Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

06-09-2016 | UROCZYSTOŚCI DOŻYNEK GMINNYCH W DRAWNIE

Uroczystości dożynkowe tradycyjnie rozpoczęły się w sobotę, 03 września 2016r. Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem MBNP w Drawnie celebrowaną przez ks. proboszcza parafii Drawno – Dariusza Doburzyńskiego z udziałem ks. Wojciecha Kozuba. W oprawę Mszy św. osobiście włączyły się Panie: Lilianna Kuźmińska, Jolanta Kucharska, Agata Kolasa i Magdalena Rajtarowska.

Po Mszy św. barwny korowód dożynkowy w eskorcie naszej Policji przemaszerował ulicami Drawna na dziedziniec Drawieńskiego Ośrodka Kultury. Prowadząca uroczystość dyrektor Drawieńskiego Ośrodka Kultury przedstawiła historię powstania święta dożynkowego i poprosiła na scenę gospodarza gminy Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego, który szczególnie serdecznie powitał rolników, liczne grono reprezentantów sołectw gminy Drawno, mieszkańców Drawna i okolicznych miejscowości oraz przybyłych gości: Adama Andriaszkiewicza -Starostę Choszczeńskiego, Czesława Paszkiewicza -Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie, Radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Drawnie, Wiesława Łońskiego - Burmistrza Recza, Mariusza Adamkiewicza -Wiceprezesa zarządu GBS w Choszcznie, Jana Chruścińskiego -Kierownika Biura Powiat Kierownika Sekcji Gospodarowania Zasobem ANR w Szczecinie, Małgorzatę Łausz - Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Choszcznie, Ewę Paszkowską – kierownika oddziału GBS w Drawnie, Włodzimierza Rocławskiego – nadleśniczego Nadleśnictwa Drawno i Wojciecha Grochalę – Nadleśniczego Nadleśnictwa Głusko.

 Następnie dokonał oficjalnego otwarcia dożynek. Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych w tym roku pełnili: państwo Małgorzata i Bogdan Buchajczykowie i to właśnie oni przekazali chleb z tegorocznych plonów na ręce Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego. Tego chleba rozdzielonego potem wspólnie mogli skosztować wszyscy uczestnicy uroczystości.

Starostowie tegorocznych Dożynek -  Małgorzata i Bogdan Buchajczykowie są małżeństwem od 36 lat. Są rodzicami 3 synów i dziadkami 3 wnuczek. Pani Małgorzata jest rodowitą Drawianką, natomiast Pan Bogdan zamieszkał w naszej gminie w 1984 roku. Wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne.

Swoją pracę w rolnictwie rozpoczęli od uprawy 9,5 ha ziemi, którą sukcesywnie powiększali. Obecnie gospodarują razem z synami na 250 ha. Jest to jedno z największych gospodarstw rolnych w gminie Drawno. Gospodarstwo trudni się produkcją roślinną i zwierzęcą. Produkcja roślinna obejmuje wysokojakościową pszenicę i rzepak. Wyróżnia się bardzo wysoką produkcją mleczną. Państwo Buchajczykowie hodują 200 sztuk bydła, w tym 60 krów mlecznych. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt, na zakup którego pozyskali również środki finansowe z funduszy krajowych i europejskich. Zakup nowych maszyn pozwolił na wprowadzenie nowoczesnych technologii w prowadzonej produkcji rolnej. Niewątpliwie wprowadzone unowocześnienia przyczyniają się do skracania czasu i nakładu pracy w procesie produkcji.

Podkreślić należy, że Państwo Małgorzata i Bogdan Buchajczykowie gospodarują wspólnie ze wszystkimi synami, w których zasiali miłość do ziemi.

Oprócz pracy w rolnictwie od wielu lat obydwoje pracują na rzecz lokalnej społeczności. Pan Bogdan już 5 kadencji jest radnym Rady Miejskiej w Drawnie, a Pani Małgosia czwartą kadencję jest radną Rady Powiatu w Choszcznie. To również z Jej inicjatywy w 2002 roku powstało Stowarzyszenie Ludzi Bezrobotnych w Drawnie, którego została prezesem. Pan Bogdan aktywnie wspiera działalność żony, bardzo dobrze się wzajemnie uzupełniając. Pani Małgorzata jest również Prezesem Koła Polskiego Związku Niewidomych w Choszcznie.

 Natomiast Pan Bogdan jest członkiem Rady Nadzorczej Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Choszcznie i członkiem Rady Powiatowej Powiatu Choszczno Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. W uznanie dla ich działalności Pani Małgorzata i Pan Bogdan otrzymali m.in. Odznaki Honorowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”, medale Starosty Choszczeńskiego „Zasłużony dla Powiatu ”.

Wolne chwile poświęcają rodzinie, która jest dla nich najważniejsza, a w szczególności wnuczkom Zuzi, Amelci i Zosi (jak zdradzili, cały czas czekają na wnuka).

Po zabraniu głosu i złożeniu życzeń rolnikom przez p Małgorzatę Łausz, kierownika Powiatowego Biura ARiMR w Choszcznie oraz przedstawieniu scenariusza uroczystości zgromadzeni wysłuchali prezentacji wokalnych grup i zespołów śpiewaczych z naszej gminy: Grupy Dominikowianek z akompaniamentem akordeonowym p. Elżbiety Szumotalskiej, wystepujacej a’capella grupy KGW Brzeziny; Sołectwa Zatom, KGW Kiełpino, Zespołu Śpiewaczego Drawianki oraz KGW Drawno –czterech zespołów, którym akompaniował p.Henryk Skiba oraz KGW Święciechów z gitarzystą i dwoma akordeonistami, w tym jednym dziesięcioletnim. Przegląd  nie mający charakteru konkursowego pozwolił na prezentacje piosenek ludowych, biesiadnych i co najważniejsze-przyśpiewek dożynkowych dotyczących naszej gminy. Należy z dumą podkreślić, że w poszczególnych prezentacjach w sumie wzięło udział szóstka dzieci.

Podczas prezentacji przyśpiewkowych powołane przez organizatorów JURY w składzie: artystka malarka z Drawna p. Bogdana Winnicka, p.kier. Małgorzata Łausz oraz p. dyr. Ewa Paszkowska (GBS o/Drawno)  rozstrzygnęło konkurs wieńców dożynkowych, w którym udział wzięło sześć sołectw. Wszystkie wieńce były przepiękne; wyróżnienia przyznane zostały: dla KGW Święciechów, KGW Brzeziny i Sołectwa Zatom; miejsce trzecie zajął wieniec z Dominikowa; drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez KGW Drawno a miejsce pierwsze - wieniec KGW Kiełpino.  Nagrody zarówno za wieńce jak i podziękowania za prezentacje przyśpiewkowe wręczali: Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski wraz z zaproszonymi gośćmi. Gratulujemy Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym!

Dożynkom towarzyszyły prezentacje na dwóch stoiskach wystawienniczych Lasów Państwowych, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem szczególnie najmłodszych uczestników uroczystości. Zarówno Nadleśnictwo Drawno, nasz główny Sponsor, jak i Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie przygotowało materiały promocyjne, gry, zabawy i konkursy.

Podczas uroczystości dożynkowych Burmistrz Andrzej Chmielewski wraz z Przewodniczącym Rady Czesławem Paszkiewiczem wręczyli także nagrody za najpiękniejszy ogród i balkon przydomowy. Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący p.Bogdan Bożko, pracownica UM w Drawnie p.Anna Lewandowska oraz radny RM w Drawnie p. Adam Emilianowicz,  zgodnie z regulaminem oceniała: całościową kompozycję ogrodu, małą architekturę (pergole, oczka wodne, altanki), pojedyncze okazy roślin, krzewów i drzew, oryginalność, jak i trud pracy właścicieli włożony w prowadzenie ogrodu.

Po przeprowadzonych oględzinach w dniach 04 lipca 2016r. komisja przyznała miejsca w sposób następujący: w I kategorii: „Najpiękniejszy ogród przydomowy” I miejsce zdobyła pani  Danuta Zielińska z Drawna, miejsce II, ex æquo, zajęli państwo  Ewelina i Robert Ciosmakowie z Wiśniewo oraz p. Lidia Kleka z Barnimia, a miejsce III zajęła Beata Maciąg z Drawna. W kategorii: „Ukwiecony balkon” I miejsce  zajęła pani Joanna Piaseczna ze Święciechowa. Gratulujemy!

Uroczystościom dożynkowym towarzyszył także konkurs na najpyszniejszą DRAWIEŃSKĄ ZUPĘ GRZYBOWĄ. I tu wyniki przedstawiają się następująco. Miejsce pierwsze zdobyła p Bogumiła Ciechanowicz z Drawna za „zupę z borowika grabowego”; miejsce drugie przypadło p. Małgorzacie Bączek za „flaki z koziej brody”; miejsce trzecie zajęła p. Stanisława Skotnicka za „zupę krem z kurek” a wyróżnienie zdobyła pani Halina Stańczyk z Drawna za „zupę z rydzów”. Do prac jurorskich pan Burmistrz zaprosił swoich gości a nagrody wręczył w towarzystwie m.in. Przewodniczącego Komisji Panem Wojciechem Grochalą.

W przerwie rozdania nagród, wyróżnień i podziękowań w trzech utworach zaprezentowały się nasze przesłodkie CUKSY – zespół taneczny DOK prowadzony przez p. Magdalenę Szarawagę. Niekonwencjonalnymi przerywnikami były także zaproponowane przez Drawieński  Ośrodek Kultury konkursy: pierwszy- na „dożynkową kasę”, w którym sołtysi jedną ręką w czasie 45 sekund musieli z miseczki z pszenicą wyjąc jak najwięcej monet. W tym konkursie zwyciężyła pani sołtys z Sołectwa Kiełpino Aneta Skoczylas. W drugim - na szybkość picia pewnego napoju z butelki…tylko, że ze smoczkiem- nagrodę  dla zwycięzcy Piotra Gmińskiego, reprezentującego sołectwo Dominikowo wręczył Starosta Choszczeński pan Adam Andriaszkiewicz.

Naszą kolejną propozycją była fantastyczna BIESIADA POLSKA z Katowic, która blisko dwie godziny bawiła wszystkich z humorem śpiewając, zapraszając do tańca  i prowadząc konkursy. Ostatnią propozycją dożynkową była zabawa taneczna trwająca do godziny pierwszej trzydzieści w  nocy. Publiczność  rewelacyjnie tańczyła i bawiła się przy doskonale nam już znanym zespole NO PROBLEM. Ponadto Agencja Artystyczna NO PROBLEM jak zawsze świetnie nagłośniła imprezę, po raz kolejny współpracując ze znakomitym realizatorem dźwięku z Poznania p. Grzegorzem Rzechówką.

Uroczystości dożynkowe nie mogłaby odbyć się bez ludzi, którzy zaangażowali się albo swoją pracą, albo pomocą materialną, albo jednym i drugim. Szczególne podziękowania kierujemy do Rolników gminy za ich trud i plony; życząc, by kolejny rok był dla nich i dla nas wszystkich obfity i dostatni. Prezentujemy także listę współorganizatorów i głównych sponsorów naszych Dożynek, wśród których są firmy i instytucje oraz osoby fizyczne:

  1. Nadleśnictwo Drawno
  2. Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie
  3. Nadleśnictwo Głusko
  4. Nadleśnictwo Kalisz Pomorski
  5. Poldanor S.A.
  6. Rolnicza Spółdzielnie Produkcyjna w Rzecku
  7. Starostwo Powiatowe w Choszcznie
  8. Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Choszcznie
  9. Firma REBUDROG Henryk Kolasa
  10. Firma TOM – BRUK Tomasz Apoczkin 
  11. Gimnazjum Publiczne w Drawnie
  12. Andrzej Rusin – piekarnia „Jana”
  13. Andrzej Pappelbaum (zrobił pyszny smalec)
  14. Koła Gospodyń Wiejskich i przedstawiciele sołectw w Barnimiu, Brzezinach, Chomętowie, Dominikowie, Drawnie, Kiełpinie, Konotopiu, Niemieńsku, Podlesiu, Święciechowie, Zatomiu oraz Zespół Śpiewaczy Drawianki, którzy są sponsorami ciast.

 

Ogromne podziękowania raz jeszcze składamy wszystkim w/w i niewymienionym, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta; dziękuję wszystkim pracownikom DOK-u oraz tym skierowanym do pracy przez Urząd Miejski w Drawnie, dziękuję Policji w Drawnie za pomoc w przeprowadzeniu korowodu, dziękuję Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej, dziękuję wolontariuszom, a… OPATRZNOŚCI za cudowną pogodę.

A.Hińcza-Gnysińska


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona