Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

13-07-2012 | IV Festiwal Krasnali w Drawnie

Od czwartku, 05 lipca 2012r, po raz czwarty w historii krasnoludki zdominowały centrum miasta Drawna gdzie odbywał się Festiwal Krasnali. Rozpoczął się on fantastyczną paradą krasnoludków prowadzoną przy dźwiękach orkiestry dętej z Choszczna przez krasnoludki na szczudłach  (Agencja Artystyczno-Promocyjna VJA-ART z Gryfina) wokół rozstawionych na Placu Wolności różnorodnych figur i roślin ogrodowych, i zakończył czwartego dnia- w niedzielę 08 lipca dnia podobną paradą prowadzoną przez szczudlarzy aktorów teatru Pinezka. Przez cztery dni nie zabrakło także lokalnych, artystycznych prezentacji: od występu sekcji teatralnej DOK prowadzonej przez panią Małgosię Dolatę-Trzaskawkę w spektaklu pt. „Poplątane bajki”, poprzez występy uczniów ogniska muzycznego, zespołu „Drawianki”, zespołu „Drawiczanki”, zespołu KGW ze Święciechowa sekcji artystycznej Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz na zakończenie festiwalu- muzyków zespołu „Bratnie dusze”. Gościliśmy także artystów profesjonalnych: zespół Teatru Art.-Re z Krakowa w spektaklu pt. „Rubinowy książę”, zespół muzyki alternatywnej ALLSIDE ze Szczecina, Teatr „Krasnolud” z Krakowa w spektaklu p.t. „Baśniowe urodziny”, Teatr Polski  ze Szczecina w prezentacji z cyklu Młodzi-Dorosłym pt. „Cztery kwadranse humoru” i oczywiście tradycyjnie niezwykły spektakl teatru Pinezka z Gdańska pt .”Krasnal w zielonej krainie”. Prezentacje artystyczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych odbywały się każdego dnia festiwalowego. W sobotę wieczorem do tańca przygrywał zespół No Problem z Dobiegniewa, który zadbał także o nagłośnienie wszystkich dni festiwalowych

Od piątku do niedzieli codziennie od godziny 10:00 odbywały się warsztaty. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Ilość tegorocznych uczestników warsztatów pobiła wszelkie rekordy- łącznie wzięło w nich udział 455 uczestników(!)

- Warsztaty odlewów gipsowych prowadziła p. Małgorzata Stąporek z Koszalina

- Warsztaty lepienia figur z gliny prowadziła p. Ewa Biniecka a pomagała jej Anna Florczak z SOSzW w Niemieńsku

- Warsztaty ceramiczne –przy użyciu koła garncarskiego prowadził p. Marek Piłaszewicz  z Bobolic

- Warsztaty quillingu prowadziła p. Teresa Hołownia z pomocą Jolanty Pogorzelczyk- na co dzień pracujące  w SOSzW w Niemieńsku

- Warsztaty wypiekania ciasteczek prowadziła  p. Elżbieta Toman

- Warsztaty rzeźbiarskie prowadził p. Lucjan Świszcz z Wardynia

- Warsztaty hafciarskie-tak jak w poprzednich latach- prowadziła p. Krystyna Filipczak

- Warsztaty teatralne organizowała p. Małgorzata Dolata –Trzaskawka.

Z prac wykonanych na warsztatach Jury pod przewodnictwem pana Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego  zdecydowało o wyborze krasnala roku 2012. Zdobył go  krasnal z gliny wykonany przez Natalię Wróblewską. Gratulujemy! W trakcie festiwalu trwały także dwa inne konkursy: pierwszy to konkurs na imiona dla krasnali (pięć imion dla krasnali już stojących na Placu Wolności i jedno imię „żeńskie” dla pierwszej, powstającej na festiwalu żony krasnala). Tu nagrodami były 16 GIGOWE PENDRIV’Y oraz elektroniczne krokomierze. Krasnale zostały oznaczone numerami następująco. Patrząc na nie od strony Placu Wolności – w tle mając fontannę: pierwszy po lewej stronie oznaczony został numerem 1, następny- dwójką i kolejny –trójką. Patrząc na krasnale po prawej stronie – pierwszy od strony placu oznaczony został numerem 5 a następny –czwórką. Poniżej imiona, które zwyciężyły w konkursie oraz ich autorzy:

Nr 1- to WĘDROWNICZEK – imię autorstwa Krystyny Pietrzkiewicz

Nr 2- to SZAFIREK – imię autorstwa Joanny Jagielskiej

Nr 3- to ZALOTNIK - imię autorstwa Czesławy Marciniak

Nr 4- to PODRÓŻNIK – imię autorstwa Władysławy Szczodrowskiej

Nr 5 - to GRAJCIO – imię autorstwa Zuzanny Markiewicz

Powstała na Festiwalu żona krasnala otrzymała imię KRASNOLINKA, a wymyśliła je Gabriela Turek. Gratulujemy zwycięzcom wygranych pomysłów!

Drugim z konkursów był konkurs na potrawę z wykorzystaniem lokalnych owoców. Tu bezapelacyjnie I-sze miejsce zdobyło wieloowocowe ciasto w wykonaniu pani Jadwigi Lewandowskiej.

Na zakończenie zmagań festiwalowych dnia Festiwalu odbyły się także warsztaty kulinarne polegające na wykonywaniu ozdób z warzyw lub owoców metodą carvingu, które prowadzone były przez p. Helenę Leśniewską z Kalisza Pomorskiego.

Podsumowaniem  festiwalu był wernisaż –wystawa przepięknych prac powarsztatowych oraz wręczenie upominków najbardziej aktywnym osobom uczestniczącym w warsztatach. Nagrody wręczane były przez pana Burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Czesława Paszkiewicza. Wszystkim prowadzącym oraz zwycięzcom konkursowym wręczone zostały także dyplomy ze zdjęciem wykonanym podczas festiwalu. Najpiękniejsze prace powędrowały na okres wakacji do Drawieńskiego Spichlerza na wystawę.

Kolorowy korowód uczestników prowadzony przez orkiestrą dętą z Choszczna oraz teatr uliczny „Pinezka” z Gdańska zakończył obchody festiwalu. IV Festiwal Krasnali w Drawnie uroczyście zamknął  Burmistrz Drawna p. Andrzej Chmielewski. Zakończeniem dni festiwalowych, już po koncercie zespołu skupionego wokół  braci Żołnierzów, były podziękowania dla wszystkich sponsorów oraz tych, dzięki pracy których festiwal nie mógłby się udać. Ale nawet największe atrakcje mogły stracić na „urodzie”, gdyby nie dopisała nam pogoda-przepiękna przez cały ten okres.

                                                                                         Anna Hińcza-Gnysińska

                                                                                  dyr. Drawieńskiego Ośrodka Kultury

                                                                                          Elżbieta Bacztub

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie: Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

                             


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona