Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

13-02-2017 | UROCZYSTE OBCHODY "DNIA OSADNIKA I KOMBATANTA" w Drawnie

Tegoroczne obchody Dnia Osadnika i Kombatanta w mieście i gminie Drawno, rozpoczęły się uroczystościami pod Pomnikiem Poświęconym Tym, Którzy Przywrócili Tę Ziemię Macierzy. 15 minut przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości posterunek honorowy przed pomnikiem zaczęli pełnić uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim im. pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 r.

Ok godz. 14.00 przy wtórze werbli pod Pomnik uroczyście wprowadzone zostały Poczty Sztandarowe; w tym pierwszy pod dowództwem Marka Bryckiego reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną w Drawnie;  następnie poczet Szkoły Podstawowej im Stefana Żeromskiego w Drawnie i w kolejności Gimnazjum Publicznego im Saperów Polskich w Drawnie, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim

Po wysłuchaniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienia wygłosili: Burmistrz Drawna pan Andrzej Chmielewski oraz Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego pan Ryszard Mićko

Tradycyjnie wzruszający i uroczysty Apel Pamięci odczytał  major rezerwy pan Jan Brycki. 

W rytmie werbli oraz asyście przedstawiciela OSP w Drawnie Pawła Gindy  wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele następujących instytucji, organizacji, szkół, zakładów pracy i stowarzyszeń:

  1. W imieniu Kombatantów, Sybiraków, Pierwszych Osadników oraz Stowarzyszenia Osadników Ziemi Drawieńskiej -major Andrzej Kowalewski i uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim im. pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 r.
  2. W imieniu Gminy Drawno Burmistrz pan Andrzej Chmielewski oraz Skarbnik Gminy p. Agnieszka Zarecka
  3. W  imieniu Województwa Zachodniopomorskiego Członek Zarządu Pan Ryszard Mićko oraz Dyrektor Wydziału Turystyki, Gospodarki i Transportu pan Damian Greś
  4. Delegacja Radnych Rady Miejskiej w Drawnie: Klub Radnych "Odrodzenie gminy Drawno:p. Aleksander Dementiew, p. Bożena Pawlak-Matujzo oraz p. Adam Emilianowicz.
  5. Delegacja 1 Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu, Skład w Drawnie z chorążym Dariuszem Głowackim oraz majorem rezerwy p. Janem Bryckim
  6. Posterunek Policji w Drawnie wraz kierownikiem aspirantem sztabowym Jarosławem Michalakiem
  7. Ochotnicza Straż Pożarna w Drawnie – z przedstawicielem p. Robertem Dunajem
  8. Przedstawiciele Drawieńskiego Parku Narodowego –z dyrektorem dr. Pawłem Bilskim, wicedyrektor Moniką Gdaniec i p Joanną Osińską
  9. Delegacja Nadleśnictwa Drawno- z z-cą Nadleśniczego p. Wojciechem Gdańcem
  10. Delegacja Przedszkola Miejskiego w Drawnie
  11. Delegacja Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Drawnie
  12. Delegacja uczniów Gimnazjum Publicznego Imienia Saperów Polskich w Drawnie
  13. Delegacja Gimnazjum Publicznego Imienia Saperów Polskich w Drawnie –z dyr. panem Janem Urbanowskim
  14. Delegacja Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Niemieńsku- z p.Przemysławem Stępniewskim
  15. Delegat Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach - p. Agata Kurzawa
  16. Delegacja Środowiskowego Domy Samopomocy w Drawnie wraz z Kierownikiem p.Anną Kozłowską
  17. Delegacja RSP Rzecko- p. Kazimierz Kaczor
  18. Delegacja Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Choszcznie z Prezesem p. Tadeuszem Drabikiem oraz dyrektorką GBS/o. Drawno p. Ewą Paszkowską
  19. Przedstawiciel Komunalnego Zakładu Usługowo- Handlowego w Drawnie –p. Albert Polarczyk
  20. Delegacja Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego w Drawnie z p. Lilianą Kuźmińską
  21. Przedstawiciele Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drawnie
  22. Delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej z Prezesem p.Marianem Kucem
  23. Delegacja Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Prezesem p.Krystyną Pietrzkiewicz
  24. Delegacja Lokalnej Organizacji Turystycznej Wokół Drawy –pan Marek Leda
  25. Delegacja Drawieńskiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego z Prezesem p.Mirosławem Hynkiem
  26. Delegat Sołectwa Dominikowo - sołtys p. Jan Bandrowski
  27. Delegat Sołectwa Kiełpino - sołtys p. Aneta Skoczylas

Wszystkim obecnym prowadząca dyr. Drawieńskiego Ośrodka Kultury Anna Hińcza-Gnysińska złożyła serdeczne podziękowania za uświetnienie swoją obecnością inauguracji obchodów „Drawieńskiego Dnia Osadnika i Kombatanta”, a w szczególności Pocztom Sztandarowym, wszystkim Delegacjom, werblistom, osobom pełniącym Służbę przy pomniku oraz Państwu  Maciąg (za użyczenie prądu).

Uroczystość pod Pomnikiem zakończył moment wyprowadzenia pocztów sztandarowych pom czym wszyscy  obecni poproszeni zostali o przejście do Holu Sali widowiskowej WEDEL, gdzie odbył się wernisaż malarstwa pani Bogdany Winnickiej pt.” Pozostawione w pamięci- Obrazy Syberyjskie”. Muzycznym wprowadzeniem wernisażu była prezentacja trzech, tematycznie związanych z trudnym tematem wystawy, utworów w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Drawianki: „Ciemna noc”, „Modlitwa obozowa” oraz „Hymn Sybiraków”. Następnie wnuk pani Bogdany- Wojtek Winnicki pięknie zaśpiewał i zagrał na gitarze dwa utwory; w tym „Mury” Kaczmarskiego. Wówczas o trudnych czasach zsyłki syberyjskiej, które dotknęły autorkę obrazów, przejmująco opowiedziała  sama pani Bogdana. Wystawie towarzyszyły specjalnie upieczone bochny chleba, którymi zgromadzeni mogli się poczęstować smarując je smalcem i zagryzając kiszonym ogórkiem (w/w od autorki). Na zakończenie wernisażu symboliczną różę w podziękowaniu za patriotyczne przeżycia wręczył p. Bogdanie Burmistrz Andrzej Chmielewski wraz z Członkiem Zarządu WZP p. Ryszardem Mićko.

Po wernisażu zaprosiliśmy naszych gości do sali biesiadnej Drawieńskiego Ośrodka Kultury, gdzie Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, osobiście witając przybyłych przedstawił osoby, które zostały uhonorowane statuetkę „DRAWIEŃSKIE ŻURAWIE”.

Statuetki wręczał wraz z panią Sekretarz Gminy Mariolą Kowalewską po wysłuchaniu uzasadnienia przedstawionego przez dyr. Annę Hińczę-Gnysińską na tle prezentacji multimedialnej (autorstwa M. Kowalewskiej).

 „Za otwartość wobec społeczności lokalnej i promocję walorów przyrodniczych Gminy Drawno” Statuetkę „Drawieńskie Żurawie” otrzymał Drawieński Park Narodowy.

Drawieński Park Narodowy funkcjonuje od 1990r. Jest jednym z 23 Parków Narodowych w Polsce. Wszelkie czynności na terenie Parku podporządkowane są ochronie przyrody. Oprócz tej podstawowej funkcji pełni on również funkcję turystyczną, tak ważną dla Gminy Drawno. Swoje zadania realizuje w zgodzie z samorządem i społecznością lokalną.  Dyrekcja DPN rozumie, że turystyka jest najważniejszą gałęzią gospodarki na naszym terenie i przyczynia się do tworzenia miejsc pracy. Obecność Parku odgrywa istotną rolę w promocji naszej gminy. Bardzo często turystom i  mieszkańcom innych regionów Polski miasto Drawno kojarzy się właśnie z Drawieńskim Parkiem Narodowym. Promocja gminy i otwarta współpraca władz Parku nie pozostają bez znaczenia. Dzięki obustronnemu zaangażowaniu i wykonywanej pracy turyści z zadowoleniem wspominają pobyt w naszej gminie. Drawieński Park Narodowy bardzo często jest współorganizatorem imprez zarówno gminnych jak i organizowanych przez organizacje społeczne np.: Dnia Dziecka w Barnimiu, pikniku rodzinnego w Drawnie, Zlotu Miłośników Puszczy Drawskiej, Rajdu po Ziemi Drawieńskiej, Festiwalu Krasnali czy „Biegu po życie”. Jest również współredaktorem lokalnej gazety „Ziemia Drawieńska”. Od dwóch lat DPN organizuje  najpopularniejszy w powiecie choszczeńskim piknik kulturowy „Święto jabłka”, w którym uczestniczą bawiąc się całe rodziny i jednocześnie poznają Park.

Park odgrywa również istotną rolę w edukacji ekologicznej lokalnej społeczności, prowadzonej szczególnie wśród dzieci i młodzieży z naszych szkół i przedszkola. Pracownicy Parku od wielu lat organizują, m.in., cykl prelekcji pod nazwą „Czym skorupka za młodu nasiąknie” skierowanych do dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Drawnie; aktywnie włączają się w organizację ferii zimowych, przedstawiając bogatą ofertę zajęć w sali edukacyjnej DPN a także w plenerze.

„...I ciągle szkolimy się i doskonalimy naszą wiedzę po to, żeby być lepszymi w ochronie przyrody i dać więcej społeczności lokalnej…” - mówią pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego. A my dodamy, że z korzyścią dla wszystkich, którzy kochają przyrodę i Gminę Drawno.

Statuetkę DRAWIEŃSKIE ŻURAWIE: „za zaangażowanie  w utworzenie i bardzo dobre zarządzanie Gimnazjum Publicznym im. Saperów Polskich w Drawnie”  otrzymał pan Jan Urbanowski

Pan Jan Urbanowski urodził się w Barlinku. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Szczecinie na kierunku historia. W celu podniesienia umiejętności i kwalifikacji ukończył studia podyplomowe z historii, informatyki i zarządzania. Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczął w 1980 r. w Szkole Podstawowej w Drawnie. Od 1999 roku pełni funkcję dyrektora Gimnazjum Publicznego w Drawnie – wzorowo zajmował się zorganizowaniem gimnazjum od podstaw – jako nowej jednostki oświatowej w Gminie Drawno. Pod kierownictwem Pana Urbanowskiego szkoła cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku lokalnym i w regionie. Motywuje nauczycieli  i młodzież do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięcia i imprezy lokalne. To właśnie Gimnazjum w 2001 roku po raz pierwszy w Drawnie zainicjowało udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspiera funkcjonujące w szkole koło wolontariatu, które współpracuje z Caritasem, Środowiskowym Domem Samopomocy w Drawnie, Drawieńskim Ośrodkiem Kultury. Motywuje nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji, zgodnie z potrzebami szkoły – dzięki czemu sprawnie organizuje pracę szkoły.

Gimnazjum systematycznie osiąga dobre i bardzo dobre wyniki w egzaminach gimnazjalnych, często osiągając wyniki wyższe od średniej województwa. Szkoła wychowała 42 finalistów oraz 9 laureatów w konkursach przedmiotowych. W duchu wychowania patriotycznego współpracuje z jednostkami inżynieryjno-saperskimi Wojska Polskiego, co przyczyniło się również do nadania w 2002 roku imienia „Saperów Polskich” dla Gimnazjum Publicznego w Drawnie. W tym samym roku został również ufundowany i poświęcony sztandar. Rok rocznie w Dniu Sapera odbywają się uroczystości patriotyczne, w której aktywnie uczestniczy młodzież.

Pan Jan Urbanowski wspiera również podejmowane przez nauczycieli i uczniów działania w dziedzinie sportu – młodzież osiąga bardzo dobre wyniki w piłce ręcznej. Jest wieloletnim aktywnym członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej.  Włącza się w  organizację wielu przedsięwzięć o zasięgu wojewódzkim, takich jak m.in. Wojewódzki Festiwal Piosenki Ludowej i Wojewódzki Rajd po Ziemi Drawieńskiej im. Antoniego Kardasa. Wsparł i współorganizował  akcję „Bieg po życie”, w którą zaangażowana została młodzież i dzieci z terenu powiatu choszczeńskiego. W uznaniu zasług Pan Jan Urbanowski otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy medal „Zasłużony dla wojsk inżynieryjnych”, medal „Zasłużony dla powiatu choszczeńskiego” oraz odznakę honorową „Zasłużony dla miasta i gminy Drawno”.

Sprawne funkcjonowanie szkoły oraz osiągane wyniki są bardzo dużą zasługą właśnie Dyrektora Urbanowskiego. Jak podkreślają nauczyciele, osobiste zaangażowanie oraz zaufanie jakim obdarza swoich pracowników wpływa pozytywnie na atmosferę pracy oraz motywuje do dużego zaangażowania i rozwoju w pracy.

W wolnym czasie dużo spaceruje, a najlepiej wypoczywa podczas pieszych wycieczek  w  górach.  Żona Małgosia mówi, że nawet w domu mąż spaceruje po górach w Internecie.

Statuetkę DRAWIEŃSKIE ŻURAWIE „za twórczość artystyczną, promowanie malarstwa oraz działalność charytatywną na terenie gminy Drawno” otrzymała pani Bogdana Winnicka

Pani Bogdana Winnicka urodziła się w 1942 roku w Krynicy w województwie lwowskim. W 1948 roku wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Do Polski powróciła w roku1959. Rozpoczęła naukę w Liceum plastycznym w Szczecinie, które ukończyła w 1964r. Następnie ukończyła studia zaoczne w Państwowej Wyższej Szkole Plastycznej w Szczecinie. Swoje życie zawodowe spędziła jako nauczycielka – najpierw w Kolsku (gm. Bierzwnik) a następnie w Szkole Podstawowej w Drawnie. Od kilku lat przebywa na emeryturze.

 Przez wszystkie lata pracy zawodowej wyróżniała się rozbudzaniu i rozwijaniu wrażliwości estetycznej i artystycznej dzieci i młodzieży. Pani Danusia ( bo tak mówią do niej przyjaciele) wraz z uczniami osiągała liczne wyróżnienia i nagrody na konkursach i wystawach plastycznych, zarówno w województwie jak również w kraju i za granicą. Współpracowała z Gminnym Domem Kultury prowadząc zajęcia z rzeźbiarstwa,  gliniarstwa, linorytu. Jak owocnie pracowała z uczniami- widać na przykładzie II Biennale Plastyki Dzieci i Młodzieży w Gorzowie Wlkp., dokąd po odbiór nagród pojechał cały autobus dzieci z Drawna. Najczęściej maluje pejzaże, kwiaty, martwe natury.

Jednym z najważniejszych etapów Jej twórczości było namalowanie cyklu obrazów – „Pozostawione w pamięci - OBRAZY SYBERYJSKIE”, które zostały zaprezentowane na wielu wystawach w kraju (Gdańsku, Elblągu, Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Wejherowie, Barlinku, Kaliszu Pom., Łobzie), a które  w tym momencie można oglądać w Drawieńskim Ośrodku Kultury.

Jako malarka wrażliwa na piękno nie pozostaje obojętna na potrzeby innych. Od wielu lat wspiera działania Zespołu Parafialnego „Caritas” w Barnimiu i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy poprzez przekazywanie swoich pięknych obrazów na licytację.

Czas wolny najchętniej spędza z rodziną, a szczególnie z wnukami. Jak bardzo doceniają to wnuki zostało zawarte w wywiadzie, jaki z Babcią Bogdaną przeprowadził wnuk Wojtek: „Moja babcia, Bogdana, jest emerytowaną nauczycielką i malarką. Mieszka w Drawnie z dziadkiem. W ich domu panuje ciepła i rodzinna atmosfera. Lubię ich odwiedzać. Babcia bardzo ciekawie opowiada. Opowiedziała mi o swoim dzieciństwie. Wiem, że nie należało do łatwych”. Z miłości do wnuków Państwo Bogdana i Bolesław skonstruowali dla swoich wnuków niezwykły pojazd. Kiedy tylko wnuki odwiedzały Dziadków w Dominikowie natychmiast wsiadały do widocznego na zdjęciu auta, które wyposażone było w dwie kierownice. Kiedy wnuków nie było to z wehikułu korzystali dziadkowie.

Nagrodę specjalną -Statuetkę DRAWIANIN ROKU „za wspieranie rozwoju turystyki w Gminie Drawno” otrzymał pan DAMIAN GREŚ.

Pan Damian Greś mieszka w Szczecinie, ukończył Instytut Socjologii na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2001 roku pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Pracę rozpoczynał na stanowisku inspektora, a obecnie pełni funkcję Dyrektora Wydziału Turystyki i Gospodarki. Jako dyrektor odpowiedzialny jest m.in. za promocję regionu oraz rozwój i promocję potencjału turystycznego województwa.

 Od kilku lat współpracuje z gminą Drawno oraz Lokalną Organizacją Turystyczną Wokół Drawy. Wspierał działania LOT-u w celu pozyskania środków na infrastrukturę turystyczną na rzece Drawie i Korytnicy. Merytorycznie wspiera konferencje edukacyjno-informacyjne poświęcone rozwojowi turystyki, organizowane przez LOT. Uczestniczą w nich przedstawiciele różnych środowisk, dzięki czemu możliwa jest lepsza współpraca.

Pomagał pozyskiwać środki finansowe na promocję województwa zachodniopomorskiego podczas Festiwalu Krasnali w Drawnie. Przy jego pomocy wydana została publikacja „700 lat Drawna. Studia i materiały z historii miasta i szlachty nowomarchijsko-zachodniopomorskiej”. Reprezentuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego podczas Turystyczno-Przyrodniczego Maratonu Kajakowego, a także bierze w nim aktywny udział.

 Pan Damian upodobał sobie nasze tereny – co roku spędza urlop z rodziną nad jeziorem. Znajomi mówią, że jest zakochany w Drawie i Korytnicy. Jego pasją są motocykle i sporty wodne. Posiada m.in. uprawnienia Żeglarza Jachtowego PZŻ oraz stopień P3 w nurkowaniu.

Na ręce pana Burmistrza Drawna wpłynęły także z okazji Naszego Święta pozdrowienia wystosowane przez Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego panią Annę Mieczkowską.

Na zakończenie uroczystości dyr. Anna Hińcza-Gnysińska zaprosiła wszystkich zgromadzonych na wyjątkowy koncert w wykonaniu wychowanków Państwowej Szkoły Muzycznej I st w Choszcznie przygotowany i poprowadzony przez pana Pawła Szarawagę.

Wystąpili w kolejności:

1.Akordeonista Kacper Kutkowski, który zaprezentował „Węgierski czardasz” w opracowaniu Wiaczesława Łogaczewa

2.Duet: Klaudia Jaruga-flet, Bartłomiej Rakoczy –akordeon, który zaprezentował dwa utwory: „Andaluzja”-Emile Pessard oraz „Taniec marionetek „–Ernesto Kohler

3.Kwintet akordeonowy: Bartłomiej Rakoczy, Kacper Kutkowski, Hubert Kończal, Andrzej Joksch i Bartłomiej Tyrcha, który zaprezentował cztery utwory: „Preludium”-J.S.Bach, „Ivanica” -Johann John de With, „Koło mego ogródeczka”- Krzysztof Naklicki oraz „Boeves psalm”- Lars Hollmer (ten ostatni także z towarzyszeniem flecistki)

Wysoki poziom artystyczny występów wywołał owację publiczności. Dziękujemy!.

Niniejszym składamy serdeczne podziękowania wszystkim, których zaangażowanie i obecność uświetniło obchody Drawieńskiego Dnia Osadnika i Kombatanta.

     A w terminie do 02 marca 2017r. zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania wystawy prac pani Bogdany Winnickiej pt. „Pozostawione w pamięci- Obrazy Syberyjskie” w godzinach pracy Drawieńskiego Ośrodka Kultury.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona