Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

29-03-2019 | Odnosząc się do reportażu w TVN...

W nawiązaniu do publikowanych w ostatnim czasie i mających szeroki oddźwięk społeczny informacji,  Zarząd Komunalnego Zakładu Usługowo-Handlowego w Drawnie czuje się w obowiązku wyjaśnić czym jest proces oczyszczania ścieków, jakie efekty można uzyskać dzięki temu  i co świadczy o jakości ścieków odprowadzanych do odbiorników, jakimi są m.in. wody płynące.

Dziwi nas jednak fakt, iż w procesie zbierania informacji m.in. podczas tworzenia reportażu TVN, zainteresowani nie kierują swych kroków przede wszystkim do naszego zakładu, by po uzyskaniu obiektywnych i zgodnych z prawdą danych, mogli wyrobić sobie własne, obiektywne stanowisko. Z całą pewnością zrozumienie wielu kwestii związanych z oczyszczaniem ścieków jak i uzyskiwanych wyników spowodowałoby pełniejsze zrozumienie tematu i przedstawienie problemu w odpowiednim świetle.

Subiektywne odczucia i związane z tym emocje są całkowicie dla nas zrozumiałe. Każdy niebędący w temacie reagowałby identycznie. Zasadnym więc wydaje się temat przybliżyć,  by nie dochodziło więcej do niepotrzebnych i szkodzących wizerunkowi naszej miejscowości  sytuacji, w której konsekwencją będzie zmniejszenie ilości turystów w tych rejonach, zubożenie firm świadczących usługi turystyczne i firm usługowo-handlowych, a tym samym ograniczenie wpływów do budżetu naszej gminy, a nade wszystko brak wiary naszej społeczności i osób z zewnątrz w prawidłowy proces oczyszczania ścieków. Złe pojmowanie wielu zagadnień i przedstawianie ich w niekorzystnym świetle doprowadzi jedynie do eskalacji obostrzeń wynikłych z obecności na tych terenach Drawieńskiego Parku Narodowego, a co jest z tym związane upadek ruchu turystycznego i likwidacja wielu miejsc pracy oraz wzrost ogólnego niezadowolenia.

Oczyszczanie ścieków komunalnych to proces skomplikowany, polegający w dużym uproszczeniu na przyspieszeniu naturalnych procesów jakie zachodzą w środowisku. Jak trudny jest to temat może świadczyć fakt wieloletnich badań naukowców początku XX wieku. Do dziś prace nie są zakończone i stale udoskonala się zarówno procesy oczyszczania jak i wymyśla nowe.  

Oczyszczalnie będące w zarządzie Zakładu Komunalnego to obiekty niełatwe w eksploatacji ale też nie ma podstaw by twierdzić, że niedziałające właściwie. O poziomach zagrożeń na jakie narażona jest rzeka  Drawa niech świadczą następujące fakty:

  • rzeka niesie 20 m3 wód na sekundę przy ujściu do Noteci
  • oczyszczalnia w Drawnie w chwili obecnej oczyszcza ok. 250 m3/dobę ścieków surowych i tyleż samo oddaje do odbiornika jakim jest Drawa ścieki oczyszczone
  • stopień oczyszczania ścieków określa stosunek parametrów na wejściu do oczyszczalni do tego jaki uzyskujemy na jej wyjściu
  • oczyszczalnia w Drawnie oczyszcza ścieki na poziomie 90% - przy czym jest to wartość zmienna w czasie, zależna od tego jak zanieczyszczone ścieki do oczyszczalni dopływają
  • stosunek ścieków oczyszczonych odprowadzanych do rzeki, do wód płynących Drawą to 0,00014. Oznacza to wprowadzanie na każde 1 mln m3 rzeki, 140 m3 ścieków oczyszczonych w 90% (wynika to z wyliczenia: (250/24/3600)/20 = 0,00014)  
  • dla oczyszczalni w miejscowości Zatom, gdzie do Drawy oddawane jest ok. 15 m3 ścieków oczyszczonych  na dobę stosunek ten jest ok. 16 razy mniejszy (15/24/3600/20 = 0,0000087)  i podobnie oznacza to, że na każde 1 mln m3 wody rzeki Drawy przypada ok. 8,7 m3 ścieków oczyszczonych. W praktyce oznacza to, że przez dobę wpada do rzeki mniej ścieków oczyszczonych aniżeli rzeka niesie wód przez 1 sekundę
  • o jakości ścieków oczyszczonych jakie zrzucane są do rzeki Drawy świadczą parametry mierzalne jak BZT5, ChZT, zawiesina ogólna i szereg innych – a nie subiektywne odczucia – i to takie powinno się analizować kiedy dochodzi do podejrzenia, że oczyszczalnia pracuje niewłaściwie jeśli nawet zdarzy się, że parametry są przekraczane to nie znaczy wcale, że do rzeki odprowadzane są ścieki. Obowiązujące przepisy owe parametry dopuszczalne zmieniają w przypadkach wielkości aglomeracji, współczynnika RLM (Równoważna Liczba Mieszkańców) , czy też sytuacji awaryjnych z jakimi zawsze należy się liczyć. Dla jednych parametrów lokalizacji oczyszczalni, wartość dopuszczalna może wynosić 25 a dla innych już 40, dla jednych 35 dla drugich 50, dla jeszcze innych 125  lub 150. Parametry dopuszczalne w przypadkach awarii ulegają zwiększeniu o 100 lub 150 %. O tym mówi  Rozporządzenie Ministra Środowiska z 18 listopada 2014 „ W sprawie warunków jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego” Dz.U. 2014 poz. 1800

Należy zdawać sobie sprawę, że to nie przepisy i wynikające z nich parametry a oczyszczalnia ścieków odpowiedzialna jest za to, że do odbiornika będą odprowadzane ścieki więcej lub mniej oczyszczone, poniżej lub powyżej wartości dopuszczalnych.

Nadużywanie pojęcia „ścieki” budzi nasze oburzenie ponieważ mylnie świadczy źle o naszej pracy. Pomimo przytoczonych argumentów o wpływie jakości oczyszczania ścieków na rzekę zależy nam na tym, by oczyszczać ścieki tak dobrze jak to tylko możliwe, a nie tylko tak, by spełniać parametry jakościowe. Kto myśli inaczej jest w błędzie.

Tylko niewiedza z zakresu procesów eutrofizacji naturalnej i przyspieszonej może tłumaczyć wiele mylnych opinii o stopniu zanieczyszczenia jezior i co powoduje, że jeziora wyglądają jak wyglądają. Wrzucanie do jednego worka wszystkich problemów z wodami to podejście całkowicie nieodpowiednie.

Na potwierdzenie powyższego, zamieszczamy tabelę z wynikami jakie osiągają parametry służące ocenie pracy oczyszczalni ścieków.

Zauważyć należy, iż mimo przekraczania bieżących wartości dopuszczalnych dla oczyszczalni w Zatomu, stopień oczyszczania jest na bardzo dobrym poziomie 90-95%.

Wyniki jakie prezentujemy świadczą również i o tym jak dobrze działa oczyszczalnia w Drawnie. Po unormowaniu gospodarki osadowej, zmiany parametrów pracy oczyszczalni idą stale tylko w kierunku poprawy. Wyniki z 29.11.2018r wskazują jednoznacznie, że żaden z parametrów branych pod uwagę przy ocenie pracy oczyszczalni ścieków nie przekracza wartości dopuszczalnych będąc mocno oddalonymi od wartości dopuszczalnych określonych przepisami. Zaznaczenia wymaga również i to, że oczyszczalnia w Drawnie pracuje tylko na 1/3 swoich projektowanych możliwości .

Subiektywna ocena zapachu ścieków oczyszczonych nie ma żadnego przełożenia na jakość oczyszczania ścieków. Wydostające się z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej wycieki wcale nie muszą oznaczać iż są to ścieki. O tym czy są, nie świadczy zapach i ocena wizualna a badania. Dla każdego choć trochę obeznanego z tematem wiadomym jest,  że w przypadku wolnych i nieburzliwych przepływów w rurach - zwłaszcza kanalizacji burzowej - zalegać będą pozostałości liści, traw, zdechłych stworzeń itp. z czasem gnijących. Niemożliwym jest by nie wpływało to na zapachy jakie towarzyszą opróżnianiu takich kanałów. Jeśli przepływy są burzliwe ze zjawiskami takim nie powinniśmy mieć do czynienia. Przy przepływach wolnych, spokojnych, nieburzliwych – tego nie unikniemy.

Temat oczyszczania ścieków, pracy oczyszczalni i oczekiwań społecznych w obecnych czasach jest jednym z najtrudniejszych. Pełne zrozumienie tego problemu, nie będzie doprowadzać do sytuacji, w której włodarze będę oponentami lokalnej społeczności. Wszyscy powinni rozumieć wagę problemu i zagadnienia tego typu powinny wysuwać się na pierwszy plan. Tylko pełna, rzetelna informacja, rozumienie potrzeb i wzajemne ustępstwa doprowadzą do efektów oczekiwanych przez każdą ze stron.

 

 

 


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona