Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

21-07-2014 | I Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne Zespołów Muzyki Dawnej Drawno 2014 zakończone

Koncerty muzyki dawnej, warsztaty, wystawa kopii dawnych instrumentów złożyły się na I Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne Zespołów Muzyki Dawnej Drawno’2014. Do Drawna przyjechało ponad 50 młodych muzyków wykonujących dzieła Średniowiecza Renesansu i Baroku. Warsztaty zainaugurowały w czwartek (3 lipca 2014 r.) koncerty w kościołach: pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Brzezinach i pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie z udziałem 4 zespołów.

W czwartkowych koncertach wystąpiły: Silent Metal Friends Krummhorn (z Niemiec) pod kierownictwem Hansa Jurgena Tabel, Canto Choralis z Drezdenka, All Antico z Niegosławia  i Flauto Dolce z Drezdenka pod kierownictwem Adama Deneki.

Po inauguracji, prawie przez dwa tygodnie mieliśmy okazję gościć  młodych artystów w Szkole Podstawowej. Do Drawna przybyło 10 zespołów niemalże z całej Polski. Ponad 50 młodych artystów w ciągu krótkiego pobytu dało ponad 30 koncertów na terenie całego Pomorza Zachodniego. Wśród uczestników warsztatów znalazła się również grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Drawnie, która pod kierunkiem pana Ryszarda Dembińskiego przygotowała dwa utwory muzyki dawnej: „Dzik” i „Pieśń rycerska” anonim z XIV w. Wśród uczestników byli: Hanna Bruzi, Michał Bilski, Anna Kowalewska, Alicja Lewandowska, Zuzanna Markiewicz, Amelia Ciosmak, Hania Dziatko, Emilia Komorowska i Adam Dziatko

Dodatkowo 6 lipca 2014 r. (w niedzielę po mszach) odbyły się koncerty w kościołach: pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dominikowie i pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Barnimiu, a 8 lipca (we wtorek) w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim.

Każdy z nas ma takie chwile, że chciałby gdzieś się przenieść, zadumać. I właśnie taki moment refleksji przynosi muzyka dawna.

Wszystkich uczestników tegorocznych Ogólnopolskich Warsztatów Muzyki Dawnej mieliśmy przyjemność wysłuchać podczas koncertu finałowego, który odbył  się w piątkowy wieczór (11 lipca) w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie. Z wielką radością mogliśmy wysłuchać niniejszych zespołów w poszczególnych utworach: Duet Oak Brothers z Wrocławia w utworze – „Rondeau le Rociler” Roland Marais, All’Antico  z Drezdenka  w utworze „Black Nag” …anonim ze zb. Johna Playforda i  „Gałązki”. Zespół z Drawna – „Dzik” i „Pieśń rycerska” anonim z XIV w., Flauti Incantati z Drezdenka – „Calabaca” anonim z XV w., „O Matko łaskawa” trad. utwór irlandzki,  „Trwaj chwilo” anonim z XVI w., Gaudium Ludentem  z Jeleniej Góry w utworze „Oy comamos y bebamos” Juan de Encina, 9„Sus, sus, no mas domir” Bartomeu Carceres, „Chi passa per’sta strada” Filippo Azzaiolo, Duet Oak Brothers (z Wrocławia) – La Polonoise Marin Marais, Hortus Musicus z Mielca – „Pan Bóg wszechmogący królujący z wieka” anonim  z XVI w., „Pastime with good company”, „Nieście chwałę mocarze” Mikołaja Gomółki, Flauto Dolce z Drezdenka – Goniony – anonim z XVI w., „ Cantiga de Santa Maria 322 „ A Virgen que de Deus Madre”,  „Daca bailemos” – Juan de Encina, Monikę Horodek    & Szczepana Dembińskiego – Kaprys na wiolonczelę i głos improwizujący – w komp. Szczepana Dembińskiego, Aulos Ensemble z Białegostoku – „Exultent hodie iugiter” w hymnie do św. Jadwigi – 1267 r. cystersi śląscy, Ballada – Mikołaj z Radomia (ok.1420 r.), „O mój Mateusie” – mel. Ludowa, Hortus Musicus + Flauto Dolce – „Czego chcesz od nas Panie” tekst: Jana Kochanowskiego, opr. J. Sekulski, „Rodrigo Martines” anonim z XVI w. – w wykonaniu wszystkich uczestników warsztatów.

Wszystkie utwory, które bardzo podobały się drawieńskiej publiczności nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Po ich wysłuchaniu przedstawiciele zespołów obdarowani zostali przez Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego i Sekretarz Gminy Mariolę Kowalewską upominkami w postaci witrażowych krasnali, ręcznie wykonanych przez panią Magdalenę Bącelak.

W ramach warsztatów, przez kilka dni można było również obejrzeć ciekawe kopie dawnych instrumentów, ręcznie wykonanych przez pana Ryszarda Dembińskiego. Kolekcja wystawowa znajdowała się w „Spichlerzu”.

Organizatorem całego przedsięwzięcia był Burmistrz Drawna, a współorganizatorem Burmistrz Kalisza Pomorskiego i Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne Miłośników Bierzwnika, którego główną postacią jest kierownik artystyczny pan Adam Deneka.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą muzykę, a opiekunom za fachowe przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów.

Łukasik Alicja


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona