakło także lokalnych, artystycznych prezentacji: od występu sekcji teatralnej DOK prowadzonej przez panią Małgosię Dolatę-Trzaskawkę w spektaklu pt. „Poplątane bajki”, poprzez występy uczniów ogniska muzycznego, zespołu „Drawianki”, zespołu „Drawiczanki”, zespołu KGW ze Święciechowa sekcji artystycznej Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz na zakończenie festiwalu- muzyków zespołu „Bratnie dusze”. Gościliśmy także artystów profesjonalnych: zespół Teatru Art.-Re z Krakowa w spektaklu pt. „Rubinowy książę”, zespół muzyki alternatywnej ALLSIDE ze Szczecina, Teatr „Krasnolud” z Krakowa w spektaklu p.t. „Baśniowe urodziny”, Teatr Polski  ze Szczecina w prezentacji z cyklu Młodzi-Dorosłym pt. „Cztery kwadranse humoru” i oczywiście tradycyjnie niezwykły spektakl teatru Pinezka z Gdańska pt .”Krasnal w zielonej krainie”. Prezentacje artystyczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych odbywały się każdego dnia festiwalowego. W sobotę wieczorem do tańca przygrywał zespół No Problem z Dobiegniewa, który zadbał także o nagłośnienie wszystkich dni festiwalowych

Od piątku do niedzieli codziennie od godziny 10:00 odbywały się warsztaty. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Ilość tegorocznych uczestników warsztatów pobiła wszelkie rekordy- łącznie wzięło w nich udział 455 uczestników(!)

- Warsztaty odlewów gipsowych prowadziła p. Małgorzata Stąporek z Koszalina

- Warsztaty lepienia figur z gliny prowadziła p. Ewa Biniecka a pomagała jej Anna Florczak z SOSzW w Niemieńsku

- Warsztaty ceramiczne –przy użyciu koła garncarskiego prowadził p. Marek Piłaszewicz  z Bobolic

- Warsztaty quillingu prowadziła p. Teresa Hołownia z pomocą Jolanty Pogorzelczyk- na co dzień pracujące  w SOSzW w Niemieńsku

- Warsztaty wypiekania ciasteczek prowadziła  p. Elżbieta Toman

- Warsztaty rzeźbiarskie prowadził p. Lucjan Świszcz z Wardynia

- Warsztaty hafciarskie-tak jak w poprzednich latach- prowadziła p. Krystyna Filipczak

- Warsztaty teatralne organizowała p. Małgorzata Dolata –Trzaskawka.

Z prac wykonanych na warsztatach Jury pod przewodnictwem pana Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego  zdecydowało o wyborze krasnala roku 2012. Zdobył go  krasnal z gliny wykonany przez Natalię Wróblewską. Gratulujemy! W trakcie festiwalu trwały także dwa inne konkursy: pierwszy to konkurs na imiona dla krasnali (pięć imion dla krasnali już stojących na Placu Wolności i jedno imię „żeńskie” dla pierwszej, powstającej na festiwalu żony krasnala). Tu nagrodami były 16 GIGOWE PENDRIV’Y oraz elektroniczne krokomierze. Krasnale zostały oznaczone numerami następująco. Patrząc na nie od strony Placu Wolności – w tle mając fontannę: pierwszy po lewej stronie oznaczony został numerem 1, następny- dwójką i kolejny –trójką. Patrząc na krasnale po prawej stronie – pierwszy od strony placu oznaczony został numerem 5 a następny –czwórką. Poniżej imiona, które zwyciężyły w konkursie oraz ich autorzy:

Nr 1- to WĘDROWNICZEK – imię autorstwa Krystyny Pietrzkiewicz

Nr 2- to SZAFIREK – imię autorstwa Joanny Jagielskiej

Nr 3- to ZALOTNIK - imię autorstwa Czesławy Marciniak

Nr 4- to PODRÓŻNIK – imię autorstwa Władysławy Szczodrowskiej

Nr 5 - to GRAJCIO – imię autorstwa Zuzanny Markiewicz

Powstała na Festiwalu żona krasnala otrzymała imię KRASNOLINKA, a wymyśliła je Gabriela Turek. Gratulujemy zwycięzcom wygranych pomysłów!

Drugim z konkursów był konkurs na potrawę z wykorzystaniem lokalnych owoców. Tu bezapelacyjnie I-sze miejsce zdobyło wieloowocowe ciasto w wykonaniu pani Jadwigi Lewandowskiej.

Na zakończenie zmagań festiwalowych dnia Festiwalu odbyły się także warsztaty kulinarne polegające na wykonywaniu ozdób z warzyw lub owoców metodą carvingu, które prowadzone były przez p. Helenę Leśniewską z Kalisza Pomorskiego.

Podsumowaniem  festiwalu był wernisaż –wystawa przepięknych prac powarsztatowych oraz wręczenie upominków najbardziej aktywnym osobom uczestniczącym w warsztatach. Nagrody wręczane były przez pana Burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Czesława Paszkiewicza. Wszystkim prowadzącym oraz zwycięzcom konkursowym wręczone zostały także dyplomy ze zdjęciem wykonanym podczas festiwalu. Najpiękniejsze prace powędrowały na okres wakacji do Drawieńskiego Spichlerza na wystawę.

Kolorowy korowód uczestników prowadzony przez orkiestrą dętą z Choszczna oraz teatr uliczny „Pinezka” z Gdańska zakończył obchody festiwalu. IV Festiwal Krasnali w Drawnie uroczyście zamknął  Burmistrz Drawna p. Andrzej Chmielewski. Zakończeniem dni festiwalowych, już po koncercie zespołu skupionego wokół  braci Żołnierzów, były podziękowania dla wszystkich sponsorów oraz tych, dzięki pracy których festiwal nie mógłby się udać. Ale nawet największe atrakcje mogły stracić na „urodzie”, gdyby nie dopisała nam pogoda-przepiękna przez cały ten okres.

                                                                                         Anna Hińcza-Gnysińska

                                                                                  dyr. Drawieńskiego Ośrodka Kultury

                                                                                          Elżbieta Bacztub

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie: Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

                        

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona