Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

12-02-2019 | 11 lutego 2019 r. UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW "DNIA OSADNIKA I KOMBATANTA" W DRAWNIE

Tegoroczne obchody Dnia Osadnika i Kombatanta poświęcone 74 rocznicy Wyzwolenia Ziemi Drawieńskiej rozpoczęły się, jak co roku, na Skwerze Artylerzystów Polskich w Drawnie. Pod Pomnik Poświęcony Tym, Którzy Przywrócili Tę Ziemię Macierzy wprowadzone zostały Poczty Sztandarowe:

Polskiego Stronnictwa Ludowego

Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Drawnie

Gimnazjum Publicznego im. Saperów Polskich w Drawnie

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim im. pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 r

Ochotniczej Straży Pożarnej w Drawnie

Po wysłuchaniu hymnu państwowego głos zabrał gospodarz gminy Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, witając zgromadzonych pod pomnikiem reprezentantów środowisk miasta i gminy Drawno oraz mieszkańców.

Nieodzowną częścią uroczystości pod Pomnikiem jest Apel Pamięci, który odczytał major rezerwy pan Jan Brycki.

W rytmie werbli oraz asyście uczniów klasy wojskowej LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim im. pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001r. wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele następujących instytucji, organizacji, szkół, zakładów pracy i stowarzyszeń:

W imieniu Kombatantów Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Osadników Ziemi Drawieńskiej p. Krzysztof Wójciak (opiekun klasy o profilu mundurowym) i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim im. pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 r.

W imieniu Gminy Drawno przedstawiciele władz samorządowych gminy Drawno: Burmistrz Drawna p. Andrzej Chmielewski i Przewodniczący RM p. Aleksander Dementiew

W imieniu Starostwa Powiatowego w Choszcznie wicestarosta p. Paweł Szuber i Radny Rady Powiatu p. Andrzej Konopelski

Delegacja 1 Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu, Skład w Drawnie –z kpt Krzysztofem Ulikowskim

Posterunek Policji w Drawnie -  Kierownik Jarosław Michalak

Delegacja Drawieńskiego Parku Narodowego z z-ca dyr. p Moniką Gdaniec

Przedstawiciele Nadleśnictwa Drawno z z-cą Nadleśniczego p. Wojciechem Gdaniec

Delegacja  RSP w Rzecku z kierownikiem ZD w Kiełpinie p. Kazimierzem Kaczorem  

Delegacja Przedszkola Miejskiego w Drawnie

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Drawnie

Delegacja Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach z dyr. Łukaszem Szczyżem

Delegacja Środowiskowego Domy Samopomocy w Drawnie z p. kierownik Anną Kozłowską

Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy w Choszcznie z dyr. Oddziału w Drawnie Ewą Paszkowską

Przedstawiciel Komunalnego Zakładu Usługowo-Handlowego w Drawnie Prezes Albert Polarczyk

Delegacja Drawieńskiego Miejsko-Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego z p. Janem Kuźmińskim

Delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej z Prezesem Marianem Kucem

Delegacja Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Prezes Krystyną Pietrzkiewicz

Delegacja Lokalnej Organizacji Turystycznej Wokół Drawy z Prezesem Andrzejem Górskim

Delegacja Drawieńskiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego z Prezesem Mirosławem Hynkiem

Delegacja Sołectwa Dominikowo z p. sołtys Joanną Dąbrowską

Delegacja Drawieńskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego z Prezesem Tomaszem Maciągiem

Prowadząca uroczystość dyrektor DOK podziękowała: Delegacjom za złożone wiązanki i wieńce, Pocztom Sztandarowym, werbliście, Państwu Maciąg za pomoc organizacyjną oraz Wszystkim zgromadzonym.

      Uroczystość pod Pomnikiem zakończył moment wyprowadzenia pocztów sztandarowych. Wszyscy obecni zaproszeni zostali do Sali Biesiadnej Drawieńskiego Ośrodka Kultury na ciąg dalszy uroczystości, która rozpoczęła się od wręczenia przez Przewodniczącego RM w Drawnie p. Aleksandra Dementiewa wraz z Burmistrzem p. Andrzejem Chmielewskim odznaki honorowej „Za zasługi dla miasta i gminy Drawno” przyznanej panu Marianowi Twardowskiemu. W jego imieniu odznakę odebrała p. Alicja Łukasik z CIT Drawno.

Odznaka honorowa „Za zasługi dla miasta i gminy Drawno” została przyznana przez Radę Miejską w Drawnie. W uzasadnieniu wniosku podkreślano m.in. Pan Marian Twardowski jako regionalista – hobbysta jest człowiekiem o szerokich zainteresowaniach, dzięki czemu wniósł znaczący wkład w poznanie dziejów ziemi drawieńskiej, wśród których na szczególną uwagę zasługuję  krasnale, rakieta V-2, poczta, historia bractwa strzeleckiego czy historie okolicznych miejscowości. Jego znajomość języka niemieckiego umożliwiła bliższe poznanie byłych mieszkańców Drawna. Dzięki osobistym kontaktom z nimi uzyskał wiele cennych materiałów historycznych.

Najważniejszym osiągnięciem jest wybudowanie przez niego „lapidarium” (teren dawnego cmentarza) oraz Macewy z bruku przy Spichlerzu – jest ona dziś najbardziej rozpoznawalnym obeliskiem w Drawnie. Ma swój udział w odkryciu w Kościele w Drawnie tablicy z poległymi w I wojnie światowej. Współtworzył obelisk saperski na terenie byłego gimnazjum w Drawnie. Nagromadzone wspólnie z A. Szutowiczem kartki pocztowe zostały wykorzystane m.in. do wydanego w 2013 roku z okazji 750-lecia Drawna albumu: „Drawno w starej i nowej fotografii”.

Pan Twardowski od 15 lat współpracuje z Kawalierą.

Kolejne wyróżnienia – STATUETKI „DRAWIEŃSKIE ŻURAWIE” poprzedzone były prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi przez p. Sekretarz Mariolę Kowalewską

„Za wieloletnia działalność na rzecz lokalnej społeczności”  statuetka przyznana została panu JANOWI BANDROWSKIEMU

Pan Jan Bandrowski urodził się w Dominikowie i mieszka tam do dziś. W 1979 roku poślubił Grażynę Orłowską i razem wychowali 3 dzieci. Pan Jan całe życie związany był z rolnictwem. Mimo ogromu pracy na gospodarstwie oraz w pracy zawodowej w energetyce zawsze znajdował czas na działalność społeczną. Wyrazem uznania dla jego zaangażowania był wybór w 2002 roku na funkcję radnego Rady Miejskiej w Drawnie. Ponadto od 2003 roku był sołtysem sołectwa Dominikowo. Przez te wszystkie lata starał się integrować mieszkańców Dominikowa, poprawiać infrastrukturę rekreacyjną i estetykę otoczenia. Pan Bandrowski był również jednym z inicjatorów utworzenia w Dominikowie lapidarium.

Pan Janek (bo tak o nim mówią znajomi) zawsze dobrze współpracował z Kołem Gospodyń Wiejskich w Dominikowie, czego efektem było wspólne organizowanie różnorodnych imprez okolicznościowych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Co roku zabawiał Panie podczas obchodów Dnia Kobiet, dzieci podczas zabaw choinkowych a także potrafił zgromadzić mieszkańców przy ognisku w Nowy Rok.

Co roku skrzętnie zbierał z paniami z KGW zboże, z którego później wyplatane były przepiękne wieńce dożynkowe, które nie raz zajmowały pierwsze miejsca w naszej gminie, ale również zdobywały wyróżnienia podczas dożynek wojewódzkich w Barzkowicach.

Od kilku już lat wspólnie  z KGW i parafią Barnimie 15 sierpnia organizują Odpust w Dominikowie, z którego dochód przeznaczany jest na remont Kościoła. Impreza ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Dominikowa jak również przebywających w naszej gminie turystów, którzy zachwalają smak przygotowanych pierogów, bigosu, pajdy chleba ze smalcem czy kiełbasek z grilla.

Efektem tej dobrej współpracy i zarazem ogromnym sukcesem było zajęcie I miejsca w plebiscycie „Najpopularniejsze Koło gospodyń Wiejskich w województwie zachodniopomorskim” i w nagrodę reprezentacja Dominikowa pojechała na trzydniową wycieczkę do parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Równie ciekawą inicjatywą, jest „Święto dyni na Dominikanie”, które już na stałe wpisało się do kalendarza imprez gminnych.

Obecnie Pan Jan przebywa na emeryturze, ale z jego energią i zapałem na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Kolejną statuetkę: „Za zaangażowanie w działalność kulturalną i oświatową w Gminie Drawno” otrzymała pani IZABELA KOWALCZYK

Pani Izabela Kowalczyk od ponad 15 lat jest nauczycielem. Pracę zawodową rozpoczęła w Gimnazjum Publicznym, a obecnie pracuje w Szkole Podstawowej w Drawnie.

Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Szczecińskim o dwóch specjalizacjach- nauczycielskiej i bibliotekoznawczej. Następnie ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczania plastyki, zarządzania Placówkami Oświaty oraz biologii. Uczestniczy w różnych formach szkoleń, które podnoszą jej kwalifikacje i pozwalają wyjść naprzeciw zmieniającym się potrzebom środowiska lokalnego.

Od początku swojej pracy  stara się pracować dla uczniów i naszego środowiska lokalnego, kierując się zasadą, że mądre wychowanie młodzieży i dzieci, to właściwy kierunek rozwoju nie tylko naszej gminy, ale w ujęciu globalnym, to mądrzy dorośli obywatele w przyszłości.

Poza stricte nauczaniem zajmuje się  między innymi teatrem. I tę pasję stara się zaszczepić uczniom. Prowadzi zajęcia w dwóch grupach wiekowych - dla starszej młodzieży i dla klas młodszych. Współpracuje z lokalnymi instytucjami działając na rzecz upowszechniania kultury w naszej gminie oraz poza nią.

     Na swoim koncie ma ponad 100 różnych przedstawień upamiętniających różne święta.  Część tych uroczystości miała zasięg lokalny.

      Sama pisze scenariusze do swoich przedstawień.

      Na pewno ogromnym sukcesem była dla Jej grupy teatralnej wygrana w Powiatowym Przeglądzie Form Artystycznych w Choszcznie oraz reprezentowanie całego powiatu choszczeńskiego w Wojewódzkim Przeglądzie Form Artystycznych w Szczecinie w 2017r.

      Jest pomysłodawcą i organizatorem Rejonowego  Konkursu Mitologicznego, na który przyjeżdżają uczniowie wraz z nauczycielami z różnych miejsc naszego rejonu.

      Za swoją pracę i zaangażowanie otrzymywała liczne nagrody i podziękowania.

     Ponadto przez uczniów i ich rodziców została dwukrotnie zgłoszona do konkursu „Nauczyciel na medal” organizowanego przez „Głos Szczeciński”, Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W grudniu 2017 roku zyskała tytuł „Nauczyciela na medal” powiatu choszczeńskiego ( I miejsce) równocześnie zajmując III miejsce  w tym plebiscycie w Województwie Zachodniopomorskim odbierając nagrodę z rąk Marszałka i Redaktora Naczelnego Głosu Szczecińskiego.

     W roku 2018 po raz drugi uzyskała tytuł „Nauczyciela na medal” powiatu choszczeńskiego 2018, zajmując  miejsce I-sze.

Trzecią statuetkę wraz z indywidualnymi dyplomami dla każdej z osób otrzymała liczna GRUPA NIEFORMALNA, która „ROZŚWIETLIŁA DRAWNO” wraz z COCA-COLA w ostatnim miesiącu minionego ROKU. Tytułem przypomnienia zgromadzeni obejrzeli film z tej wspaniałej imprezy, która miała miejsce 10 grudnia 2018r.

Osoby, które zanimowały nie tylko naszą gminę to:

Paweł Moder, Agata Słodkowska, Justyna Tryścień, Małgorzata Kuźmińska, Kamila Wypych, Patrycja Wojciechowska, Marcin Przybylski, Agata i Łukasz Buchajczyk, Katarzyna i Tomasz Buchajczyk, Natalia Buczek, Kuba Buchajczyk, Irmina Olejnik-Czerwonka, Ewelina Krykwińska, Katarzyna Piotrowska, Adriana Maruszewska

Wyróżnionym i narodzonym serdecznie pogratulował Burmistrz Andrzej Chmielewski a do gratulacji przyłączył się także Wicestarosta Powiatu Choszczeńskiego p. Paweł Szuber.

Kolejną częścią uroczystości był wspaniały koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi STANISŁAWOWI MONIUSZCE.  Rok 2019 to rok obchodów 200-tnej rocznicy urodzin wielkiego Kompozytora; z tej przyczyny ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Moniuszkowskim. Swój patronat nad obchodami objęło także UNESCO. Koncertem artystów Opery na Zamku: Kwartetu Smyczkowego  Ba-Rock założonego przez skrzypka Miszę Tsebriya, absolwenta Państwowego Konserwatorium w Odessie, pianistki oraz znakomitych solistów: p. Lucyny Boguszewskiej i Pawła Wolskiego włączyliśmy się w przybliżenie i przypomnienie postaci wielkiego Polaka tworzącego w duchu patriotyzmu i fascynacji polską kulturą, tradycją, folklorem, jak również wybitnego europejskiego twórcę, zasługującego na uznanie także poza granicami kraju. Moderatorem koncertu był p. DARIUSZ KORONCZEWSKI.

Na zakończenie uroczystości na scenę zaproszeni zostali najstarsi Drawieńscy Osadnicy, którzy z rąk członków i prezesa Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego w Drawnie otrzymali upominki i kwiaty. Wspólne zdjęcia stanowiły dopełnienie uroczystości.

    


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona