Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

01-04-2016 | Tajemnice Drawna w odkryciach szczecińskiego archeologa

Ciekawe spotkanie z archeologiem ze Szczecina, panem Marcinem Dziewanowskim - doktorantem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyło się 31 marca 2016 r. w Drawieńskim Ośrodku Kultury. Archeolog przedstawił uczestnikom spotkania wiele niezbadanych i nieodkrytych dotąd obiektów archeologicznych na terenie Drawna. Głównym tematem spotkania był referat na temat "Historii Drawna w świetle badań archeologicznych".

Organizatorem spotkania był Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, na którego zaproszenie przybyli radni Rady Miejskiej w Drawnie, dyrektorzy placówek oświatowych, mieszkańcy Drawna, wychowawcy i liczne grono dzieci i  młodzież ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Publicznego w Drawnie.

Podczas czwartkowego spotkania słuchacze mieli możliwość zapoznania się z wynikami badań archeologicznych jakie były prowadzone w roku 2015 na terenie gminy Drawno. Badania te dotyczyły projektu realizowanego przez firmę E-Cho z Choszczna, a dotyczyły budowy nowej sieci światłowodowej.

W wyniku prac archeologicznych obejmujących m.in. podmiejskie osiedle na ul. Piaskowej w Drawnie dokonano sensacyjnego odkrycia pozostałości osady z VII tysiąclecia p.n.e., której elementy infrastruktury zostały przebadane. Znalezisko to posiada szczególną wartość i swoim znaczeniem wykracza znacznie poza region.

Ponadto prace ziemne jakie zostały wykonane w obrębie Drawna są bardzo interesujące i mogą w przyszłości przyczynić się do popularyzacji miejscowości i całej gminy.

Należy podkreślić, że referat pana Marcina Dziewanowskiego wzbogacony został pomocami dydaktycznymi w postaci znalezisk archeologicznych oraz replik pradziejowych narzędzi.

Podczas spotkania podjęto również temat "poszukiwania skarbów" i przypadkowych   odkryć za pomocą detektorów. Należy podkreślić, że na terenie naszej gminy mieszka wielu mieszkańców żywo interesujących się tym zagadnieniem, a poszukiwania historycznych pamiątek pozwolą wzbogacić miejscową galerię Pamiątek Ziemi Drawieńskiej znajdującą się w zabytkowym spichlerzu.

Alicja Łukasik


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona