Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

07-07-2015 | VII Festiwal Krasnali-Kampania Edukacyjna "Krasnalowe Ekocuda"-II edycja oraz animacje GLINOLUDÓW

VII-my, najgorętszy jak do tej pory Festiwal Krasnali, realizowany był pod dwoma hasłami Kampanii Edukacyjnej „KRASNALOWE EKOCUDA” oraz GLINIADY –„Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny” (drawieńskie krasnale też..). Głównymi fundatorami Festiwalu byli: Gmina Drawno wraz z Drawieńskim Ośrodkiem Kultury, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Nadleśnictwo Drawno. Ponadto: Starostwo Powiatowe w Choszcznie i Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Festiwal zaszczycili swoją obecnością m.in. Starosta Choszczeński Adam Andriaszkiewicz, Burmistrz Recza p Henryk Łoński z małżonką, Nadleśniczy Nadleśnictwa Drawno pan Włodzimierz Rocławski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Drawnie Czesław Paszkiewicz, Radna Powiatowa Małgorzata Buchajczyk z małżonkiem Bogdanem-Radnym Gminnym

Pierwszego upalnego dnia Festiwalu - 04 lipca zajęcia warsztatowe zaczęliśmy już od godz. 1000. Dzieci, młodzież i całe rodziny mieszkańców oraz turystów w tym roku miały możliwość uczestniczenia w następujących warsztatach:

-filcowania prowadzonych przez  p. Magdalenę Bącelak z Niemieńska

-lepienia figur z gliny prowadzonych przez p. Ewę Biniecką  z Kiełpina w towarzystwie p. Klaudii Byczkowskiej

-ceramicznych przy użyciu koła garncarskiego prowadzonych przez GLINOLUDA Rolanda z Niemiec

-papieroplastyki prowadzonych przez p. Teresę Hołownię z Drawna

-rękodzielniczych w zakresie biżuterii makramowej, szydełkowej, szycia i ozdabiania oraz decoupage prowadzonych przez p. Krystynę Wielgosik (GABELEK.EU; KRAWIECTWO MELANII)

-malarstwa artystycznego i zdobienia prac w oparciu  o masę  solną prowadzonych przez p. Ewę Grelewicz (GABELEK.EU)

 -FOTOGRAFII OTWORKOWEJ – prowadzonych przez fotografa Grzegorza Sidorowicza, gdzie każdy chętny  uczestnik budował własne najprostsze aparaty fotograficzne –tzw. KAMERY OBSCURA)

Ponadto, na górce za ryneczkiem dla bezpieczeństwa można było przyglądać się pracy rzeźbiarza p. Mirosława Czeladki (GABELEK.EU), który podczas tak krótkiego pobytu wyrzeźbił przepięknego krasnala w drewnie lipowym.

Przy wejściu do ryneczku rozłożyła się jedyna w Polsce MOBILNA GALERIA RĘKODZIEŁA (p. Robert Dudek).

Od godzin rannych kilkunastoosobowa grupa GLINOLUDÓW animowała nasze miasteczko w przestrzeni publicznej stanowiąc centralny ośrodek zainteresowania. Wiele osób uległo magii GLINIADY i także zamieniło się w GLINOLUDA. Przewodził wszystkim Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, który, jak skomentował to twórca GLINIADY Bogdan Nowak, w dziewięcioletniej historii GLINIADY został pierwszym Burmistrzem-GLINOLUDEM (gratulacje!!!). Około godz. 1600 po oficjalnym otwarciu festiwalu wyruszyła wzbudzając ogromne zainteresowanie PARADA KRASNOLUDÓW i GLINOLUDÓW. Po paradzie publiczność rozstrzygnęła dwa konkursy: na najoryginalniejszą prezentację  grupy GLINOLUDÓW, którą została GRUPA Z GIMNAZJUM wraz z panią Agnieszką Banaszak, choć równie pięknie zaprezentowała się także grupa o nazwie ZATOMIANIE pod wodzą pani Sołtys z Zatomia p. Jolanty Kucharskiej; w konkursie indywidualnym z kolei - na najoryginalniejszego GLINOLUDA zwyciężyła Weronika Milewska (nagrody: zestaw biurowy oraz kosz obfitości ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe).                  

Do godziny 19:00 odporne na obezwładniający upał dzieci nie odpuściły zabawy z Przyjaciółmi Clown Circus Show „ Ruphert &Rico”.  

Wieczorem, już w dużo znośniejszej temperaturze, w bloku koncertów DISCO POLO  publiczność bardzo fajnie bawiła się przy Zespole KUBAS z Drezdenka w składzie: wokalista Darek + dwie tancerki. Następnie, najbardziej oczekiwana Gwiazda wieczoru Zespół SKANER z Robertem Sasinowskim i trzema energetycznymi tancerzami porwała do tańca i wspólnego śpiewu zgromadzoną publiczność. Kolejne dwie nocne godziny zdominował zespół muzyczny  „No Problem” oraz pary taneczne na parkiecie. To była naprawdę jedna z najbardziej udanych i bezpiecznych zabaw tanecznych w plenerze.

W niedzielę od godziny 1000 rozpoczął się ponowny dzień warsztatowy oraz animacje GLINOLUDÓW W trakcie: od godziny 13:00 scenę kolejno swoimi wokalnymi talentami podbijali uczestnicy Powiatowego  II-giego Festiwalu Piosenki Ekologicznej i Krasnalowej. W trakcie obrad JURY (w składzie: p. Przewodniczący RM Czesław Paszkiewicz, wokalista NO PROBLEM Sławomir Wojciechowski i Magda Osińska) zaprezentowali się: Zespół Śpiewaczy „Drawianki”, sekcja artystyczna DUTW i indywidualnie nasi goście spędzający wakacje w Drawnie; wokalistka z okolic Warszawy oraz wokalistka i tancerka z zagranicy.  Jeszcze przed wernisażem Prezes Koła Wędkarskiego pan Mirosław Hynek wraz z Burmistrzem Andrzejem Chmielewskim wręczyli puchary w kolejnych zmaganiach w łowieniu ryb.

Od godziny 15.30 rozpoczął się wernisaż – wystawa prac powarsztatowych z wręczeniem upominków najbardziej aktywnym uczestnikom warsztatów i z wręczeniem nagród w konkursach: plastycznych i graficznych II Kampanii Edukacyjnej KRASNALOWE EKOCUDA, na Krasnala Roku, w Konkursie Piosenki Ekologicznej i Krasnalowej.

Dodatkowymi atrakcjami tego dnia były bezpłatne dmuchańce a całego festiwalu- stoisko z krasnalami i figurami ogrodowymi, stoiska gastronomiczne i zabawkowe, namioty promocyjne, stoisko bicia monet drawieńskich, malowanie twarzy (wolontariusze z gimnazjum), cykl ekologicznych działań animacyjnych i inne…                                                         

Kilkuset uczestników wzięło udział w ciągu dwóch dni w warsztatach. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty gliniane, rękodzielnicze, malarstwa artystycznego w oparciu o masę solną, papieroplastyki i filcowania. Najpiękniejsze prace zostaną zaprezentowane ogółowi. Przez okres wakacyjny będzie można podziwiać je na wystawie w Centrum Informacji Turystycznej „Spichlerz”; potem wrócą do rąk wykonawców.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców II Festiwalu Piosenki Ekologicznej i Krasnalowej:                  

kat. kl. I – III  

I m. Zofia Kawecka z Bierzwnika

II m. Martyna Frańczak z Kalisza Pomorskiego

kat. IV – VI

I m. Paskal Czerniak z Choszczna

II m. Anna Kuźniak z Bierzwnika

III m. Wiktoria Chaj z Choszczna

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano  Hani Dziatko z Drawna

kat. młodzieży gimnazjalnej

I m. Zuzanna Kowalska z Bierzwnika

II m. Wiktoria Pałasz z Choszczna

III m Zuzanna Czerniak z Choszczna

Nagrodami były: za miejsca pierwsze-odtwarzacze mp3 z radiem; za drugie odtwarzacze mp4- i za trzecie- odtwarzacze mp3 (Fundator nagród- WFOŚiGW).

Tradycyjnym podsumowaniem  festiwalu był wernisaż czyli wystawa prac powarsztatowych, spośród których jury w składzie: p. Ewa Dabrowska, Tadeja Hołownia oraz pani Katarzyna Małysko dokonali niezwykle trudnego wyboru pracy, która uzyskała tytuł KRASNALA ROKU 2015r. Nagrodę otrzymała Kasia Hejza za krasnala wykonanego podczas warsztatów lepienia z gliny. Z rąk pana Burmistrza  nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe otrzymały najbardziej aktywne osoby uczestniczące w warsztatach: Maja Wolanicka (gliniano-ceramiczne), Marta Maciąg (rękodzielnicze w zakresie decoupage), Martyna Byczkowska (filcowanie), Alicja Lewandowska, (papieroplastyka), Karolina Hejza (malarstwo artystyczne w oparciu o masę solną), Weronika Milewska (warsztaty fotografii otworkowej), Asia Dziatko ( lepienie z gliny), Agnieszka Haptar (rękodzielnicze w zakresie biżuterii). Ponadto następujące osoby zostały wyróżnione i otrzymały nagrody ufundowane przez firmę Wrangler: Agnieszka Małysko, Urszula Dorosz ,tata Łoński z dziećmi, Marta Maciąg i Weronika Milewska. Wszyscy uczestnicy otrzymali czapki krasnalowe, wykonane prace (oprócz tych, które zostały na wystawie) oraz drobne gadżety w postaci puzzli.

Podczas finału Kampanii Edukacyjnej Krasnalowe Ekocuda pan Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski wręczył nagrody w konkursach plastycznych i graficznych tej kampanii ufundowane przez WFOŚiGW w Szczecinie (za I miejsca w każdej kategorii namioty turystyczne, za drugie-plecaki a za trzecie śpiwory):

I ,II, III miejsca w  konkursie plastycznym w kategorii przedszkolnej: „Jak możemy oszczędzać energię” zajęli w kolejności: Jakub Świerczewski, Karolina Hejza i Mikołaj Kieżun- wszyscy z Przedszkola Miejskiego w Drawnie

W  konkursie plastycznym w kategorii klas I-II S.P:. „Jak możemy oszczędzać energię at” I,II i III m-sce zajęli w kolejności: Mateusz Heleniarz z SP1 w Choszcznie,  Jakub Brzęczek także z Choszczna oraz  Martyna Stanulewicz z SP Drawno

Analogicznie I,II,III miejsca w  konkursie plastycznym w kategorii klas II-IV S.P.: „Ochrona powietrza” zajęli: Szymon Błaszczyk z Choszczna, Wiktoria Chaj z Zamęcina oraz Wiktoria Wielgórka z Bierzwnika.

W kategorii: projekt wkładki do gazety o tematyce  „ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII” –ulotka” dla klas V-VI i młodzieży starszej nagrody za I, II i III miejsca otrzymali w kolejności: Zuzanna Czerniak z Choszczna, Katarzyna Hejza z Drawna oraz Agnieszka Małysko także z Drawna.

Przekazane także zostały wyniki konkursu za zwycięstwa grupowe:  w konkursie na “ Plakat o tematyce ekologicznej: odnawialne źródła energii”- I miejsce zajęła świetlica Chomętowo, II- świetlica w Brzezinach i trzecie świetlica w Kiełpinie . W konkursie na formę przestrzenną  “Witacz miejscowości” miejsce I zajęły ex aequo: Sołectwo Konotop i Sołectwo Niemieńsko a miejsce III - Sołectwo Zatom. Nagrodą będzie wspólna wycieczka zorganizowana we wrześniu.

Serdecznie dziękuję raz jeszcze naszym głównym sponsorom oraz tym wszystkim, którzy nam w organizacji imprezy pomogli; pani Sylwii Rzeźniewskiej za napisanie projektu; pani Marii Tomczyk za użyczenie prądu do dmuchańców; , KZU-H w Drawnie za lipę, transport sceny oraz baniak na wodę, Szkole Podstawowej w Drawnie za noclegi animatorów, Gimnazjum Publicznemu w Drawnie za wyżywienie, łóżka i pachołki, panu Tomaszowi Ziendzie, który od lat nie odmawia nam pomocy przy organizacji imprez za zasponsorowanie w tym roku transportu i użyczenie płotków, Zakładowi Drzewnemu w Kiełpinie z RSP Rzecko za użyczenie i transport podłogi oraz wielu pracownikom skierowanych przez UM w Drawnie; dziękujemy wolontariuszom z Gimnazjum Publicznego; dziękujemy Policji za wszechstronną pomoc i Agencji Ochrony Combat z Czarnkowa; dziękujemy Straży Pożarnej za kurtynę wodną  oraz wszystkim niewymienionym wyżej pracującym przy organizacji i realizacji imprezy.

W podsumowaniu tej najgorętszej imprezy początku lata Pan Burmistrz pogratulował niesamowicie widowiskowego efektu połączenia GLINIADY z naszym festiwalem krasnali i podziękował wszystkim zaangażowanym przy jego realizacji. Na zakończenie zaprosił na rozpoczynające się właśnie  II Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne Zespołów Muzyki Dawnej.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona