Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

10-09-2014 | Dożynki Gminne w Drawnie

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem MBNP w Drawnie celebrowaną przez ks. proboszcza parafii Drawno – Dariusza Doburzyńskiego z udziałem ks. proboszcza Wojciecha Kozuba z parafii Barnimie.

Po uroczystej mszy św. barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicą Choszczeńską na dziedziniec Drawieńskiego Ośrodka Kultury gdzie gospodarz gminy Burmistrz Andrzej Chmielewski dokonał oficjalnego otwarcia dożynek. Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych w tym roku pełnili: państwo Mirosława i Marek Koccy i to właśnie oni przekazali chleb z tegorocznych plonów na ręce gospodarza gminy – Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego.

Obchody Święta Plonów zgromadziły liczne grono mieszkańców gminy Drawno, okolicznych miejscowości oraz znakomitych gości.

W uznaniu zasług dla rolnictwa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał odznakę „Zasłużony dla rolnictwa Panu Markowi Kockiemu. Odznakę wręczyli: Pan Cezary Szeliga - zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z Burmistrzem Andrzejem Chmielewskim.

Tegoroczny Starosta Dożynkowy od początku utrzymywał się z pracy na roli. Od 1988 roku wraz z żoną i trójką dziś już dorosłych dzieci, prowadzi wielokierunkowe gospodarstwo rolne. Zakupione 7 ha ziemi powiększył o kolejne 7 ha otrzymane od rodziców a następnie w 2003r. dokupił 16 ha. Obecnie dodatkowo dzierżawi 15 ha. Uprawiał rzepak, pszenicę, żyto a obecnie proso i ekologiczne warzywa. Dokonał modernizacji gospodarstwa - w swoim gospodarstwie stosuje najnowsze osiągnięcia nauki rolniczej Na początku swojej działalności prowadził również hodowlę trzody chlewnej i bydła. Jego praca zawodowa może być wzorem dla młodszego pokolenia rolników.

Poza pracą w gospodarstwie rolnym od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym zarówno sołectwa Drawno jak również całej gminy.

Z kolei w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, uchwałą nr 652/14 z dnia 22 kwietnia 2014r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał srebrną odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Stowarzyszeniu Ludzi Bezrobotnych w Drawnie. Na ręce przedstawicielek Stowarzyszenia: pani prezes   Katarzyny Buchajczyk, założycielki Stowarzyszenia pani Małgorzaty Buchajczyk oraz członka zarządu pani Sylwii Rzeźniewskiej odznakę wręczyli radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego: Pani Krystyna Wiśniewską- Bugaj i Pan Cezary Szeliga.

Stowarzyszenie swoją działalność rozpoczęło w 2000 roku. Jest wzorcowym przykładem działalności zmierzającej do zmniejszenia bezrobocia i osiąga w tej dziedzinie konkretne efekty w postaci miejsc pracy, co ma znaczenie nie tylko w skali lokalnej, ale także wojewódzkiej. W wyniku podejmowanych przez Stowarzyszenie inicjatyw podnoszących kwalifikacje zawodowe lub przyuczających do zawodu, wiele osób znalazło pracę. Model pracy przyjęty przez Stowarzyszenie cieszy się zainteresowaniem wielu podobnych organizacji a sukcesy odnoszone w realizacji różnorodnych projektów wojewódzkich i ogólnokrajowych dobrze świadczą o prowadzonej w nim działalności.

Kolejne nagrody – statuetki krasnala- za wkład w poprawę estetyki naszej gminy z rąk pana Burmistrza Drawna oraz pana Przewodniczącego Rady Miejskiej otrzymali: Starosta Choszczeński pan Wojciech Bogdan Brzustowiecz oraz państwo Edyta i Mariusz Piłatowscy

Podczas uroczystości nie zabrakło prezentacji grup i zespołów śpiewaczych z naszej gminy: KGW Brzeziny, Grupy Dominikowianek, KGW Kiełpino, KGW Drawno, KGW Święciechów i Zespołu Śpiewaczego „Drawianki”. W tym roku odbył się przegląd piosenek ludowych i przyśpiewek dożynkowych a jurorami była cała publiczność, której zadaniem był wybór tylko jednego, najlepszego jej zdaniem zespołu. Nagrodę Publiczności - aparat fotograficzny ufundowaną przez Agencję Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa otrzymała za swój występ z rąk Jarosława Łojko- dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Grupa Dominikowianek. Przed zabawą taneczną wśród osób głosujących rozlosowane zostały nagrody rzeczowe.

W konkursie wieńców dożynkowych udział wzięło pięć sołectw. Jury w składzie: Radni Sejmiku pan Cezary Szeliga, Kierownik ARiMR z Choszczna pani Renata Adamowicz i redaktor a jednocześnie organizator Światowego Forum Mediów Polonijnych Józef Maciej Roślicki przyznało dwa wyróżnienia: dla KGW Drawno i KGW Święciechów; miejsce trzecie zajął wieniec ze KGW Kiełpino; drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez KGW Brzeziny  a miejsce pierwsze- wieniec GRUPY DOMINIKOWIANEK. W niedzielę, 07 września wieniec z Dominikowa na Dożynkach Powiatowych w Pełczycach zdobył także pierwszą nagrodę. Gratulujemy!.

Kolejnym konkursem dożynkowym był konkurs na regionalną potrawę „Tradycyjny żurek”, w którym nagrody ufundowało Województwo Zachodniopomorskie. Jury w składzie: przewodnicząca- pani Barbara Mateuszczyk, współwłaścicielka „Karotki” oraz dwóch przedstawicieli PŻM pan Paweł Kowalski i p. Bogusław Marcinek miejsce I przyznało żurkowi ugotowanemu przez Krystynę Kowanek („Potrawy znad Drawy”) z Zatomia, miejsce II zajęło Sołectwo Drawno- Kolonie; miejsce III -Elżbieta Toman z Podegrodzia. Przyznano także trzy wyróżnienia: dla żurku p.Janiny Witkowskiej z Zatomia, Karoliny Braczkowskiej z okolic Słupska i KGW Dominikowo.

Dożynkom towarzyszyły prezentacje na stoiskach wystawienniczych o charakterze informacyjno-konsultacyjnym, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców gminy i przyjezdnych gości. Nadleśnictwo Drawno przygotowało gry, zabawy i konkursy kierowane głównie do dzieci oraz częstowało pieczonym dzikiem podawanym z kaszą i kapustką. Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior” m.in serwowała pyszne wędzone pstrągi. Materiały promocyjne można było także otrzymać w namiocie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw. Stoisko Garnizonu Wojskowego ze Stargardu Szczecińskiego zapraszało do wstępowania do wojska.

Ze względu na zakończenie realizowanego od jesieni roku 2013 w Drawieńskim Ośrodku Kultury  projektu  pt. „Rybne warsztaty kulinarne dla mieszkańców Drawna jako sposób na popularyzację rybactwa na obszarze objętym LSROR” trenerka, która prowadziła cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży, pani Krystyna Kowanek przygotowała degustację potrawy rybnej –pstrąga z grilla o wdzięcznej nazwie „srebrna pułapka” wraz z zestawem surówek, warzywami, owocami w „towarzystwie” albumu rybnego, który wraz z przepisami potraw rybnych promować będzie Gminę Drawno i cały obszar LSOR. Album rybny wręczany był uczestnikom i gościom.

Ponadto w związku z finałem kolejnej operacji – współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie- „Kampanii Edukacyjnej KRASNALOWE EKOCUDA” szefom placówek oświatowo-wychowawczych w Gminie Drawno wręczone zostały pakiety edukacyjne z książeczkami „Wędrowniczek i Krasnolinka sprzątają świat”, puzzlami i magnesikami. Wszystkie te materiały zawierają prace powstałe podczas konkursów plastycznych realizowanych w ramach w/w kampanii.

Podczas uroczystości dożynkowych Burmistrz Andrzej Chmielewski wraz z Przewodniczącym Rady Czesławem Paszkiewiczem wręczyli także nagrody za najpiękniejszy ogród przydomowy: I miejsce zdobyła pani Danuta Zielińska z Drawna, II- p. Józef Horodyski z Drawna a trzecie ex aequo zajęły panie Iwona Wolniak i Grażyna Dziermańska z Niemieńska. W konkursie na najpiękniejszy balkon przydomowy zwyciężyła pani Marianna Rowińska z Niemieńska a miejsce drugie zajęła p. Iwona Wolniak.

Podsumowaniem czteroletniej pracy Sołtysów Gminy Drawno były piękne grawerowane podziękowania wręczane przez gminne władze. Sami sołtysi dyplomami z kolei dziękowali przedstawicielom swoich sołectw.

Uroczystość dożynkowa nie mogłaby odbyć się bez ludzi, którzy zaangażowali się albo swoją pracą, albo pomocą materialną, albo jednym i drugim. Prezentujemy listę współorganizatorów i głównych sponsorów naszych Dożynek, wśród których są firmy i instytucje oraz osoby fizyczne:

1.   Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,

2.   Nadleśnictwo Drawno

3.   Nadleśnictwo Głusko

4.   Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie

5.   Nadleśnictwo Kalisz Pomorski

6.   Poldanor S.A.

7.   Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Choszcznie

8.   Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

9.   Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”

10. Rolnicza Spółdzielnie Produkcyjna w Rzecku

11. Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele sołectw

12. Andrzej Rusin – Piekarnia „Jana”

13. Roman Grygorcewicz

Ogromne podziękowania składamy tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta.

Znakomitą energię, wdzięk i poczucie humoru zaprezentowało na scenie sześciu członków zespołu REDLIN Folk Music Show, którzy przyjechali do nas z Jastrzębia-Zdroju a skupiają muzyków z różnych miast Polski. Zespół istnieje od 1999 roku a ich koncerty są folkową podróżą po całym świecie. Grają z prawdziwą radością i te właśnie pozytywne emocje przekazują swoim odbiorcom podróżując po preriach, górach czy tańcząc kazaczoka. Tak porwali słuchaczy swoją fantastyczną muzyką (w równie świetnych aranżacjach), że tańcom nie mogła się oprzeć ogromna rzesza obecnych!

Kolejną gwiazda wieczoru był znany i lubiany KABARET „DNO”, którego od 10 lat siedzibą jest Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Wizytówką kabaretu od zawsze były oryginalne pomysły i wyszukane rekwizyty.  Ulubioną tematyką są zjawiska społeczne, zagadnienia związane z mediami i show bussinesem oraz zwykłą ludzką naturą.  Kabaret obecnie występuje w składzie 3 osobowym. Tworzą go: Wojciech Stala, Adam Mrozowicz i Jarosław Cyba. Za warstwę dźwiękową i oświetlenie w czasie występu odpowiedzialny jest czwarty członek zespołu Daniel Sobieraj.

A do godziny 01 w  nocy trwała świetna zabawa przy równie świetnym zespole THE Q z Kalisza Pomorskiego

Anna Hińcza-Gnysińska


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona