Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

Astronomia

Zatom - mekką miłośników astronomii

O wyjątkowości tego miejsca świadczy jego położenie - w centrum strefy tzw. "najmniejszego skażenia światłem”- Czarnej dziury na mapie LP Europy". Jest to niewątpliwie najciemniejsze miejsce Polski północno-zachodniej. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi określany często "Małymi Bieszczadami Północy".

Najlepsze miejsca do obserwacji nieba w Polsce :


1. Pojezierze Wałeckie - miejscowości w trójkącie Choszczno-Kalisz Pomorski-Dobiegniew
2. Równina Kurpiowska - miejscowości w okręgu Ostrołęka-Kolno-Myszyniec-Jednorożec
3. Wzgórza Szelskie - okolice miejscowości Czerwony Dwór
4. Nizina Podlaska - pomiędzy miejscowościami Ciechanowiec-Boćki
5. Pojezierze Suwalskie - okolice miejscowości Żytkiejmy
6. Pojezierze Suwalskie - okolice miejscowości Miakszówka i Macharce
7. Puszcza Białowieska - okolice Białowieży
8. Polesie Lubelskie - miejscowości na linii Parczew-Wiśnicze
9. Bieszczady – Roztoki Górne

Obszary na mapkach możemy podzielić na:
- obszar czerwony (zaświetlenie >9)
- obszar pomarańczowy (zaświetlenie 3-9)
- obszar żółty (zaświetlenie 1-3)
- obszar zielony (zaświetlenie 0,33-1)
- obszar niebieski (zaświetlenie 0,11-0,33)
- obszar czarny (zaświetlenie <0,11)

Zasięg wizualny w tych obszarach w przybliżeniu wynosi
- obszar czerwony: +3,5 do +4,0 mag.
- obszar pomarańczowy: +4,0 do +4,5 mag.
- obszar żółty: +4,5 do +5,0 mag.
- obszar zielony: +5,0 do +5,5 mag.
- obszar niebieski: +5,5 do +6,0 mag.
- obszar czarny: poniżej 6 mag.

 

Relacja ze zlotu astronomicznego ''Zatom 2010''

W dniach od 8-10 października w miejscowości Zatom (gmina Drawno, powiat Choszczno) odbył się zlot miłośników astronomii. Malownicza wieś leży w środku lasów, na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, niemal na styku 3 województw: Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego oraz Lubuskiego. Położona w centrum strefy tzw. "najmniejszego skażenia światłem - czarnej dziury na mapie LP Europy." Region Drawieńskiego Parku Narodowego to niewątpliwie najciemniejsze miejsce Polski północno-zachodniej. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi określany często "Małymi Bieszczadami Północy".

Zlot odbył się w gospodarstwie agroturystycznym "Pyrlandia". Przebiegał w fajnej atmosferze, pogoda również dopisała. Co prawda w pierwszy dzień niebo zasnute było cirrusem, ale wieczór upłynął pod znakiem edukacji dzieci i młodzieży. Przyjechał autobus z dziećmi ze szkoły w Drawnie (ponad 50 osób). Przeprowadziliśmy dla nich wspaniały pokaz multimedialny oparty na Stellarium - symulacji nieboskłonu. Mimo nieszczególnej pogody w pierwszy dzień pokazaliśmy gościom niebo. Dzieci bardzo przeżywały te kilka godzin obserwacji. Były bardzo zainteresowane pokazem. Przygotowaliśmy gadżet dla każdego - fajną naklejkę zlotową. Goście byli zachwyceni nocnym niebem i astronomią. Organizatorem zlotu było ForumAstronomiczne.pl.

Na drugi dzień niebo Zatomskie "pokazało dopiero zęby". Nigdy, przenigdy nie widziałem tak ciemnego nieba, nawet na Podkarpaciu i w Roztokach. Droga Mleczna podzielona na jakby podstrefy, przedzielona ciemnymi pasami. Świeciła na nieboskłonie, jakby ktoś rozpylił biały dym. Takie obiekty jak M13 czy M33 widoczne gołym okiem, bez zbędnego trudu mogły być wskazywane zielonymi laserami przez obserwatorów, tyczy się to także komety 103P/hartley 2! Ludzie potykali się o siebie i teleskopy. Zasięg w zenicie określiłem jako przekraczający 7m. Tam jest ciemno jak w średniowieczu. Robione długoczasowe zdjęcia nie zawierały grama gradientu. Nie było śladu łun naświetlenia na horyzoncie. Obiekty najnormalniej w okularze raziły po oczach. Quintet Stefana, dla przykładu, to były białe kropki na tle czerni, a nie jakiś tam wychwytywane zerkaniem przejaśnienia. To co roztoczyło się nad naszymi głowami w sobotę było spektaklem kontrastów bieli i czerni. Sprzęty od Taurusa 16" po SCT 11" na CGEM, oraz wszelkie maki, newtony, refraktory lornetki - sprzęt różnej maści.

Uczestnicy zostali mile przyjęci przez gospodarzy, którzy włączali się w obserwacje. Widać ludziom zależy na promocji regionu i dostrzegają potencjalną szansę na zaistnienie w tej sferze. Świadczy o tym choć udział Gminy Drawno, obecność dzieci z nauczycielami oraz przedstawicielki samorządu, obecność prasy (wywiad z nami w Kurierze Szczecińskim) oraz wzmianki o zlocie w lokalnej prasie.

W pokojach dość wysoki standard, apartamenty - z kuchnią i łazienką. Do dyspozycji podwórko - w przyszłości nawet możemy poprosić o pole za płotem. Gospodarz otwarty na zloty astro. Koszty bardzo przystępne. Jedzenie dobre - domowe. Po za tym czyste powietrze parku narodowego i szlaki - odbyliśmy pieszą wycieczkę. Wszystko 150 km od Poznania.

 Planujemy kolejny zlot już w marcu!

Zdjęcia z 1 zlotu:


Grupowe zdjęcie uczestników zlotu


Zjawisko atmosferyczne nazywane słońcem pobocznym


Pokaz nieba dla uczniów


Pokaz nieba dla uczniów c. d.


Pokaz nieba dla uczniów c. d.


Kometa 103P/Hartley 2


Obserwacje Słońca

Opracowanie: Robert Twarogal, Marcin Gładkowski
Fotografie: Robert Twarogal, Grzegorz Kłoczko

 

 

Zatom - II Zlot Miłośników Astronomii
"Wiosenny Maraton Messiera"

Zapowiedź - www.drawno.pl/aktualnosci/pokaz/374.dhtml

Temat dotyczący 2 zlotu na Forum Astronomicznym: www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=496.0

ZATOM 2012 – III ZLOT MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII

W dniach od 22 - 25 marca 2012 roku w Zatomiu,  w centrum strefy tzw. "najmniejszego skażenia światłem - czarnej dziury na mapie LP Europy”odbył się III Zlot Miłośników Astronomii. Jest to niewątpliwie najciemniejsze miejsce Polski północno-zachodniej. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi określane często  przez fanów astronomii „Małymi Bieszczadami Północy”. Na Zlocie byli obecni astro-miłośnicy nie tylko z województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, ale również z innych regionów Polski. Dysponują dość profesjonalnym sprzętem obserwacyjnym i astro-fotograficznym, posiadają wiedzę i chęć podzielenia się nią z innymi. Potrafią zarażać ludzi tą piękną pasją, jaką jest astronomia.

Zlot odbył się w gospodarstwie agroturystycznym „Pyrlandia”. Przebiegał w fajnej atmosferze, a co najważniejsze pogoda dopisała i w ciągu jednej nocy można było na niebie podziwiać najciekawsze z planet. Można było zaobserwować Merkurego, Wenus i Jowisza, a chwilę potem na niebie królował Saturn. W programie Zlotu m.in. prelekcjach, wykładach i otwartym pokazie nocnego nieba - a w nim  planety, galaktyki, mgławice i wszystko co można obejrzeć za pomocą sprzętu obserwacyjnego, udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Drawnie wraz z panią J. Grzyś. Byli bardzo zainteresowani pokazem, a od organizatorów  imprezy otrzymali ciekawe gadżety w postaci naklejek zlotowych. Wśród odwiedzających byli także mieszkańcy Drawna, Zatomia i okolic oraz turyści. Wszyscy byli zachwyceni nocnym niebem i tajnikami astronomii. W nocnych obserwacjach  otwartego nieba uczestniczył również Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, który już po raz trzeci objął honorowym patronatem marcowy Zlot w Zatomiu. Podczas spotkania astro-miłośnicy zapoznali uczestników bliżej ze swoją działalnością, planami i o tym jak można współpracować na rzecz rozwoju astronomii amatorskiej, rozumianej jako ruchu ludzi skierowanego na tę formę czynnego wypoczynku.

Dzięki astro-amatorskiej społeczności miejscowość Zatom staje się mekką astronomii amatorskiej Polski północnej.

Organizatorem Zlotu było Forum Astronomiczne, które już za rok planuje kolejne spotkanie. Uczestnikom życzymy przede wszystkim „ciemnego nieba”.

Więcej informacji znajdziecie Państwo w tematach zlotowych na www.forumastronomiczne.pl

Alicja Łukasik


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona