Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

06-09-2010 | Bye Bye wakacje 2010 - sprawozdanie

Prognozy pogody na ostatni weekend wakacji nie zachwycały; mało tego- momentami przerażały. Poszliśmy jednak VABANK. I oczywiście było warto. Choć w przygotowaniach organizacyjnych przed imprezą działaliśmy w rzęsistym deszczu – doczekaliśmy się chyba małego „cudu nad Drawą”: od rozpoczęcia festynu praktycznie do jego końca po prostu w trakcie występów nie padało!!!

27 sierpnia 2010r. I-szy dzień festynu
Zakończenie wakacji przede wszystkim chcieliśmy osłodzić naszym dzieciakom. Już czwarty raz gościliśmy słynnych nie tylko w Polsce ale i w świecie klaunów z Ostrowa Wielkopolskiego Rupherta & Rico. Tańce, śpiewanki, przytupy, konkursy z nagrodami przez ponad trzy godziny stanowiły sedno przedniej zabawy. Były zaczarowane lizaki, czapeczki, okulary i trąbki. Nie mogło zabraknąć także malowania włosów i tu, czy to dziecko czy dorosły, jak się kto ustawił w „pociągu” tak i został tęczowo pomalowany.
Nie zabrakło także innego rodzaju barwnych występów: tradycyjnie już pod koniec wakacji gościliśmy w naszej gminie (w miejscowości Święciechów) grupę tańca towarzyskiego ze Szczecina, której członkowie w pięknych, barwnych strojach zaprezentowali nam wiązankę tańców z całego świata.
Wieczorem z kolei w nastrój disco polo wprowadził zgromadzonych zespół „No problem” z Dobiegniewa. Zanim na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru czyli BAYER FULL, Burmistrz Ireneusz Rzeźniewski wręczył tego wieczoru statuetkę ”DRAWIANINA ROKU” Wicewojewodzie Zachodniopomorskiemu Andrzejowi Chmielewskiemu- pełniącemu jednocześnie funkcję Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej. Zespół Bayer Full od godziny dwudziestej pierwszej fantastycznie rozbawił licznie zgromadzonych mieszkańców miasta i gminy Drawno oraz przyjezdnych gości. Zespół, o czym może jeszcze nie każdy słyszał, w ostatnim czasie zrobił błyskawiczną karierę w najludniejszym państwie świata- w Chinach; wieści niosą, że sprzedanych tam zostało kilka milionów płyt(!!!).
Ten jeden z najpopularniejszych zespołów nurtu polskiej muzyki tanecznej (disco polo) istnieje od roku 1984. Liderem i wokalistą zespołu jest Sławomir Świerzyński. Wokalnie solistę wspomagali: Beata Matuszewska, Sebastian Świerzyński oraz Damian Świerzyński. Dodatkowo na perkusji (+ wokal) grał Roman Matuszewski a na gitarze (także + wokal) - Paweł Opasiński. Grupa ma w swoim dorobku dziewiętnaście autorskich płyt sprzedanych w łącznym nakładzie 16,5 milionów egzemplarzy. Publiczność razem z zespołem śpiewała (bo któż nie zna tych przebojów) m.in. „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” czy „Moją małą Blondyneczkę”. I tak tanecznie i śpiewająco rozpoczęliśmy nazajutrz kolejny dzień festynu.

 

28 sierpnia 2010- II-gi dzień festynu: Dożynki Gminne w Drawnie
Uroczystości dożynkowe tradycyjnie już, jak co roku, rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NMP w Drawnie. Po Mszy korowód dożynkowy z wieńcami i gośćmi ruszył w kierunku sceny przy fontannie, gdzie Gospodarz Gminy Burmistrz Ireneusz Rzeźniewski dokonał oficjalnego otwarcia Dożynek.
Doceniając rolniczy trud na wspólne świętowanie przybyli m.in. wicewojewoda zachodniopomorski Andrzej Chmielewski, Starosta Choszczeński Roman Lubiniecki (jednocześnie sponsor dożynek), Radni Powiatowi: Małgorzata Buchajczyk, Wojciech Wiśniowski, Jan Kuźmiński (w podwójnej roli), Przewodniczący Rady Miejskiej w Drawnie Sławomir Bącelak wraz z Radnymi, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału ARMiR w Szczecinie Jarosław Łojko, Prezes RSP Rzecko Kazimierz Czapiewski, Księża miejscowej i ościennych Parafii, szefowie instytucji, zakładów pracy, jednostek organizacyjnych, ugrupowań politycznych Gminy Drawno, sołtysi, rolnicy oraz sponsorzy. W uroczystościach wzięło także udział wielu mieszkańców Miasta i Gminy Drawno; gościł tu także podpułkownik Andrzej Szutowicz, który obecnie służy w wojsku w Czarnem
Dożynki to bardzo stara tradycja kończąca żniwa. Wyrażają podziękowanie za zebrane plony. Szczególną w nich rolę, odgrywają starostowie dożynkowi, którzy są przedstawicielami wszystkich rolników i pełnią odpowiedzialną rolę gospodarzy. Tą zaszczytną funkcję w tym roku pełnili: państwo Lilianna i Jan Kuźmińscy.
Państwo Kuźmińscy mają troje dorosłych dzieci: Agatę, Piotra i Jacka oraz wnuczkę Gabrysię. Od 1977roku prowadzili gospodarstwo rolne o powierzchni około 50 ha. W ubiegłym roku przekazali ziemię synowi Piotrowi. Pan Jan jest sołtysem od 2003 roku. Pełni obecnie także funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Choszcznie. Z wielką pasją zajmuje się hodowlą gołębi oraz angażuje się w działalność sportową Klubu Piłkarskiego „Świt” Barnimie. W młodości uprawiał zapasy osiągając znaczne sukcesy na szczeblu ogólnopolskim.
Pani Lilianna jest wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Drawnie. Od najmłodszych lat także uwielbiała śpiewać. Będąc młodą dziewczyną występowała w zespole tanecznym Stobniczanie z Choszczna a obecnie bardzo aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Drawnie. Czas wolny spędza na pieszych wycieczkach.
Po wręczeniu tradycyjnego Bochna Chleba panu Burmistrzowi przez Starostów Dożynek, okolicznościowych życzeniach i przemówieniach ogłoszony został skład Jury w konkursie wieńców. Przewodniczącą została pani skarbnik Agnieszka Zarecka, członkami: pani Anna Farbotko, Jarosław Łojko i Jan Urbanowski. Jury obradowało w trakcie prezentacji przyśpiewek przez zespoły: KGW Święciechów, KGW Kiełpino, Zespół Śpiewaczy Drawianki, KGW Drawno, KGW Dominikowo oraz KGW Barnimie. Wymienione reprezentacje wzięły także udział w konkursie wieńców. Jury zachwyciło się wszystkimi wieńcami ale wśród pięknych jeden musiał być piękniejszy- w tym roku zwyciężył wieniec w kształcie serca z Kiełpina. Nagrody dla wszystkich prezentowanych kół gospodyń wręczył wraz z JURY Burmistrz Drawna Ireneusz Rzeźniewski. Podziękowania i gratulacje zakończył wspólny, integracyjny taniec. Wyrazy podziwu i zachwytu przekazujemy wszystkim osobom zaangażowanym w wykonanie tych artystycznych dzieł.
Uroczystość dożynkowa nie mogłaby odbyć się bez ludzi, którzy zaangażowali się albo swoją pracą, albo pomocą materialną albo jednym i drugim.
Dziękujemy:

  • Panu Andrzejowi Rusinowi– podziękowania za upieczone bochny chleba
  • Firmom i instytucjom: Starostwu Powiatowemu w Choszcznie, POLDANOR S.A., Tadeuszowi Bukowskiemu reprezentującemu firmę Jahoska, GBS Choszczno, Nadleśnictwu Drawno oraz Adolfowi Górskiemu: AGRO-OBSŁUGA Rolnik - za przekazanie środków finansowych na organizację Dożynek
  • pracownikom KZU-H, Drawieńskiego Ośrodka Kultury, oraz Urzędu Gminy - za prace bezpośrednio na placu (rozstawianie namiotów, sceny, stołów, przygotowanie poczęstunku itp.)
  • RSP Rzecko - za transport i użyczenie podestu do tańca
  • Szkole Podstawowej za ławeczki a Gimnazjum za „pachołki”

W nastrój fantastycznej zabawy podczas dalszej części festynu wprowadzili wszystkich obecnych artyści- cyganie ze Szczecinka „BOGDAN TROJANEK I TERNE ROMA”, którzy zachwycając strojami, śpiewem i tańcem rozgrzali do „czerwoności” zgromadzonych. Autografom, wspólnym zdjęciom, zda się, nie było końca. Na dzień dzisiejszy zespół liczy 11 osób, i ma na swoim koncie cztery teledyski i sześć płyt ("Cygańskie wróżby", "Tańczmy z Cyganami", "Buteleczka wina", "Ślad Taboru"; ,,Bogdan Trojanek", "Gdzie ta miłość?").
A potem…do pierwszej w nocy od pierwszego utworu zagranego i zaśpiewanego przez zespół Darka Cimirskiego ogromna grupa tańczących nie schodziła z „parkietu”.



29 sierpnia – III-ci dzień festynu „Bye, bye wakacje”
Ten dzień był dniem INDIAŃSKO- COUNTROWYM. Zanim na scenie pojawili się artyści ze Stowarzyszenia Wspierania Tubylczych Amerykanów „Kondor”z Wałbrzycha, instruktorzy i wychowawcy ze świetlic Drawieńskiego Ośrodka Kultury zorganizowali cykl różnorodnych warsztatów dla dzieci: papieroplastyki, malowania na folii, rysowania. Jak tylko przy scenie pojawiły się indiańskie tipi- rozpoczęła się pierwsza odsłona indiańska w wykonaniu „KONDORA” Były prezentacje pięknych strojów, obrzędowe tańce indiańskie, nauka tych tańców wśród publiczności oraz przeróżne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży wraz z konkursami i nagrodami.
Po przerwie na zmianę strojów z indiańskich na kowbojskie zmieniły się diametralnie rytmy muzyczne. I, podobnie jak wcześniej, były prezentacje strojów, pokazy tańców, wspólna nauka kroków a to wszystko oczywiście w rytmie country.
Gwiazdą wieczoru był najsławniejszy chyba przedstawiciel nurtu country w Polsce; znany także za granicą –LONSTAR, czyli Michał Łuszczyński- nie kwestionowana najważniejsza postać muzyki country, inicjator i czołowa siła napędowa tej subkultury, jej autentyczna Żywa Legenda.
Piosenkarz, gitarzysta, autor przebojów, które stały się ponadczasowymi hymnami, producent własnych projektów muzycznych, promotor koncertów i festiwali, gorący propagator idei i stylu życia country w publikacjach, w cyklicznych autorskich audycjach radiowych i w programach TV, a także poprzez swój własny wizerunek i sposób bycia, począwszy od charakterystycznego stroju aż po swą konsekwentną postawę romantycznego cowboya, inteligentnego buntownika i krytycznego piewcy naszej rzeczywistości.
Kultowy bohater całego pokolenia polskich wykonawców i fanów country, cieszący się uznaniem i szacunkiem środowiska artystycznego w Polsce i USA. Nazywają go „Człowiekiem Renesansowym”: z wykształcenia architekt (przez szereg lat czynny w tym zawodzie), grafik, malarz-akwarelista, projektant okładek płyt i plakatów, filmoznawca i mistrz ceremonii na festiwalach filmowych, tłumacz symultaniczny (języki angielski i włoski), tancerz współtworzący w Polsce modę na amerykańskie „line dances”... (za stroną www.lonstar.pl).
Wszystkie prezentowane na koncercie w Drawnie utwory, zarówno tekstowo jak i muzycznie były autorstwa LONSTARA. Z każdą powstałą piosenką wiązała się historia z życia, którą przepiękną polszczyzną opowiadał LONSTAR. Mistrzowi grającemu zarówno na gitarze jak i harmonijce ustnej towarzyszyli świetni muzycy: MIREK "BORA" BORKOWSKI (gitara), JERZY STELMASZCZUK (bas) i ANDRZEJ BŁAŻEJCZYK (perkusja)- prywatnie mąż Danuty Błażejczyk.

I tak zakończył się trzydniowy festyn „Bye, bye wakacje”. Zapraszamy za rok!



Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona