Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

25-01-2016 | Spacer po Drawnie

Liczna, bo 25-osobowa grupa stawiła się w sobotnie przedpołudnie 16 stycznia 2016 r. na Placu Wolności w Drawnie. Nie przypadkowo na byłym placu rynkowym, to właśnie z tego miejsca o znaczeniu historycznym uczestnicy zaczęli spacer po ciekawych zakątkach Drawna. Zwiedzanie interesujących miejsc miało miejsce pod fachową opieką eksperta ds. turystyki - pana Marka Ledy.

Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki był Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, a uczestnikami byli: radni Rady Miejskiej w Drawnie, dyrektorzy placówek oświatowych, słuchacze Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz miłośnicy niezwykłej i na nowo odkrywanej historii Drawna.

Celem spaceru było przedstawienie przez pana Marka nowych informacji o miejscach historycznych Drawna, pokazując inne spojrzenie na przeszłość naszego miasta. Nie zabrakło też ciekawostek, miejsc niezwykłych i nowych przekazów.

Z wielkim zainteresowaniem grono słuchaczy przemierzyło ulicami starego miasta, odwiedzając górę zamkową z ruinami zamku Wedlów, gdzie źródłem historii może być zwykła na pozór ściana, bo samo ułożenie cegieł mówi wszystko o zabytkowych murach.

Na szlaku wycieczki znalazł się budynek poczty, który został wybudowany w drugiej połowie XIX w., mijamy go niemal codziennie, przechodzimy i tylko czasami zastanawiamy nad jego historią.

Kierując się w kierunku terenu starego miasta na ul. Jeziorną docieramy do zabytkowego spichlerza, w którym mieści się Centrum Informacji Turystycznej i Galeria Pamiątek Ziemi Drawieńskiej. Przy spichlerzu znajduje sie żydowska "Macewa z bruku", której historię i symbolikę przybliżył pan Marek Leda. Spod spichlerza wycieczka skierowała się do malowniczego miejsca - Placu Zgody z dwoma ujściami studni artezyjskich, z którym wiąże się ciekawa historia z dziejów miasta - powstał dzięki murom obronnym.

Po pokonaniu krótkiego odcinka ul. Szkolną mieliśmy okazję zobaczyć fragment murów obronnych średniowiecznego Drawna. Kierując się na ul. Szpitalną do Drawieńskiego Ośrodka Kultury przemieszczaliśmy się w rejonie, gdzie przebiegała w wiekach średnich fosa i stała Brama Kamienna - jedna z trzech bram wjazdowych do Drawna.

Była też chwila na ogrzanie zmarzniętych dłoni, wypiliśmy ciepłą herbatę w DOK i skierowaliśmy się w ul. Tylną, na której znajduje się najciekawsza studnia artezyjska. Dowiedzieliśmy sie także, że aleja lip rosnących na tejże ulicy to lipy krymskie mające ponad 120 lat. Stąd powędrowaliśmy na ul. Ogrodową wyróżniającą sie specyficzną zabudową. Z ulicy Ogrodowej skierowaliśmy się do gotyckiego kościoła z lekko odchyloną wieżą, obok którego stoi pastorówka.

W tak sympatycznym klimacie i towarzystwie podczas trzygodzinnej "podróży" uczestnicy stwierdzili, że takie spacery są potrzebne, żeby poznawać historię swojego miasta. Osoby, które uczestniczyły w tym spacerze zainteresowane były wszystkim - jak budynek wygląda z zewnątrz, jak wewnątrz, jakie były jego dzieje. Możemy mieć nadzieję, że mieszkańcy będą chcieli oglądać swoje miasto, a w codziennych spacerach uważniej będą się przyglądać ciekawym miejscom wchodząc w rolę przewodników swojego miasta, zabierając swoje rodziny i znajomych w różne zakątki Drawna.

Na wiosnę Burmistrz planuje kolejny taki spacer, tym razem będzie to wycieczka plenerowa. Uczestnicy "Spaceru po Drawnie" juz teraz zadeklarowali chęć uczestnictwa.

Alicja Łukasik


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona