Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

02-10-2014 | Sprawozdanie z konkursu wiedzy przyrodniczej

I WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY PRZYRODNICZEJ W OPARCIU O KAJAKOWĄ ŚCIEŻKĘ EDUKACYJNODYDAKTYCZNĄ DRAWY I KORYTNICY

D r a w n o  2014

          W dniach 10 – 12 września 2014 roku gościliśmy u nas licealistów z naszego województwa, którzy brali udział w I Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Przyrodniczej w Oparciu o Kajakową Ścieżkę Edukacyjno – Dydaktyczną Drawy i Korytnicy Drawno 2014, organizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Wokół Drawy, Urząd Marszałkowski, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior” w Choszcznie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pod patronatem honorowym pana Stanisława Gawłowskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska w Warszawie i Olgierda Geblewicza Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W zmaganiach udział wzięła elita uczniów z zakwalifikowanych do konkursu sześciu szkół średnich:

  1. Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gryficach,
  2. Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Nr 1 im. B. Krzywoustego w Choszcznie,
  3. Technikum Gastronomiczne przy Zespole Szkół Nr 1 im. B. Krzywoustego w Choszcznie,
  4. II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wałczu,
  5. Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach,
  6. Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół w Barwicach.

W sumie prawie siedemdziesięciu uczniów i ich opiekunowie.

Niestety dzień przed rozpoczęciem konkursu wycofała się drużyna  liceum z Gryfina

          Spotkanie rozpoczęło się w środę po południu. Młodzież zamieszkała w Stanicy Wodnej PTTK i po rozlokowaniu w domkach wybrali się na spacer uliczkami Drawna. Młodzieżą zajęła się bardzo fachowo pani Alicja Łukasik, która zapoznała młodych ludzi z atrakcjami naszego miasteczka opowiadając  bardzo ciekawie i barwnie ich historie. Następnie było wielkie ognisko i doskonałe kiełbaski oraz długie rozmowy młodzieży.

          Następny dzień rozpoczęty śniadaniem i oficjalnym otwarciem konkursu przez pana Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego i pana Andrzeja Górskiego Prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej Wokół Drawy. Dzień ten zdominował pan Prof. US, Dr hab. Robert Czerniawski (Drawnianin) i jego asystenci panowie Mgr Tomasz Krepski i Mgr Łukasz Sługocki z Wydziału Biologii na Uniwersytecie Szczecińskim,  Katedra Zoologii Ogólnej. Zmagania konkursowe i wykłady podczas spływu rozpoczęły się w Nowej Korytnicy skąd ruszyła nasza grupa. Po dopłynięciu na pole namiotowe w Sówce, młodzież wysłuchała pana Mirosława Śliwiaka, tamtejszego leśniczego, powiedział kilka słów o miejscu i problemach leśników z turystami . Później zaczęła się prawdziwa frajda, kiedy to mogli uczestniczyć w terenowych wykładach naszych przyjaciół z Uniwersytetu Szczecińskiego. Młodzież była wręcz zafascynowana tymi wykładami i ich tematyką. Następnie część uczestników, niestety zakończyła już spływ, a pozostali popłynęli dalej i doświadczyli niesłychanie pouczających i przyjemnych doznań. Spływ zakończył się na polu namiotowym Bogdanka. Po posiłku młodzież pracowała dalej, uczestniczyli bowiem w konkursie teoretycznym, który został przeprowadzony przez pana Profesora Czerniawskiego, po czym nasz kolega Zbigniew Cielecki zademonstrował swoją prezentację dotyczącą astronomii i czystego nieba nad Zatomiem. Cały dzień przyniósł naszym gościom moc wrażeń i atrakcji oraz wiele zajęć, a zakończył się znów wielkim ogniskiem.

          Dzień trzeci i kolejny spływ, tym razem Drawą z Rościna do Drawna. Na Drewnianym Moście kolejne wykłady pana Profesora i jego asystentów. Każdy z tych wykładów miały swoją wagę i były bardzo dobrze odbierane przez młodzież. Po powrocie do Stanicy Wodnej w Drawnie nasi goście wraz ze swoimi opiekunami przygotowali się do zakończenia konkursu i odebrania nagród. Zakończenie finału I Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej w Oparciu o Kajakową Ścieżkę Edukacyjno – Dydaktyczną Drawy i Korytnicy Drawno 2014 odbyło się z wielką pompą, połączyliśmy je bowiem z otwarciem Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej. Naszą uroczystość uświetniły swą osobą nasi partnerzy i sponsorzy, a byli to:, Pani Marszałek Anna Mieczkowska, Pani Starościna Wioletta Kaszak, Pan Burmistrz Andrzej Chmielewski, Pan Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Paszkiewicz, Pan Nadleśniczy Włodzimierz Rocławski, Pani Dyrektor RDOŚ Sylwia Jurzyk - Nordl?w, Pani Kierownik ARiMR o/ Choszczno Renata Adamowicz, Pani Dyrektor Biura LGR Irmina Czerwonka, Pan Dyrektor DPN Paweł Bilski, Pani Dyrektor ZS nr 1 w Choszcznie Beata Mitera, Pan Prezes LGD Krzysztof Zacharzewski, Członkowie Zarządu. Zwycięzcą konkursu i zdobywcą statuetki ufundowanej przez Burmistrza została ekipa z Technikum Gastronomicznego przy Zespole Szkół Nr 1 im. B. Krzywoustego w Choszcznie, na drugim miejscu znaleźli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Nr 1 im. B. Krzywoustego w Choszcznie, a trzecie miejsce zdobyła ekipa z Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach. Nagrodę indywidualną w kolejności otrzymali:

miejsce I – Mikołaj Folwarski z LO w Gryficach, miejsce II – Klaudia Święcicka z LO nr 2 w Wałczu, miejsce III – Marta Bąk z LO nr 2 w Wałczu.

Bardzo ważnym aspektem podczas spływów było zbieranie śmieci na naszych rzekach co też się powiodło z ogromnym sukcesem .Całą górę zebranych śmieci w workach z logo LOT zapakowaliśmy do kontenerów wynajmowanych przez nasze stowarzyszenie. Kontenery rozstawione zostały wzdłuż Korytnicy i Drawy. Młodzież otrzymała za swoją pracę pamiątkowe dyplomy oraz nagrody( najbardziej aktywni).

          Serdeczne podziękowania panu Stanisławowi Gawłowskiemu Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Środowiska za patronowanie naszemu konkursowi i ufundowanie atrakcyjnych albumów książkowych,  panu Jackowi Chrzanowskiemu Prezesowi WFOŚiGW za dostrzeżenie potrzeby tego typu edukacji i jej dofinansowanie. Duże zaangażowanie i zrozumienie wykazał nasz Burmistrz Andrzej Chmielewski i pani Irmina Olejnik-Czerwonka z LGR, która pomogła nam finansowo wraz z Prezesem Bogusławem Szymańskim. Pani Beacie Mitera za nieocenioną pomoc organizacyjną. Młodzież wyjechała od nas zadowolona, przepełniona wiedzą i prezentami. Dziękuję za naprawdę ciężką pracę włożoną w przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia państwu:

Zbigniew Zębala, Aldona Moder, Zbigniew Cielecki, Edward Kulesza, Franek Wolarek, Beata Michniewicz oraz panom z Uniwersytetu Szczecińskiego z Wydziału Biologii:  Prof. US, Dr hab. Robert Czerniawski,  Mgr Tomasz Krepski i Mgr Łukasz Sługocki, a także paniom z Centrum Informacji Turystycznej „Spichlerz”: Alicji Łukasik i Joannie Jędrasik.

 

                                                                        A. Górski


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona