Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

10-07-2014 | VI FESTIWAL KRASNALI KAMPANIA EDUKACYJNA KRASNALOWE EKOCUDA DRAWNO 04-06 lipca 2014 r.

Tegoroczny, VI już Festiwal Krasnali, realizowany był pod hasłem Kampanii Edukacyjnej KRASNALOWE EKOCUDA, której głównym fundatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Imprezę współfinansowali: Gmina Drawno oraz Drawieński Ośrodek Kultury a zaszczycili ją swoją obecnością: Wicewojewoda Zachodniopomorski Ryszard Mićko, Starosta Choszczeński Bogdan Wojciech Brzustowicz, Wiceprezes GBS Choszczno Mariusz Adamkiewicz, Przewodniczący NZZ Solidarność PŻM w Szczecinie Paweł Kowalski, Radni Powiatu Choszczeńskiego i Rady Miejskiej w Drawnie

Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszył zorganizowany  przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży i  Drawieński Park Narodowy „Piknik Edukacyjny DPN -LIVE + Polskie Ostoje Ptaków – Sprzątamy Drawę dla ptaków”

Piątek, 04 lipca 2014 r.

Pierwszego dnia Festiwalu zajęcia warsztatowe zaczęliśmy już od godz. 1000. Dzieci, młodzież i całe rodziny mieszkańców oraz turystów w tym roku miały możliwość uczestniczenia w następujących warsztatach:

- filcowania prowadzonych przez  p. Magdalenę Bącelak z Niemieńska

- lepienia figur z gliny prowadzonych przez p. Ewę Biniecką  z Kiełpina w towarzystwie Klaudii Byczkowskiej

- ceramicznych przy użyciu koła garncarskiego prowadzonych przez p. Marka Piłaszewicza  z Koszalina

papieroplastyki prowadzonych przez p. Teresę Hołownię z Drawna

rzeźbiarskich, w których w tajniki  rzeźbienia  wprowadzał p. Lucjan Świszcz z Wardynia

hafciarskich prowadzonychtak jak i w poprzednich latach przez p. Krystynę Filipczak

sianoplotów prowadzonych przez p. Zuzannę Sikorę ze Stawna w gm Złocieniec

Przed godziną 1700 na Placu Wolności pojawili się w koncercie na instrumenty dęte muzycy z Orkiestry w Choszcznie. Oni właśnie, zapowiedzeni przez grupę teatralno-cyrkową Ruphert&Rico, poprowadzili kolorowy korowód krasnali wokół centrum Drawna. Po oficjalnych powitaniach Burmistrz p. Andrzej Chmielewski uroczyście otworzył VI Festiwal Krasnali w Drawnie. Na Placu pozostały dzieci, które ponad dwie godziny jak zwykle fantastycznie bawiły się wraz z Ruphertem i Rico. A wieczorem kolejną atrakcją były prezentacje zespołów oraz sekcji artystycznych skupionych wokół Drawieńskiego Ośrodka Kultury. Pierwszy zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Drawianki”, któremu po występie wraz z „koszem obfitości” w imieniu Burmistrza Drawna, pani sekretarz Mariola Kowalewska wręczyła dyplom podziękowania za krzewienie kultury ludowej w Gminie Drawno i województwie zachodniopomorskim w jubileuszowym, dziesiątym roku działalności. Następnie wokalnie zaprezentowały się członkinie sekcji DOK prowadzonej przez Bartka Michalczyka: Zuzia Jakubas, Amelka Rogala, Natalka Wróblewska, Hania Dziatko i- tu niespodzianka- radna RM w Drawnie pani Irmina Olejnik-Czerwonka. W dwóch układach tanecznych zaprezentowały się dzieci i młodzież sekcji tanecznej DOK „Bez nazwy”, prowadzonej przez p. Katarzynę Zajączkowską. Cztery utwory wokalne zaśpiewała także najliczniejsza grupa studencka Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku a na zakończenie kolejną niespodzianką był występ pięciu „kowbojskich dziewcząt” DUTW w brawurowym tańcu.

Sobota 05 lipca 2014 r.

Te same co w piątek zajęcia warsztatowe rozpoczęły się o godz.1000 i wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. W pewnym momencie dał się słyszeć głos kilkuletniego dziecka: „…Mamusiu, Mamusiu, jak tu jest pięknie, przeprowadźmy się do Drawna, dobrze?...”. Aż 363 uczestników wzięło udział w ciągu dwóch dni w w/w warsztatach. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty gliniane, sianoplotów i papieroplastyki. Najtrudniejsze tradycyjnie są warsztaty rzeźbiarskie i haftu. Ale i one mają swoich zwolenników a prace z wszystkich warsztatów po prostu zachwycają. Przez okres wakacyjny będzie można podziwiać je na wystawie w Centrum Informacji Turystycznej „Spichlerz”; potem wrócą do rąk wykonawców.

W ramach „Pikniku Edukacyjnego DPN” odbyły się prelekcje dotyczące gatunków inwazyjnych, ptaków wodnych i błotnych; zainteresowani mogli także obejrzeć film „Obcy w natarciu”, o gatunkach inwazyjnych właśnie.

Dodatkową atrakcją drugiego dnia były gratisowe dmuchańce dla dzieci, prezentacje artystyczne Klubu Wojskowego ze Stargardu Szczecińskiego, pokazy sprzętu wojskowego oraz Wojskowa Strzelnica a także pokaz motocyklowy CRUISER.

Po raz pierwszy zaprosiliśmy także wokalistów z gmin przyległych-z powiatu choszczeńskiego i drawskiego do wzięcia udziału w I Festiwalu Piosenki Ekologicznej i Krasnalowej. Zaprezentowali się uczestnicy z Drawna, Bierzwnika, Kalisza Pomorskiego, Choszczna i Zamęcina. Jury w składzie: Anna Bilska, Alicja Toś i Jarosław Zagata wyłoniło zwycięzców:                  

kat. kl. I – III  

I m. Paskal Czerniak

II m. Hanna Bruzi

III m. Filip Wiśniewski

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano  Martynie Frańczak

kat. IV – VI

I m. Wiktoria Pałasz

II m. Zuzanna Czerniak

III m. Nikola Kurzyńska

kat. młodzieży starszej

I m. Amelia Rogal

II m. Agata Ladra

Nagrodami były: za miejsca pierwsze-tablety; za drugie - iPody a za trzecie - odtwarzacze mp4.

     Tradycyjnym podsumowaniem  festiwalu był wernisaż czyli wystawa prac powarsztatowych, spośród których jury w składzie: p. Bogdana Winnicka, Państwo Zofia i Czesław Paszkiewicz oraz pani Zagata dokonali niezwykle trudnego wyboru pracy, która uzyskała tytuł KRASNALA ROKU 2014r. Nagrodę otrzymała Anna Kuc za krasnala wykonanego podczas warsztatów sianoplotów. Zarówno tę nagrodę (aparat fotograficzny) jak i siedem innych ufundowała firma ECO-FIUK (dziękujemy); osiem nagród ufundowała także firma WRANGLER z Choszczna (dziękujemy); wymienione nagrody wręczono najbardziej aktywnym osobom uczestniczącym w warsztatach. Wszyscy uczestnicy otrzymali czapki krasnalowe, wykonane prace (oprócz tych, które zostały na wystawie) oraz drobne gadżety w postaci naklejek, długopisów…. Podczas finału Kampanii Edukacyjnej Krasnalowe Ekocuda pan Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski w towarzystwie znamienitych gości wręczył nagrody w konkursach plastycznych tej kampanii (za I miejsca w każdej kategorii rowery, za drugie - namioty 3-osobowe a za trzecie - śpiwory).

I ,II, III miejsce w  konkursie plastycznym w kategorii przedszkolnej: „Wędrowniczek i Krasnolinka sprzątają świat” zajęli w kolejności: Julia Żabecka z PM w Drawnie; Natan Biel  z OP w Choszcznie oraz Celina Hrynkiewicz z PM w Drawnie.

W  konkursie plastycznym w kategorii klas I-III SP:. „Wędrowniczek i Krasnolinka sprzątają świat” I,II i III m-sce zajęli w kolejności: Szymon Błaszczyk z SP1 w Choszcznie,  Hanna Bruzi z SP w Drawnie oraz  Zuzanna Dobczyńska z SP1 w Choszcznie

Analogicznie I,II,III miejsce w  konkursie plastycznym w kategorii klas IV-VI SP.: „Dlaczego i jak należy segregować śmieci” zajęli: Dominika Daniszewska z SP w Bierzwniku, Karolina Wielgórka z SP w Bierzwniku oraz Katarzyna Hejza  z SP w Drawnie.

W kategorii gimnazjalnej: „Dlaczego nie należy palić śmieci” nagrody za I,II i III miejsce otrzymali w kolejności: Malwina Mąka z GP w Drawnie, Weronika Milewska z GP w Drawnie oraz Marcin Olejnik z GP w Bierzwniku.

Wręczone zostały także dyplomy za zwycięstwa grupowe:  w konkursie na plakat “Krasnal ekologicznie”- dla Sołectwa w Niemieńsku a w konkursie na formę przestrzenną  “Krasnal ekologicznie” dyplom wręczono dla świetlicy w Dominikowie. Nagrodą będzie wspólna wycieczka we wrześniu do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Na podsumowanie zmagań konkursów plastycznych za najwyższą  łączną liczbę punktów uzyskanych przez wychowanków w konkursie w danej kategorii wręczone zostały nagrody rzeczowe- mikroskopy z wyświetlaczem. Otrzymały je następujące placówki: Przedszkole Miejskie w Drawnie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie, Szkoła Podstawowa w Drawnie orazGimnazjum Publiczne w Drawnie.

Tego dnia rozstrzygany był także konkurs kulinarny na zakończenie warsztatów rybnych realizowanych z dziećmi i młodzieżą w Drawieńskim Ośrodku Kultury. Pan Burmistrz Drawna nagrodę w postaci zestawów wędkarskich wręczył dla zwycięskiej grupy pierwszej w składzie: Weronika Milewska, Marta Maciąg, Kinga Dziatko i Julia Gwardys.

Oficjalnie VI Festiwal Krasnali w Drawnie - realizowany jako Kampania Edukacyjna KRASNALOWE EKOCUDA zamknął p. Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski  życząc zebranym wspaniałej zabawy podczas występu muzyków skupionych wokół BOGDANA BOROWSKIEGO –założyciela, twórcy i autora przebojówzespołu MILANO a później legendy disco polo- zespołu CLASSIC. Wspaniały koncert zespołu Classic  był możliwy dzięki staraniom ekipy technicznejaby każdy z wielu instrumentów na sceniebrzmiał po prostu profesjonalnie. Warto było czekać; szczególnie, że muzycy dali na scenie naprawdę świetny koncert zachwycając się po jego zakończeniu odbiorem ich muzyki przez drawieńską publiczność. Do godziny drugiej w nocy trwała zabawa taneczna przy zespole Darka i Joli.

W niedzielę 06 lipca na  Placu trwał jeszcze Piknik Edukacyjny DPN w ramach projektu LIVE+ z blokiem gier i zabaw dla dzieci i dorosłych.

Serdecznie dziękuję raz jeszcze naszym sponsorom oraz tym wszystkim, którzy nam w organizacji imprezy pomogli; pani Annie Bilskiej za napisanie projektu; panu Tomaszowi Zienda za bezpłatne użyczenie i transport płotków; pani Marii Tomczyk za użyczenie prądu do dmuchańców; pracownikom i stażystom oddelegowanym przez Urząd Miejski za pomoc przy pracach gospodarczych; Policji za pomoc w zabezpieczeniu, panu Jerzemu Białachowi -artyście malarzu z Choszczna za przekazane obrazy  oraz wszystkim, niewymienionym wyżej, pracującym przy organizacji i realizacji imprezy.

A.    Hińcza - Gnyśińska


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona