Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

18-09-2017 | UROCZYSTOŚCI DOŻYNEK GMINNYCH W DRAWNIE

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się 17 września 2017r. niedzielną Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem MBNP w Drawnie celebrowaną przez ks. proboszcza parafii Drawno – Dariusza Doburzyńskiego. W oprawę Mszy św. osobiście włączyły się Panie: Celina Dworzańska, Elżbieta Szumotalska, Agata Kolasa, Helena Michniewicz, Dorota Konopelska, Beata Wińczyk, Izabela Molenda, Weronika Kaszuba, Władysława Szczodrowska i Czesława Tarczewska. Po Mszy św. barwny korowód dożynkowy w eskorcie naszej Policji przemaszerował ulicami Drawna do sali widowiskowej WEDEL Drawieńskiego Ośrodka Kultury, gdzie na scenie umieszczone zostały piękne wieńce wykonane w sołectwach: Barnimie, Brzeziny, Dominikowo, Drawno, Kiełpino i Konotop.

Gospodarz naszej gminy Burmistrz Andrzeja Chmielewski szczególnie serdecznie powitał rolników,  grono reprezentantów sołectw gminy Drawno, mieszkańców Drawna i okolicznych miejscowości oraz przybyłych gości: Ryszarda Mićkę – członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Czesława Paszkiewicza -Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie, Radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Drawnie, Wiesława Łońskiego- Burmistrza Recza, Mariusza Adamkiewicza –Wiceprezesa zarządu GBS w Choszcznie, Ewę Paszkowską – dyrektor oddziału GBS w Drawnie, Rafała Kowalika – Zastępcę Prezesa RSP Rzecko, Dariusza Raniszewskiego – Powiatowego Lekarza Weterynarii, Włodzimierza Rocławskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawno i Mirosława Hynka – Króla Kurkowego 2016/2017.

 Następnie dokonał oficjalnego otwarcia dożynek. Słowo do Rolników w podziękowaniu za ich ogromny tegoroczny trud przekazał gość specjalny uroczystości p. RYSZARD MIĆKO.

Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych w tym roku pełnili: państwo Anna i Jan Węgrowscy i to właśnie oni przekazali chleb upieczony z tegorocznych plonów na ręce Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego. Tego chleba rozdzielonego potem wspólnie mogli skosztować wszyscy uczestnicy uroczystości.

Starostowie tegorocznych Dożynek -  Państwo Anna i Jan Węgrowscy mieszkają w Przysiekierczu i wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne. Pan Jan ziemię objął w 1979 roku po swoim ojcu. Było tego 8 ha, które sukcesywnie, w miarę możliwości starał się powiększać. Obecnie gospodaruje na 20 ha  a przez moment jego areał sięgał nawet 80 ha. Od trzech lat uprawia głównie kukurydzę i hoduje bydło mięsne. Biorąc pod uwagę narastające w rolnictwie problemy Państwo Węgrowscy rozszerzyli swoją działalność. Od kilku lat prowadzą pole biwakowe i tor krosowy. Dodatkowo Pan Jan świadczy usługi w zakresie odśnieżania i remontów dróg. Państwo Węgrowcy mają pięcioro dzieci, w tym już czworo dorosłych. Wychowanie dzieci wymaga wiele czasu i poświęcenia, i dlatego pani Ania poświęciła się ich wychowaniu oraz prowadzeniu gospodarstwa domowego. Zawsze jednak znajduje czas na wspieranie pracy męża. Obydwoje angażują się w działalność społeczną na rzecz sołectwa Drawno m.in. włączając się w organizację imprez, udostępnianie sprzętu czy pracę osobistą przy naprawie dróg na terenie sołectwa Drawno. Warto dodać, że Pan Jan pełnił zaszczytną rolę Króla Kurkowego w latach 2015-2016.  Czasu wolnego Państwo Ania i Janek Węgrowcy za dużo nie mają, jednak w miarę możliwości pozwalają sobie na chwile odpoczynku podczas wspólnego wędkowania. Bardzo chętnie spędzają czas w gronie rodziny oraz odwiedzających Ich z różnych stron Polski gości.

Następnie zgromadzeni wysłuchali prezentacji wokalnych grup i zespołów śpiewaczych z naszej gminy. Jako pierwsze a’capella zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezin, w kolejnej prezentacji wystąpiła grupa KGW Dominikowianki z akompaniamentem akordeonowym p. Elżbiety Szumotalskiej, następnie zaprezentowały się a’capella dwa zespoły: Sołectwo Barnimie oraz KGW Kiełpino. Na zakończenie, z towarzyszeniem akordeonisty p. Henryka Skiby, wystąpiła grupa KGW Drawno oraz Zespół Śpiewaczy Drawianki. Prezentacje utworów biesiadnych i ludowych w każdym przypadku kończyły się specjalnie przygotowaną przyśpiewką dożynkową „ośpiewującą” różne sołeckie sprawy: zarówno bolączki jak i radości. 

Po zakończeniu prezentacji przyśpiewkowych powołane przez organizatorów JURY w składzie: p. Ryszard Mićko – członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, p Michał Puziak- firma E-CHO Choszczno oraz p. Wioletta Ptaszyńska rozstrzygnęło konkurs wieńców dożynkowych, w którym udział wzięło sześć sołectw. Jurorzy mieli naprawdę trudne zadanie bo tradycyjnie wszystkie wieńce były przepiękne. Wyróżnienia przyznane zostały: dla KGW Drawno, KGW Barnimie i - od wielu lat po raz pierwszy stającego w szranki konkursu wieńców - Sołectwa Konotop. Miejsce trzecie zajął wieniec z Dominikowa , miejsce drugie - KGW Kiełpino; a najwyżej oceniony został nietradycyjny w swym wyglądzie („koń z wozem”) wieniec KGW Brzeziny.  Nagrody zarówno za wieńce jak i podziękowania za prezentacje wokalne wręczali: Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski wraz z zaproszonymi gośćmi. Gratulujemy Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym!

Dożynkom towarzyszyły prezentacje na stoisku wystawienniczym Nadleśnictwa Drawno, odwiedzanym szczególnie przez najmłodszych uczestników uroczystości, ponadto swoje stoisko prezentowały firmy: REMONDIS, AVON oraz FUN&Deco Magdalena Ruda, której fotobudka cieszyła się dużym powodzeniem.

Podczas uroczystości dożynkowych Burmistrz Andrzej Chmielewski wraz z gośćmi wręczył także nagrody za najpiękniejszy ogród i balkon przydomowy. Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący p. Bogdan Bożko, pracownice UM w Drawnie p. Anna Lewandowska oraz Anna Bilska  zgodnie z regulaminem oceniała: całościową kompozycję ogrodu, małą architekturę (pergole, oczka wodne, altanki), pojedyncze okazy roślin, krzewów i drzew, oryginalność, jak i trud pracy właścicieli włożony w prowadzenie ogrodu. Po przeprowadzonych oględzinach wyniki przedstawiają się następująco: w kategorii: „Najpiękniejszy ogród przydomowy” I miejsce zdobyła pani  Bożena Dubiał z Zatomia, miejsce II zajęła pani Jolanta Gnysińska również z Zatomia, a miejsce III przypadło p. Katarzynie Komorowskiej z Barnimia. W kategorii: „Najpiękniej ukwiecony balkon” I miejsce  zajęła pani Anna Bożko z Drawna. Gratulujemy!

Uroczystościom dożynkowym towarzyszył także konkurs na najpyszniejszą TRADYCYJNĄ POTRAWĘ z ZIEMNIAKÓW. I tu miejsce pierwsze zdobyła ponownie p Bogumiła Ciechanowicz z Drawna za potrawę o nazwie „siła rolnika”; miejsce drugie przypadło p. Marii Turek za „kluski Józka”; miejsce trzecie zajęła p. Stanisława Skotnicka za „placek zbójecki”. Ale bardzo smakowały także pozostałe potrawy: ziemniaczany przekładaniec czy babka ziemniaczana. Smakiem tej ostatniej szczególnie zachwycał się pan Burmistrz, który wraz  z zaproszonymi gośćmi był jednym z jurorów konkursu.

Kolejnym konkursem rozstrzygniętym podczas uroczystości dożynkowych był konkurs realizowany jeszcze w ramach IX Kampanii Edukacyjnej Krasnalowe Ekocuda. Zaprosiliśmy sołectwa naszej gminy do udziału w konkursie zbiorowym pt. „Przestrzenne arcydzieła eko-(z/n)akręconych”. Forma konkursu była dwojaka. Albo wykonanie przestrzennej rzeźby z wykorzystaniem przedmiotów, którym nadaje się  tzw. drugie życie, albo wykonanie w danym sołectwie takiej przestrzennej rzeźby w terenie. Nagrodę - naprawdę bardzo fajny, solidny grill węglowy z żeliwnym rusztem - 10  osobowe jury przyznało sołectwu CHOMĘTOWO  za nietypową „studnię kwietnik”, która zdobi prawe pobocze – jadąc od Drawna – centralnej części miejscowości. Serdeczne podziękowania składamy także pozostałym, biorącym udział w tym konkursie sołectwom: Brzeziny, Konotop i Zatom.

Wspaniałym uwieńczeniem wieczoru był  występ 5-osobowej Kapeli Hajduk  ze Szczyrku pt. BIESIADA GÓRALSKA. Podczas blisko 3-godzinnego występu usłyszeliśmy najbardziej popularne pieśni i utwory góralskie z regionów: Beskidów, Podhala, Karpat czy Sudetów. Zespół złożony jest z pięciorga muzyków, rodowitych górali. W swoim programie artystycznym nawiązał do najlepszych tradycji muzyki góralskiej, na które składały się utwory folkowe i biesiadne. Dodatkowo kapela do łez rozbawiała publiczność  konkursami i zabawami „okraszonymi” swoistym, góralskim humorem.

Ostatnią propozycją dożynkową była zabawa taneczna przy doskonale nam już znanym zespole NO PROBLEM. Tegoroczną imprezę profesjonalnie nagłośniła nam Spółdzielnia Socjalna ART.MUSIC z Dobiegniewa współpracująca ze znakomitym realizatorem dźwięku z Poznania p. Grzegorzem Rzechówką.

Uroczystości dożynkowe nie mogłaby odbyć się bez ludzi, którzy zaangażowali się albo swoją pracą, albo pomocą materialną, albo jednym i drugim. Szczególne podziękowania kierujemy do Rolników gminy za ich niewiarygodny tegoroczny trud; życząc, by kolejny rok był dla nich i dla nas wszystkich bardziej łaskawy, obfity i dostatni. Prezentujemy także listę współorganizatorów i głównych sponsorów naszych Dożynek, wśród których są firmy i instytucje oraz osoby fizyczne:

  1. Nadleśnictwo Drawno
  2. Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie
  3. Rolnicza Spółdzielnie Produkcyjna w Rzecku
  4. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, pełniący jednocześnie patronat honorowy
  5. Starostwo Powiatowe w Choszcznie
  6. Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Choszcznie
  7. Andrzej Rusin – piekarnia „Jana”
  8. Środowiskowy Dom Samopomocy w Drawnie, w którego podwojach mogliśmy zrealizować poczęstunek
  9. Szkoła Podstawowa w Drawnie (sponsoring pracy przy przygotowaniu żurku i bigosu)
  10. Koła Gospodyń Wiejskich i przedstawiciele sołectw w Brzezinach, Chomętowie, Drawnie, Konotopiu, Podlesiu oraz Zespół Śpiewaczy Drawianki, którzy byli sponsorami ciast.

Ogromne podziękowania raz jeszcze składamy wszystkim w/w i niewymienionym, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta; dziękuję wszystkim pracownikom DOK-u oraz tym skierowanym do pracy przez Urząd Miejski w Drawnie, dziękuję także Policji w Drawnie za czujność i pomoc w przeprowadzeniu korowodu.

A.Hińcza-Gnysińska


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona