Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

01-10-2013 | KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA Z OKAZJI 700-LECIA DRAWNA ORAZ ZAKOŃCZENIE JUBILEUSZU

Konferencja popularno-naukowa z okazji 700-lecia Drawna

W piątek, 27 września 2013 roku od godziny 9.00 w Drawieńskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta konferencja popularno-naukowa z okazji 700-lecia Drawna. Na tę okazję został przygotowany bogaty program historyczny, którego tematem było „DRAWNO – NEUWEDEL”. Z historii miasta i szlachty nowomarchijsko-pomorskiej”. Na zaproszenie Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie Czesława Paszkiewicza i Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Choszczeńskiej reprezentowanego przez Prezesa dr Bogdana Wojciecha Brzustowicza pod patronatem honorowym Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych w osobie prof. dr. hab. Ryszarda Tomczyka,przybyło liczne grono dostojnych gości:

- Radna Sejmiku Zachodniopomorskiego Krystyna Wiśniewska-Bugaj,

- Wicestarosta Choszczeński Bogdan Wojciech Brzustowicz,

- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Lubiniecki,

- wójt gminy Bierzwnik Władysław Kowalczyk,

- Dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie Jacek Jekiel,

- Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie Beata Brejwo-Kuźmicz,

-  Zastępca Dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie Andrzej Matyjaszek,

- Szef Biura Dyrektora Naczelnego Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie Janusz Ziomek,

- Radni Powiatowi,

- przedstawiciele instytucji powiatowych: Komendy Powiatowej Policji, Urzędu Skarbowego, Powiatowej Straży Pożarnej, ARiMR,

- Ks. Proboszcz  Parafii Barnimie Wojciech Kozub,

- przedstawiciele instytucji okolicznych gmin,

- Radni Rady Miejskiej i pracownicy Urzędu Miejskiego w Drawnie,

- przedstawiciele drawieńskich placówek oświatowych, kulturalnych i organizacji pozarządowych a także sołtysi i mieszkańcy gminy Drawno.

Otwarcia uroczystej Konferencji dokonał Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, który po powitaniu gości i mieszkańców odczytał okolicznościowe przemówienie, które brzmiało:

„Rok 2013 dla mieszkańców Gminy Drawno jest rokiem wyjątkowej rocznicy. To rok Jubileuszu 700-lecia Drawna.  To wydarzenie, to czas do refleksji nad minionym okresem.

Historię każdego miasta na przestrzeni dziejów tworzą ludzie. I tak też jest w przypadku Drawna.

Przez wiele wieków tworzono w naszym mieście wspaniałe obiekty, budowano tradycję i kulturę. Dzisiaj możemy korzystać z pozostawionych nam przez wcześniejsze pokolenia wszystkich dobrodziejstw. Wiele instytucji i mieszkańców żyjących w naszym mieście na przestrzeni tych 700 lat istnienia wpisało się w jego pejzaż złotymi zgłoskami.”

W kolejnym fragmencie odniósł się do mieszkańców:

„Drodzy goście i mieszkańcy, w ciągu całego 2013 rokuwiele uroczystości, spotkań, wystaw i innych okazjonalnych imprez udało się nam zorganizować, utrwalając tym samym pamięć o ciekawej historii naszego grodu. Utrwalenie pamięci o tych, którzy ją tworzyli, to był nasz wspólny obowiązek i dziękuję Wam za to. Jubileusz miasta to święto mieszkańców, mamy nadzieję, że wielu z Was wybrało coś z tej bogatej oferty dla siebie”.

Dalej zaznaczył:

„Przypomnijmy, że początki miasta Drawna sięgają co najmniej XIV wieku i było ono siedzibą możnego na Pomorzu i w Nowej Marchii rodu Wedlów. Wedlowie także zamienili wspomnianą po raz pierwszy w źródłach pisanych 29 września 1313 roku osadę handlową „Wedele”  w miasto „Neuwedel”. Po tych odległych wydarzeniach pamiątką jest herb naszego miasta, który przedstawia połowę czarnego koła Wedlów w prawym polu, i żurawia w polu lewym. W tym roku nowy wzór flagi Drawna wraz z herbem uzyskał pozytywną opinię przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych nowy.”

W przemówieniu Burmistrz  podkreślił:

„Jubileuszowy 2013 rok dobiega końca. Jubileusz miasta jest okazją do przypomnienia dziejów miasta, podkreślenia jego dorobku i zaakcentowania tradycji lokalnych. Obfitował w wydarzenia dotyczące głównie spraw kulturalno-artystycznych i sportowych, ale  także dotyczące działalności inwestycyjnej. Przypomnę, iż rok jubileuszowy Drawna otwierała uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Drawnie w dniu 18 stycznia 2013 r., podczas której zostały przypomniane najważniejsze momenty z historii Drawna. Dzisiaj, 27 września, 700 lat od pierwszej wzmianki o Drawnie, kulminacją naszego jubileuszu jest konferencja popularno-naukowa, w której biorą udział przedstawiciele rodu Wedlów, Arnimów i znamienici historycy.  

Drawno pięknieje i rozwija się, a dzieje się tak dlatego, że zdecydowana większość mieszkańców naszego grodu kocha swoje miasto i rozumie, że tylko ciężką, konsekwentną pracą i we wspólnych działaniach można zrobić coś dobrego i zostawić po sobie dorobek dla przyszłych pokoleń.”

W końcowej części wystąpienia Burmistrz podziękował wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację i uświetnienie jubileuszu 700-lecia Drawna.

Uroczysta sesja była również znakomitą okazją do wręczenia Odznaki Honorowej „Za zasługi dla miasta i gminy Drawno” Panu dr Grzegorzowi Jackowi Brzustowiczowi.

W dalszej części Konferencji o historii miasta w minionych siedmiu wiekach mówili w swoich wystąpieniach przedstawiciele rodu Wedlów, Arnimów i szacowni historycy. Konferencji przewodniczył dr  Bogdan Wojciech Brzustowicz – Wicestarosta Choszczeński,   a podzielona została na trzy panele tematyczne.

W pierwszym – „Neuwedel. Z dziejów dawnych”, mgr Karolina Bucka przedstawiła wykład nt. „Gminy Drawno w starożytności”, a dr Sławomir Słowiński  oraz mgr inż. arch. Tatiana Balcerzak nt. przeprowadzonych badań archeologicznych „Zamku w Drawnie”.

W panelu drugim pt.: „Wkład rodów szlacheckich w rozwój Drawna, Nowej Marchii i Pomorza”, referat nt. historii rodziny Wedlów, założycieli Drawna wygłosiła  dr Vita von Wedel, dr Bogdan Wojciech Brzustowicz – „Wedlowie z Drawna na Kartach kroniki Jana Długosza”, prof. dr hab. Edward Rymar – „Epizod pomorski Drawna i Wedlów drawieńskich w II połowie XV wieku”, a dr Grzegorz Jacek Brzustowicz – „Wedlowie w czasach wojny trzydziestoletniej”.

W panelu trzecim pt.: „Drawno. Dzieje nowe” o współczesnych losach mieszkańców Drawna i okolic mówili: przedstawicielka rodziny Arnimów z Niemieńska – Friderike von Buddenbrock, dr Wolf Christian von Wedel-Parlow, ppłk. Andrzej Szutowicz, a mgr Tomasz Jabłecki o  życiu kulturalnym powojennego Drawna. W wykładzie na temat  „ Gmina Drawno, jako przykład funkcjonowania małych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce i w Unii Europejskiej” mogliśmy usłyszeć prof. dr. hab. Ryszarda Tomczyka, a dr. inż. Paweł Bilski przedstawił znaczenie i przyszłość turystyczną Drawna.

Miłym akcentem kończącym Konferencję była degustacja potraw lokalnych przygotowana przez Panią Krystynę Kowanek „Potrawy znad Drawy” oraz koncert muzyczny Chóru Kameralnego „A VISTA” ze Szczecina przy akompaniamencie trio instrumentalnego ATELIER w połączeniu z utworami  Pana Jerzego Lisieckiego i Władysława Łazuki (twórcy lokalni).

Gościom i uczestnikom Konferencji z okazji 700-lecia Drawna, dziękujemy za przybycie.

Tekst: Alicja Łukasik

Zdjęcia: Marcin Bielatko

28 września – dzień drugi kulminacji obchodów 700-lecia Drawna -  Roku Pańskiego 2013

W samo południe scena mobilna rozstawiona przy uliczce przylegającej do Placu Wolności rozbrzmiewać zaczęła dźwiękami piosenek i pieśni ludowych, na które w roku obchodów 700-lecia Drawna Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej zaprosiło laureatów sześciu edycji Festiwalu Piosenki Ludowej.  Zaproszenie wystosowane zostało do:

Zespołu wokalno-instrumentalnego KGW ze Święciechowa, który to zespół był laureatem pierwszego przeglądu w roku 2008

Zespołu „Stawnianki” ze Stawna- laureata roku 2009 i 2011

Śpiewaczego Zespołu Folklorystycznego „Kalina” z Kobylanki –laureata roku 2010

Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Kapela Rycha” z Nowogardu, laureata roku 2013

Zespołu „Dębniacy z Dębna”, laureata roku 2013.

Nie wszyscy, niestety, mogli zaproszenie przyjąć. Pierwszym zespołem, który wystąpił gościnnie na początku prezentacji (jak co roku) był zespół „Brzezinki” reprezentujący Dom Pomocy Społecznej w Brzezinach. Kolejnym był pierwszy laureat – KGW Święciechów, który istnieje od roku 2006; reprezentujący Gminę Drawno. Następnie radośnie rozbrzmiały ludowe pieśni w wykonaniu istniejącego 39 lat zespołu „Kalina” z Kobylanki prowadzonego przez pana Stanisława Robaka. Na zakończenie w dwóch występach gościnnie zaprezentowały się „Drawiczanki”; zespół działający przy KGW w Drawnie oraz sekcja artystyczna Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszyscy uczestnicy z rąk Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego oraz Prezesa TPZD Mariana Kuca otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety 700-lecia.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród w konkursie lotów gołębi organizowanym przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych 14 września br.  ze Szczecina do Drawna.

Zwycięzcy w kategorii indywidualnej: 1m. Władysław Komorowski z Barnimia; 2 m. Andrzej Piłatowski z Drawna; 3 m. Gabryjela Kuźmińska; 4 m. Hubert Dąbrowski z Dominikowa; 5 m. Tomasz Kuźmiński z Drawna.

Zwycięzcy w kategorii drużynowej: 1 m. Władysław Komorowski; 2 m. Andrzej Piłatowski; 3 m. Gabryjela Kuźmińska.

Wraz z panem Burmistrzem Drawna nagrody wręczał Jan Kuźmiński-sołtys Drawna i jednocześnie radny Powiatu Choszczeńskiego.

Organizatorzy konkursu składają podziękowanie za wsparcie imprezy Burmistrzowi Drawna, Andrzejowi Michałkowi z Drawna oraz Firmie „PRIMA” z Torunia.

A kole godziny 14.00 na scenie zamkowej pojawił się cudny, iż ócz oderwać niemożnością było, dwór niedorosłych dworzan- zarówno męskie pacholęcia to były, jak i dziewuszki dorodne- otaczający Władze drawieńskie ustrojone świątecznie w osobach panującego na Urzędzie Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego oraz Przewodniczącego Rajców naszych Czesława Paszkiewicza.

Nagle głos posłyszał się wokoło:

„Jest jesień roku pańskiego 1313. Przez ziemie bogate w zwierza, lasy nieprzebyte, rybne jeziora i rzeki podróżuje w asyście najemnej ochrony, dam dworu i ciężkozbrojnych poseł brandenburski. Ludność przygotowuje się do zimy, trwają polowania, zbieranie płodów rolnych, przygotowywanie mięs i warzyw na długie i zimne wieczory. Zapasy drewna, ryb wędzonych, mięsa przygotowywanego na różne sposoby stają się coraz większe i wydaje się że zimową porą nie zabraknie mieszkańcom ani ciepła w domach ani głód pod strzechy nie zawita. Poseł przemierza bogatą krainę z misją ważną zarówno dla mieszkańców Drawna jak i dla Brandenburgii. Orszak przybywa do Grodu i udaje się do siedziby władz…”

I powitały tak znamienitych gości, na wniosek rodu rycerskiego VON WEDEL  delegowanych przez Margrabiego Brandenburskiego Władze nasze, a w zamian usłyszały, że delegacja świetna przybyła z pismem, na mocy którego od dnia jego wręczenia, miejscowość Neven Wede staje się miastem- Drawnem zwanym i od tej chwili ma prawa i obowiązki z tego wynikające.

I Poseł najznamienitszy, odczytawszy treść pisma owego w przytomności zgromadzonej na rynku gawiedzi wszelakiej,  wręczył Władzom ten glejt pieczęciami opatrzony, coby go dla potomnych zachować.

A One przyjęły pismo ważne i większej jeszcze wagi obietnicę złożyły:

„Ja Burmistrz grodu Drawno przyjmuję na swe barki ten zaszczyt wielki i uczynię wszystko, aby moim ziomkom żyło się tu dostatnie; dobra wszelakiego było w bród a wróg każdy odpychany był  daleko poza granice nasze”

„Ja Przewodniczący Rajców Miejskich Drawna w swoim i ich imieniu przyrzekam, iż  wszelkich nadanych praw, przywilejów i obowiązków  strzec będziem, by Drawno pod zarządem naszym rosło w siłę teraz i przez wieki następne.”

I aby potwierdzić przysięgę ową, z potężnej bombardy huk na całe miasto uczynili, aż radować się począł lud wszelaki na rynku zgromadzony i w pląsy taneczne ruszyły przepięknie ustrojone mizernego wzrostu dworzanie przedszkolakami zwane …

A nie był to koniec jeszcze łask margrabiowskich i całego rodu VON WEDEL, boć w ramach wsparcia wojskowego i pomocy,  by ład i porządek na ziemiach miasta utrzymać, przekazali pod rządy Władz naszych wojów zbrojnych zwących się „SFORA 05”  wraz z rumakami wspaniałymi co to ni strachu ni zmęczenia nie znają…

Woje owe, przegalopowawszy przez centrum Miasta Nowego rumakami czarnymi a błyszczącymi, w stajni przy ratuszu je zostawili, rynek cały oblegli a dwóch z nich na najbarzej zwrotnych i prędkich rumakach kunsztu swojego możliwości pokazało, aż dym gryzący w nozdrza zgromadzonych bił i z ócz łzy wyciskał.

I ogłoszony został turniej walk pieszych o pierścień Margrabiego a po potyczkach, by siłę i męstwo mieszkańców nowego miasta Drawnem zwanego wykazać, naczęte zostały zawody: był i rzut drągiem-„zapałką” zwanym, oszczepem, strzelanie z łuku i przeciąganie liny. I ze straganem kupce jakoweś się rozłożyły pokazując wyroby ludu swojego i przedmioty użytku wszelakiego. W strojach pradawnych zagrał i zaśpiewał zespół muzyki „Flauto Dolce” z miasta Drezdenkiem zwanego a ku końcowi dnia tego radosnych obchodów teatrum wspaniałe (Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry)  tytułem „Dawno, dawno temu” zabawiło i młodych i leciwszych wiekiem.

W organizacji uroczystości obchodów kulminacji 700-lecia lokacji Drawna oprócz już wyżej wymienionych mieli swój udział:

Pomorska Grupa Odtwórstwa Historycznego z siedzibą w Strzelinku

Przedszkole Miejskie w Drawnie

pan Tomasz Zienda (SFORA 05)

Centrum Informacji Turystycznej „Spichlerz” w Drawnie

Pani Sołtys Zatomia Janina Witkowska

Zespół „No Problem” z Dobiegniewa-nagłośnienie

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i bardzo gorąco dziękujemy tym, którzy nam w przygotowaniu i realizacji całego przedsięwzięcia pomogli.

                                                                                                                         Tekst:  Anna Hińcza-Gnysińska

Zdjęcia: Alicja Łukasik


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona