Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

18-12-2015 | "Kraina Żywej Wody" - Geopark w Drawnie

17 grudnia 2015 r. na zaproszenie Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego i Prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej Wokół Drawy Andrzeja Górskiego, w Centrum Informacji Turystycznej w „Spichlerzu" odbyło się drugie spotkanie dotyczące inicjatywy utworzenia Geoparku w Drawnie. Przedstawiono możliwości utworzenia Geoparku na terenie gminy Drawno i gmin ościennych, zarysowano wymagania w zakresie tworzenia Geoparku, etapy prac i sposoby finansowania.

            Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie: Damian Greś - Dyrektor Wydziału Turystyki, Gospodarki i Promocji oraz Piotr Wolski - Kierownik w Biurze ds. Programowania, Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Robert Czerniawski, Wioletta Kaszak - Wicestarosta Choszczeński, Beata Mitera - Radna Rady Miejskiej w Choszcznie, Wiesław Łoński - Burmistrz Recza, Adam Błaszczyk - Wójt gminy Bierzwnik, Daniel Domagała – Sekretarz gminy Bierzwnik, Mariola Kowalewska – Sekretarz Gminy Drawno, Tadeusz Bednarczuk – Sekretarz Gminy Dobiegniew, Paweł Bilski - Dyrektor DPN, Włodzimierz Rocławski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Drawno, Henryk Ostrowski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Głusko, Joanna Maras  i Bernadetta Klimczak – przedstawicielki Gminy Kalisz Pomorski, Ryszard Dobracki - emerytowany pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego  w Szczecinie, Marek Leda - ekspert ds. turystyki, Lutz Bittner, Sharon Dohr, Elżbieta Truszczyńska – przedstawiciele firmy Purmin GmbH w Greifswaldzie, Alicja Łukasik, Joanna Jędrasik - pracownicy CIT "Spichlerz", Zbigniew Cielecki i Andrzej Górski  z LOT Wokół Drawy.

            Spotkanie otworzył Burmistrz Drawna, który serdecznie powitał wszystkich zaproszonych. Podsumował pokrótce poprzednie spotkanie, które odbyło się we wrześniu br. Przedstawił program spotkania, odniósł się do idei założenia Geoparku, zaprosił wszystkich obecnych do włączenia się do projektu, który jest jeszcze we wstępnej fazie realizacji i poinformował o przygotowanym liście intencyjnym. Podkreślił, że poszukujemy optymalnych rozwiązań funkcjonalnych dla tego terenu, chcemy zasięgnąć opinii różnych środowisk, w tym także lokalnych przedsiębiorców, którzy dobrze znają specyfikę naszej gminy oraz oczekiwania turystów.

            Następnie głos zabrał Prezes LOT Wokół Drawy, który zaprosił obecnych do  konsultacji prowadzących do opracowania koncepcji turystycznego produktu sieciowego dla współpracy ponadlokalnej celem udostępniania i promocji walorów geologicznych, przyrodniczych, kulturowych i historycznych w ramach projektu pod nazwą Geopark ”Kraina Żywej Wody”. Zaproponował podpisanie listu intencyjnego, który upoważni LOT jako koordynatora grupy roboczej Geoparku do kolejnych działań, typu: analizy, badania i finansowanie projektu. Zaprosił do współpracy Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Starostwo Powiatowe w Choszcznie, Gminy: Dobiegniew, Bierzwnik, Recz i Kalisz Pomorski, Drawieński Park Narodowy, Nadleśnictwa: Drawno, Głusko i Kalisz Pomorski i partnerów z Niemiec. Przedstawił harmonogram zadań grupy roboczej w ramach którego dokonano by m.in.: wyboru obiektów terenowych eksponowanych w Geoparku, określono trasy turystyczne i edukacyjne, wykreowano produkt turystyczny realizowany w oparciu o Geopark, a także nabór i wyszkolenie przewodników terenowych. Ponadto poinformował o nowym zamyśle, który dotyczyłby utworzenia Centrum Edukacyjnego, jako jednego z elementów wchodzących w skład Geoparku. Zadania te obejmowałyby wszystkich uczestników projektu.

            Podczas spotkania głos zabrał także pan Ryszard Dobracki - emerytowany pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego  w Szczecinie, który wyraził aprobatę dla pomysłu  Geoparku. Na przykładzie Trasngranicznego Geoparku-Kraina polodowcowa nad Odrą w Moryniu przedstawił możliwości organizacyjne. Zwrócił uwagę obecnych m.in. na korzyści płynące z tworzenia Geoparków. Podkreślił, że głównym zadaniem tej instytucji jest ochrona różnorodności i dziedzictwa geologicznego. Z uwagi na różnorodną budowę geologiczną terenów gminy Drawno i gmin ościennych pomysł ten ma duże szanse na realizację, a zaproszony do współpracy chętnie podzieli się wiedzą i doświadczeniem. Podkreślił, że niewątpliwie realizacja tego pomysłu przyczyni się do podniesienia walorów turystycznych regionu.

            W dalszej części spotkania wystąpił pan Marek Leda - ekspert ds. turystyki, który przedstawił wcześniej prezentowaną koncepcję nazwy Geoparku „Kraina Żywej Wody”. Wyjaśnił jak duże znaczenie na lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny może mieć pomysł ciekawej nazwy Geoparku, zaznaczył także, że powinna być stworzona kompleksowa oferta produktu turystycznego, a sam wjazd na teren gminy Drawno i gmin ościennych wskazywałby na wyjątkową odmienność. Przedstawił koncepcję wykorzystania najciekawszych walorów gmin partnerskich. Zaproponował wykorzystanie walorów zarówno geologicznych jak i również hydrologicznych i przyrodniczych.

            Potencjalne źródła finansowania projektu przedstawił pan Zbigniew Cielecki – Skarbnik LOT. Przybliżył uczestnikom spotkania programy w perspektywie finansowej 2014-2020, które mogą być źródłem finansowania. Należą do nich m.in.: Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego, Program Współpracy Interreg V-A Niemcy/Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia-Polska i program LIDER.

            Pan Piotr Wolski - Kierownik w Biurze ds. Programowania w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie potwierdził możliwości finansowania pomysłu Geoparku, podkreślił, że trwałość finansowa  przedsięwzięcia jest najważniejszą kwestią, inwestycje muszą mieć wymiar biznesowy, aby w przyszłości mogły same sie utrzymać. Projekt jest wielopłaszczyznowy, realizowany będzie w kilku etapach. Zaznaczył, że najważniejszą kwestią projektu będzie generowanie nowych, trwałych miejsc pracy.

            Po przedstawieniu zarysu wymogów w zakresie tworzenia Geoparku, zaproszeni uczestnicy do udziału w projekcie wyrazili deklarację współpracy oraz czynne uczestnictwo  w pomyśle. Przedstawiciel firmy Purmin GmbH w Niemczech - pan Lutz Bittner poinformował o produkcji wyrobów w Drawnie na bazie minerałów ilastych wydobywanych na terenie gminy Drawno i wzbogacanych opatentowanymi, innowacyjnymi preparatami zdrowotnymi, zadeklarował także propagowanie informacji o drawieńskim Geoparku za granicą. Pan  Damian Greś - Dyrektor Wydziału Turystyki, Gospodarki i Promocji w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie pokreślił, że w obecnej perspektywie finansowej działania te będą wspierane. Zaznaczył, że istotny jest udział jak największej ilości przedsiębiorców, gdyż komercjalizacja produktu turystycznego jest najważniejsza. Wyraził deklarację współpracy i zaakcentował, że najważniejsze są nowe miejsca pracy, które generowane będą w nowo utworzonym Geoparku.

            Po kilkugodzinnym spotkaniu i dyskusji Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski zaznaczył, że pomysł powstał oddolnie, podkreślił iż bardzo ważne jest, aby ta oddolna inicjatywa rozwijała się wspólnie z LOT, który jest głównym motorem wszystkich działań. Podkreślił trwałość projektu, jego biznesowy charakter mający swoje komercyjne znaczenie mające na celu stworzenie nowych miejsc pracy oraz nowych produktów turystycznych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a to przełoży się na lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny gminy i regionu.

            Na zakończenie Prezes LOT Wokół Drawy Andrzej Górski przedstawił sprawy techniczne w kwestii listu intencyjnego, podziękował wszystkim zaangażowanym za deklarację współpracy i realizacji  przedsięwzięcia Geoparku, szczególnie podziękował panu Markowi Ledzie, który bardzo zaangażował się w działania i prace przygotowawcze. Korzystając ze spotkania, zaprosił na konferencję członków LOT Wokół Drawy, radnych, przedstawicieli instytucji pozarządowych i przedsiębiorców,  która odbędzie się na przełomie lutego i marca 2016 r., a dotyczyć będzie w szczególności działań i prac przygotowawczych dla funkcjonowania przyszłego Geoparku, który w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu.

            Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne, a przede wszystkim realizacji planów i zamierzeń, czego i Państwu serdecznie życzymy.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona