Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

22-08-2011 | LOT "Wokół Drawy" - Sprzątanie Drawy

    Niemały kopiec powstałby z odpadków i innych pozostałości po turystach wydobytych z nurtów Drawy przez grupę wolontariuszy, działających pod patronatem Lokalnej Organizacji Turystycznej Wokół Drawy. Po miesięcznej pauzie grupa zorganizowana przez Zarząd LOT kolejny raz spenetrowała  nurt rzeki, miejsca postoju oraz ścieżki, którymi kajakarze przenoszą swój sprzęt, by ominąć przeszkody na rzece.

    Przemierzanie Drawy w kajaku zawsze ma wielki urok. Między mostem w Barnimiu, a biwakiem Bogdanka możemy podziwiać dzikość i różnorodność przyrody skupionej zarówno w wodzie, jak i nad brzegami: rośliny wodne i rosnące na lądzie, ślady bytności ssaków, wyskakujące nad powierzchnię ryby, żaby w wielu odmianach oraz wielobarwne owady. Malownicza trasa sklepiona jest zielonym tunelem, miejscami tylko otwierającym się, by wpuścić więcej promieni słonecznych. Drzewa splatają się wierzchołkami i gałęziami. Część pni pracowite bobry spuściły na wodę, budując konstrukcje służące do zamieszkania. Stanowią one prawdziwe bariery dla amatorów spływów. Trzeba je pokonywać stosując technikę chowania się w kajaku (jeśli drzewo wystarczająco wysoko unosi się nad wodą), technikę przepychania kajaka (jeśli drzewo jest choć trochę zalewane wodą) i technikę przepłynięcia przesmykiem (o ile drzewo nie zagradza całej szerokości koryta rzeki). Każdy z wymienionych przypadków może spowodować wywrócenie się kajaka, jeśli nie jesteśmy zaprawieni w kierowaniu nim. Szybki nurt nadaje tempa akcji, a siła napierającej wody zmniejsza szanse na pokonanie rzeki „suchą stopą”. Amatorzy często ulegają wywrotkom. Ich efekt, to utrata zabranych na pokład kajaku napojów, pożywienia, zapasowego obuwia i odzieży, czapeczek oraz aparatów fotograficznych i telefonicznych. W meandrach rzeki, spośród zgromadzonych przy większych gałęziach innych kawałków drewna, często można wyłowić butelki z napojami, pozostałości czapek z daszkiem, pojedyncze sandały lub ...klapki . Z wystających z dna kamieni lub korzeni można zdjąć zagubiony podkoszulek.

    Przezorni turyści, którzy w obawie przed wywrotką, rezygnują z pokonania przeszkody szlakiem wodnym, omijają ją przenosząc kajak lądem obok newralgicznego miejsca. W okolicy wydeptanych w ten sposób ścieżek zawsze można dostrzec ślady popasu, jak na zdjęciach nr 1,2.

Tutaj śmieci było wyjątkowo dużo. Zapełniliśmy z Andrzejem połowę dwustulitrowego worka. Zastanawiające jest to, że nikt oprócz grup powoływanych przez LOT Wokół Drawy nie sprzątał ostatnio naszej rzeki (przynajmniej takie można było odnieść wrażenie). Równie duże zaskoczenie budzi niezwykle mizerny efekt oddziaływania służb odpowiedzialnych za czystość rzeki na zachowania turystów.

Płynąc zauważymy niemal w każdym miejscu, dogodnym do tego, by wyjść z kajaku na brzeg, pojedyncze puszki, butelki, opakowania po słodyczach. Niekiedy na zbierających śmieci czekają przygotowane reklamówki z pustymi puszkami lub specjalna „przesyłka” (zdjęcie nr 3).

Akcja sprzątania Drawy miała miejsce 17 sierpnia 2011 r. Wzięli w niej udział ochotnicy zebrani przez Andrzeja Górskiego, Zbigniewa Zębalę i Franciszka Wolarka. Wszyscy są mieszkańcami gmin, na których terenie leży Drawieński Park Narodowy, co potwierdzili w specjalnym oświadczeniu wymaganym przez DPN. Dzięki temu mogli skorzystać z tzw. biletu „0”. Ciekawe, czy  gdyby zaangażowały się w sprzątanie rzeki osoby zameldowane w innych miejscowościach, to czy musiałyby zapłacić za wstęp do Parku? Tak, dla jednego z wolontariuszy potrzebny był bilet płatny.

Na zdjęciu nr 4 grupa ochotników z Wygonu wraz z efektami akcji sprzątania Drawy.

Czystość Drawy jest naszym priorytetem. Zapewne dla wszystkich jest oczywiste, że Drawieński Park Narodowy, Lubuski Klub Przyrodników i Lokalna Organizacja Turystyczna Wokół Drawy powinny działać wspólnie w tej ważnej sprawie. Lato jeszcze się nie skończyło – kto następny?!

 

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Cielecki


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona