Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

Luty

UROCZYSTE OBCHODY DNIA OSADNIKA I KOMBATANTA

Tegoroczne obchody Dnia Osadnika i Kombatanta w mieście i gminie Drawno, w jubileuszowym roku obchodów 700-lecia jego lokacji, rozpoczęły się defiladą Kompanii Honorowej Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Choszczna prowadzonej przez werblistów w asyście Pocztu Sztandarowego tejże Kompanii, która wyruszyła w kierunku Pomnika Poświęconego Tym, Którzy Przywrócili Tę Ziemię Macierzy z Placu Wolności, a którą zamykał radiowóz miejscowego Posterunku Policji.

O godz. 14.00 pod Pomnik uroczyście wprowadzone zostały drawieńskie Poczty Sztandarowe:

o   Ochotniczej Straży Pożarnej w Drawnie

o   Polskiego Stronnictwa Ludowego

o   Gimnazjum Publicznego im Saperów Polskich w Drawnie

o   Szkoły Podstawowej im Stefana Żeromskiego w Drawnie

Po wysłuchaniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz gminy Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, witając licznie zgromadzonych pod pomnikiem reprezentantów środowisk miasta i gminy Drawno oraz mieszkańców. W rytmie werbli w wykonaniu absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej w Choszcznie oraz asyście żołnierzy Kompanii Honorowej wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele następujących instytucji, organizacji, szkół, zakładów pracy i stowarzyszeń:

  • W imieniu Kombatantów wojennych pan Kazimierz Kotlarz
  • Przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej w Drawnie w osobach Burmistrza Drawna i Przewodniczącego Rady Miejskiej
  • Posterunek Policji w Drawnie wraz z dowódcą I Regionalnej Bazy Logistycznej Składu Drawno
  • Gimnazjum Publiczne Imienia Saperów Polskich w Drawnie
  • Przedszkole Miejskie w Drawnie
  • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Niemieńsku
  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Drawnie
  • Dom Pomocy Społecznej w Brzezinach
  • Drawieński Park Narodowy
  • Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Choszcznie; Oddział Drawno
  • Komunalny Zakład Usługowo- Handlowy w Drawnie
  • Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Drawnie
  • Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drawnie
  • Nadleśnictwo Drawno
  • Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej
  • Drawieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Drawnie

Na zakończenie uroczystości trzykrotną salwę honorową oddali prezentując broń żołnierze Kompanii Honorowej Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Choszczna.

Społeczność Drawieńska zgromadzona pod Pomnikiem przeszła następnie do sali biesiadnej Drawieńskiego Ośrodka Kultury, gdzie pomysłodawca i kustosz ppłk Andrzej Szutowicz oprowadził po wystawie pt. „Historyczni i współcześni w życiu Drawna 1313-2013”, przygotowanej wspólnie z Biblioteką Publiczna w Drawnie.

Poniżej fragmenty z przygotowanego przewodnika po wystawie: „Ideą zorganizowania wystawy jest przedstawienie postaci, które poprzez swój pobyt w Drawnie i okolicy pozostawiły tu swój ślad, lub poprzez swoje decyzje i działalność wpłynęły na życie mieszkańców, wniosły coś istotnego do historii, przyczyniły się do rozwoju miasta, gminy, regionu. Wśród tych, którzy przewinęli się przez 700 lat istnienia Drawna były zarówno osoby koronowane włącznie z cesarzem Niemiec jak i „zwykli” ludzie(…).Wśród wyszczególnionych są rodowici Drawnianie przedstawiciele rodu założycielskiego miasta, a także okolicznej szlachty i mieszczan(…). Mając na uwadze okoliczne wsie i dawne majątki ziemskie, to najwięcej znamienitych osób przewinęło się przez Barnimie, był tu nie tylko współczesny błogosławiony Jan Paweł II (przepływał Drawą) czy Wielki Elektor, a także przejeżdżali tędy: polski astronom o randze wszechświatowej, przyszły król Prus czy też król Szwecji(…).Zupełnie odmienny charakter ma Kiełpino wieś generałów, starostów, wojewody- burmistrza i kobiety co olśniła Fryderyka Wielkiego (…). Wystawa to nie tylko biografie, jako tłem do niej są pamiątki po dawnym Drawnie szczególnie te zgromadzone przez p. Bogdana Buchajczyka i za jego zgodą wyeksponowane w kinie. Zapraszając do zwiedzania ekspozycji apelujemy o zrozumienie, że autorzy nie mieli fizycznych możliwości by przedstawić wszystkich spełniających założone kryteria. Mimo tego niedomagania, wystawa jest swoistym „Kto to jest” pierwszym tego rodzaju albumem postaci z Drawna. Apelujemy o dostarczanie do Miejskiej Biblioteki Publicznej materiałów do części 2, liczymy na życiorysy ludzi wszelkich profesji, kombatantów, nauczycieli, leśników, samorządowców, działaczy organizacyjnych i społecznych. Ratujmy od zapomnienia pamięć o nich. Proponujemy by wspólnie tworzyć „Słownik biograficzny Drawnian”.

Po zwiedzeniu wystawy zgromadzeni goście mogli obejrzeć interesującą prezentację multimedialną pt. „Drawno i okolice w obiektywie Jerzego Wiewiórowskiego”. A ostatnią lekcją historii tego dnia był patriotyczny autorski program muzyka i kompozytora znanego z zespołu WAWELE Janusza Blecharza w wykonaniu własnym oraz dwóch śpiewających aktorek: Marzeny Michalczyk i Magdaleny Majewskiej pt. „Ojczyzno pamiętam”.

W uroczystości wzięli także udział laureaci konkursu fotograficznego, których zdjęcia znalazły się w jubileuszowym kalendarzu obchodów 700-lecia lokacji Drawna. Laureatów przedstawiła wszystkim p. Anna Bilska a pan Burmistrz Andrzej Chmielewski wręczył nagrody.

Niniejszym, za podsumowującym uroczystość Burmistrzem Drawna, składamy serdeczne podziękowania wszystkim, których zaangażowanie i obecność uświetniło obchody Drawieńskiego Dnia Osadnika i Kombatanta.

A w terminie do końca lutego 2013r. zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania wystawy w godzinach pracy Drawieńskiego Ośrodka Kultury.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona