Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

12-11-2014 | OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W DRAWNIE

Uroczystości obchodów Święta Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada 2014r. w samo południe podniosłą Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. MBNP w Drawnie. Mszy towarzyszyła Asysta Honorowa Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie wraz z galą pocztów sztandarowych: Ochotniczej Straży Pożarnej w Drawnie, Gimnazjum Publicznego i Szkoły Podstawowej w Drawnie oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Po mszy wszyscy zgromadzeni przemaszerowali ulicami Drawna do sali widowiskowej WEDEL Drawieńskiego Ośrodka Kultury, gdzie Burmistrz Drawna p.Andrzej Chmielewski dokonał powitania mieszkańców i  gości oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie. Wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej p. Czesławem Paszkiewiczem wręczyli odznaki honorowe "Za zasługi dla Miasta i Gminy Drawno" – na wniosek Burmistrza panu Jerzemu Lechni oraz, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej, panu Eugeniuszowi Markowskiemu. Za wielokrotne wsparcie dla Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych drewnianą rzeźbę grającego na akordeonie krasnala wykonaną przez p. Lucjana Świszcza  z Wardynia otrzymał Nadleśniczy Nadleśnictwa Drawno pan Włodzimierz Rocławski.

Obchody Święta Niepodległości uświetnił  koncert POZNAŃSKIEGO KWINTETU AKORDEONOWEGO istniejącego  już przeszło 30-lat, koncertującego zarówno na estradach kraju jak i Europy. W specjalnym repertuarze zaprezentowała się niezwykle oryginalna i rzadko spotykana na świecie forma zespołu jakim jest kwintet akordeonowy, tj. grupa złożoną z pięciu muzyków, która w nazewnictwie muzycznych form zespołowych nosi właśnie nazwę: KWINTET. Muzycy Kwintetu postanowili zaprosić „w muzyczną podróż” – w podróż rozpoczętą i przeplataną niepodległościowymi wspomnieniami by w dalszej części koncertu udać się w podróż do różnych krajów Europy i Ameryki – prezentując różne style muzyczne. Zanim jednak muzycy zaprezentowali pierwszą wiązankę pieśni powstańczych „Orła Żołnierskim Szlakiem” –piękne strofy wiersza pt.„Niepodległość”, recytowała Rita Bonczek wprowadzając obecnych w atmosferę koncertu.

POZNAŃSKI KWINTET AKORDEONOWY  w składzie : Jerzy Siemak, Jarosław Buczkowski, Waldemar Marek Książczyk, Karol Jankowski oraz Marek Cieśla grający na instrumentach koncertowych renomowanych włoskich firm: GIULIETTI, BORSINI, ZERO SETTE oraz PIGINI zaprezentował  następujące utwory: St.Moniuszko – Prząśniczka B.Wolmer – Pociąg,  A.Chaczaturian – Taniec z szablami z baletu „Gayane”, H.Giraud – Walc „Sous le ciel de Paris” /„Pod niebem Paryża / Pod dachami Paryża”/, różni kompozytorzy – druga Wiązanka pieśni powstańczych „Orła Żołnierskim Szlakiem”, S.Joplin – Ragtime „The Easy Winners”oraz M.Rizol – Czardasz. Wzruszający koncert , w którym przed każdym wejściem wysłuchać można było słów nawiązujących zarówno do historii drogi do niepodległości naszego kraju jak i prezentowanych dzieł.

Po zakończeniu koncertu już na dziedzińcu DOK-u Prezes TPZD Marian Kuc wraz z Burmistrzem Drawna Andrzejem Chmielewskim otworzyli IX Otwarty Turniej Strzelecki Bractwa Kurkowego przeprowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej. Tradycyjnie już poprzedziło go wspólne wykonanie Hymnu Kurkowych Bractw Strzeleckich (na scenie muszli koncertowej), któremu ton nadawał Zespół Śpiewaczy „Drawianki”. Zespół Śpiewaczy wraz z instruktorem Henrykiem Skibą zaprezentował także wiązankę pieśni patriotycznych zachęcając obecnych do wspólnego śpiewania. Gościnnie na naszej scenie muszli koncertowej po raz pierwszy, bardzo efektownie zresztą, zaprezentował się  zespół z Choszczna o nazwie GRUPA MY.

Tytuł Króla Kurkowego w tym roku zdobył pan Kazimierz Garbiak z Brzezin.  

A oto zdobywcy nagród w poszczególnych kategoriach w kolejności odpowiednio od miejsca I-go do III-go:

Kategoria Paź: Kamil Ciechanowicz, Oskar Kreft, Wojciech Welenc

Kategoria Giermek: Anna Kuc, Waldemar Maruszewski, Kacper Słotwiński

Kategoria Rycerz: Mirosław Hynek, Marek Ostrowski, Henryk Roślik

Kategoria Diana: Aneta Dzierbun, Małgorzata Dzierbunowicz, Joanna Słotwińska

Dyplom najmłodszego uczestnika otrzymała Zuzanna Byrczak

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli uraczyć się przepysznym ciastem z wardyńskiej cukierni w sali biesiadnej DOK, a następnie, już na placu, przepyszną grochówką ugotowaną przez pracownice ośrodka kultury z produktów sfinansowanych przez TPZD, kaszaneczką z grilla  oraz pachnącym pieczonym mięskiem w warzywach podanym z bigosem a ufundowanym przez  Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawno.

Dziękujemy bardzo serdecznie tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację obchodów oraz tym, którzy te obchody wraz z nami zechcieli uczcić.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona