Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

06-09-2012 | Dożynki Gminne 2012-relacja

01 września  br. odbyły się dożynki gminne. Uroczystości dożynkowe tradycyjnie, jak co roku, rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NMP w Drawnie. Msza odprawiona została przez ks. proboszcza parafii Drawno - Dariusza Doburzyńskiego, z udziałem ks. proboszcza Wojciecha Kozuba z parafii Barnimie oraz ks. proboszcza Krzysztofa Okrzyńskiego z parafii Brzeziny.

Po uroczystej mszy św. barwny korowód dożynkowy przeszedł na Plac Wolności gdzie gospodarz gminy Burmistrz Andrzej Chmielewski dokonał oficjalnego otwarcia dożynek. Dożynki to prastara tradycja kończąca żniwa. Wyraża radość i dziękczynienie za zebrane plony. Szczególną w nich rolę odgrywają starostowie dożynek, którzy są przedstawicielami wszystkich rolników i pełnią odpowiedzialną rolę gospodarzy. Tą zaszczytną funkcję w tym roku pełnili: pani Irmina Olejnik-Czerwonka i pan Janusz Żelazek, i to właśnie oni przekazali chleb z tegorocznych plonów na ręce gospodarza gminy – Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego.

Pani Irmina Olejnik-Czerwonka mieszka i czynnie uczestniczy w życiu mieszkańców sołectwa. Ponadto jest również aktywnie działającą osobą w gminie, od 2010 r. jestradną Rady Miejskiej w Drawnie, od wiosny tego roku jest Dyrektorem Biura Lokalnej Grupy Rybackiej „Partnerstwo Jezior” w Choszcznie, aod sierpnia 2012 r. roku pełni funkcję Prezesa Klubu MKS Drawa Drawno.

Pan Janusz Żelazek w Chomętowie mieszka od 1963 r. Z rolnictwem związany jest nieprzerwanie od 1971 r., pracując na różnych stanowiskach. Od 1994 r. zatrudniony został w Poldanorze SA, a obecnie pełni funkcję kierownika magazynów zbożowych w Giżynie.Pan Janusz  Żelazek ma żonę Annę oraz dwóch synów.W wolnych chwilach lubi wędkować w zaciszu dominikowskich jezior.Marzy również o dalekich podróżach.

Poldanor SA, w którym zatrudniony jest  pan Janusz Żelazek jest rozpoznawalnym w Europie przedsiębiorstwem rolnym.W 2011 roku Poldanor prowadził  produkcję roślinną na areale ok 15.000 ha oraz produkcję trzody chlewnej. Produkcja trzody chlewnej odbywa się w ponad 30 fermach. Poldanor ma swoje korzenie w nowoczesnym rolnictwie duńskim i prowadzi komplementarną działalność rolniczą, pokrywając część zapotrzebowania na paszę ze swojej własnej produkcji zbóż  oraz wykorzystując odchody zwierzęce do produkcji biogazu i produkcji  energii odnawialnej. Produkcja oparta jest  na nowoczesnych i racjonalnych technologiach,  dzięki  którym firma jest blisko tak zwanego “rolnictwa precyzyjnego”. Metody te są zrównoważone z naciskiem na stabilność i szacunek dla środowiska geograficznego i społecznego. Poldanor został kilkakrotnie wyróżniony nagrodą “Przedsiębiorstwo Fair Play”. Nagroda ta ma na celu promować wśród przedsiębiorstw etykę i kulturę biznesu. Poldanor zapewnia swoim pracownikom atrakcyjne warunki pracy oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji poprzez szkolenia. Spółka zatrudnia ponad 520 osób.

Obchody Święta Plonów zgromadziły liczne grono mieszkańców gminy Drawno oraz okolicznych miejscowości. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych,  jednostek organizacyjnych, sołectw i kół gospodyń wiejskich.

Doceniając rolniczy trud na wspólne świętowanie przybyli również znamienici goście, a wśród nich: Tadeusz Puczyński – wicestarosta choszczeński, Czesław Paszkiewicz – przewodniczący Rady Miejskiej w Drawnie, radni Rady Miejskiej w Drawnie, radni powiatowi: Małgorzata Buchajczyk, Andrzej Konopelski, Jan Kuźmiński ( w podwójnej roli), Jarosław Rzepa – dyrektor Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Woj. Zachodniopomorskiego, Kazimierz Czapiewski – prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Rzecki, Tadeusz Drabik – prezes GBS w Choszcznie oraz Ewa Paszkowska – dyrektor oddziału GBS w Drawnie, Marek Staniewski – dyrektor oddziału PKO BP w Choszcznie, Andrzej Matyjaszek – z-ca dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego, przedstawiciele Zachodniopomorskiego Oddziału ARiMR w Szczecinie, Jacek Mysiorek –kierownik Biura Powiatowego w Stargardzie Szczec., Bogusław Ireneusz Szymański – prezes zarządu LGR „Partnerstwo Jezior”, Włodzimierz Rocławski – nadleśniczy Nadleśnictwa Drawno, Paweł Bilski – dyrektor Drawieńskiego Parku Narodowego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Drawno – Jan Urbanowski, Regina Budrewicz, Janusz Hrynkiewicz – prezes  KZU-H w Drawnie, sołtysi i rolnicy.

Podczas uroczystości nie zabrakło prezentacji grup śpiewaczych z poszczególnych sołectw, występu zespołu śpiewaczego „Drawianki”, konkursów: „Na najłdniejszy wieniec dożynkowy”,  „Na przyśpiewkę ludową” oraz konkurs kulinarny na regionalną potrawę „Tradycyjne pierogi” organizowany pod patronatem Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego – Wydział Rolnictwa i Rybactwa i Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego.

Przepiękne wieńce, które zdobiły drawieńską scenę to twór artystów z następujących sołectw: Barnimia, Brzezin, Dominikowa, Kiełpina, Święciechowa oraz dwa z Drawna.

W ramach prezentacji grup śpiewaczych wystąpili:

Zespół śpiewaczy „Drawianki”

KGW Dominikowo

KGW Barnimie

KGW Święciechów

KGW Drawno

KGW Brzeziny

KGW Kiełpino

Dożynkom towarzyszyły prezentacje na stoiskach wystawienniczych o charakterze informacyjno-konsultacyjnym, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców gminy i przyjezdnych gości a przygotowane zostały przez: Lokalną Grupę Rybacką „Partnerstwo Jezior”, Agencję Rynku Rolnego ze Szczecina, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Choszczna, KRUS-u z Choszczna.

Wyniki w konkursach rozstrzygniętych podczas uroczystości dożynkowych  przedstawiają się następująco.

W konkursie „Na przyśpiewkę ludową”, jury w składzie: pani Grażyna Granatowska, pan Czesław Paszkiewicz i pan Jan Urbanowski po długich naradach przyznało:

I miejsce KGW w Święciechowie

II miejsce KGW z Drawna

III miejsce KGW z Brzezin

W konkursie przyśpiewek przyznana została nagroda specjalna ufundowana przez Agencję Rynku Rolnego ze Szczecina, którą otrzymała Marta Woszczyk.

W konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” jury w składzie: ks. proboszcz Dariusz Doburzyński, pani Elżbieta Bacztub, pani Bogdana Winnicka i pani Mirosława Lewandowska przyznało;

I miejsce KGW w Dominikowie

II miejsce KGW w Barnimiu

III miejsce KGW w Brzezinach

W trakcie prezentacji wokalnych rozstrzygnięty został konkurs kulinarny na regionalną potrawę pn. „Tradycyjne pierogi” przez jury powołane przez Burmistrza Drawna.

Nagrodę marszałka województwa zachodniopomorskiego i I miejsce otrzymała pani Renata Chrzan z Dominikowa przygotowując pierogi z kurek o nazwie „Kurkawki”, II miejsce pani Janina Witkowska z Zatomia, a  III miejsce pani Halina Biegniewska z Barnimia.

Wyróżnienia oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Drawna otrzymali:

KGW z Dominikowa

Restauracja Pub z Drawna

Pan Michał Bocianowski z Drawna

Dalsze wyróżnienia i nagrody ufundowane przez Zachodniopomorski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie otrzymały panie: Michalina Witkowska-Tulko ze Szczecina, Elżbieta Toman z Drawna, Teresa Seklecka z Drawna i Teresa Kołodziejska z Barnimia.

Po wręczeniu nagród, podziękowań i gratulacji  „Antek z Jagną” zachęcili biesiadników do wspólnej zabawy, która wypełniła ten dożynkowy wieczór. Atmosfera była niepowtarzalna. Nawet najmłodsi uczestnicy imprezy mogli brać udział w zabawach i konkursach.

Wspólne tańce przy akompaniamencie zespołu Quadrat z Kalisza Pomorskiego trwały do późnych godzin nocnych.

Uroczystości dożynkowe nie mogłyby odbyć się bez ludzi, którzy zaangażowali się swoją pracą, bądź pomocą materialną.

Oto sponsorzy wśród których są firmy i instytucje oraz osoby prywatne:

  1. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
  2. Nadleśnictwo Drawno
  3. Nadleśnictwo Głusko
  4. Poldanor SA
  5. Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Choszcznie
  6. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  7. Agencja Nieruchomości Rolnych
  8. Agencja Rynku Rolnego
  9. Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”
  10. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku
  11. Tadeusz Bukowski – „Jahoska” Spółka z o.o.
  12. Cezary Kaczor RSP w Rzecku, zakład drzewny w Kiełpinie
  13. Małgorzata i Bogdan Buchajczykowie – gospodarstwo rolne
  14. Tomasz Zienda – przerób drewna w Drawnie
  15. Koła Gospodyń Wiejskich w : Barnimiu, Brzezinach, Dominikowie, Drawnie, Kiełpinie, Święciechowie oraz zespół śpiewaczy „Drawianki”
  16. Stowarzyszenie Ludzi Bezrobotnych w Drawnie
  17. Komunalny Zakład Usługowo-Handlowy w Drawnie
  18. Gimnazjum Publiczne w Drawnie
  19. Andrzej Rusin – piekarnia „Jana”
  20. Sołectwo Kiełpino
  21. Andrzej Pappelbaum
  22. Roman Grygorcewicz

Serdecznie dziękujemy sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek.

Alicja Łukasik


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona