Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

14-02-2014 | Uroczystości obchodów Dnia Osadnika I Kombatanta w roku 2014

 Tegoroczne obchody Dnia Osadnika i Kombatanta w mieście i gminie Drawno, odbyły się bardzo uroczyście w godzinach popołudniowych 12 lutego. O godzinie 15.30 pod Pomnikiem Poświęconym Tym, Którzy Przywrócili Tę Ziemię Macierzy Posterunek Honorowy wystawiła 2-ga Bateria Artylerii Samobieżnej w Choszcznie. Następnie w asyście radiowozu miejscowego Posterunku Policji o godz. 15:55 z Placu Wolności w kierunku Pomnika wyruszyła defilada Kompanii Honorowej 2-giej Baterii z Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 12-tej Brygady Zmechanizowanej z Garnizonu Choszczno pod dowództwem kpt Adriana Borzycha prowadzona w asyście Pocztu Sztandarowego 2-go Stargardzkiego Batalionu Saperów pod dowództwem ppor. Krzysztofa Jankowskiego.

Po godz. 16.00 pod Pomnik uroczyście wprowadzone zostały drawieńskie Poczty Sztandarowe:

  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Drawnie
  • Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Gimnazjum Publicznego im Saperów Polskich w Drawnie
  • Szkoły Podstawowej im Stefana Żeromskiego w Drawnie

Po wysłuchaniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz gminy Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, witając władze wojewódzkie, powiatowe oraz licznie zgromadzonych pod pomnikiem reprezentantów środowisk miasta i gminy Drawno  oraz mieszkańców. Następnie głos zabrała Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego pani Anna Mieczkowska nawiązując w swoim wystąpieniu do historii naszej Małej Ojczyzny i kultywowaniu o niej pamięci. Szczególnie uroczyście, z pełnym ceremoniałem wojskowym, przeprowadzony został APEL PAMIĘCI poprowadzony przez  podporucznika Kamila Dzietczyka a nawiązujący w swej treści do bohaterów walczących o Polskę i Drawno zarówno podczas działań wojennych jak i po ich zakończeniu. Apel zakończyła trzykrotna salwa honorowa oraz „Hasło Wojska Polskiego”. W rytmie werbli w wykonaniu przedstawicieli-członków Choszczeńskiej Orkiestry Dętej oraz asyście żołnierzy wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele następujących instytucji, organizacji, szkół, zakładów pracy i stowarzyszeń:

  • W imieniu Kombatantów Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Osadników Ziemi Drawieńskiej mieszkający w Drawnie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim im. pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 r.
  • Przedstawiciele władz drawieńskich w osobach Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego, Przewodniczącego RM Czesława Paszkiewicza i Sekretarz Gminy Marioli Kowalewskiej
  • W imieniu Województwa Zachodniopomorskiego Członek Zarządu Pani Anna Mieczkowska oraz Radny Sejmiku Woj. Zachodniopomorskiego p. JAROSŁAW Łojko
  • W imieniu Powiatu Choszczeńskiego Wicestarosta Bogdan Brzustowicz oraz Radni Powiatu: Małgorzata Buchajczyk i Andrzej Konopelski
  • Delegacja Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 12 Brygady Zmechanizowanej z Garnizonu Choszczno z dowódcą podpułkownikiem Dariuszem Wojtkowiakiem
  • Delegacja I Regionalnej Bazy Logistycznej Składu Drawno wraz z zastępcą Kierownika Skladu kpt. Dariuszem Markiewiczem oraz Stowarzyszenia Saperów Polskich
  • Delegacje Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie wraz z Komendantem Ireneuszem Winnickim oraz Posterunku Policji w Drawnie
  • Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Drawnie
  • Kierownictwo RSP w Rzecku wraz z Prezesem Kazimierzem Czapiewskim
  • Reprezentanci Przedszkola Miejskiego w Drawnie
  • Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Drawnie wraz z dyrektor Jolantą Fatalską
  • Przedstawiciele Gimnazjum Publicznego im. Saperów Polskich w Drawnie wraz z dyr. Janem Urbanowskim
  • Delegaci Specjalnego  Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Niemieńsku wraz z dyr. Agnieszką  Korzeniewską
  • Delegacja Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach wraz z dyr. Teresą Mądzielewską
  • Przedstawiciele Drawieńskiego Parku Narodowego wraz z dyr. Pawłem Bilskim
  • Delegacja Drawieńskiego Oddziału Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Choszcznie wraz z dyr. Ewą Paszkowską
  • Przedstawiciele Komunalnego Zakładu Usługowo- Handlowego w Drawnie
  • Delegacja Drawieńskiego Miejsko-Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego wraz z Prezesem Janem Kuźmińskim
  • Przedstawiciele Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drawnie wraz z Kierownikiem Grzegorzem Zielińskim
  • Delegacja Nadleśnictwa Drawno wraz z Nadleśniczym Włodzimierzem Rocławskim
  • Delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej wraz z Prezesem Marianem Kucem
  • Delegacja Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z Prezesem Janem Michniewiczem
  • Delegacja Drawieńskiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego z Prezesem Mirosławem Hynkiem
  • Delegacja Sołectwa Dominikowo
  • Delegacja Koła Gospodyń Wiejskich ze Święciechowa
  • Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełpinie

Po zakończeniu uroczystości składania wiązanek zabrzmiała pieśń „Śpij Kolego”.

 Na zakończenie I części uroczystości złożone zostały podziękowania: wojsku, pocztom sztandarowymi, delegacjom i całej zgromadzonej Społeczności. Podziękowania skierowane zostały także w kierunku pani Anny Zawadzkiej za pomoc organizacyjną. Następnie wszyscy zgromadzeni pod Pomnikiem zaproszeni zostali do Drawieńskiego Ośrodka Kultury, gdzie pomysłodawca i kustosz ppłk rez. Andrzej Szutowicz oprowadził w holu kina WEDEL po wystawie pt. „Historyczni i współcześni w życiu Drawna 1313-2013 część II”, przygotowanej wspólnie z Biblioteką Publiczną w Drawnie.

Uroczystość przeniosła się do sali widowiskowej, gdzie głos zabrał Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, który podziękował twórcom za przygotowaną wystawę oraz powitał gości na kolejnej części obchodów. Następnie poprosił na scenę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie  Czesława Paszkiewicza do wspólnego wręczania podziękowań-statuetek (6 witraży przedstawiających drawieńskie żurawie- autorstwa Magdaleny Bącelak), osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta i gminy Drawno w różnego rodzaju inicjatywach i osiągnięciach. Przyznawanie statuetek wejdzie na stałe do tradycji obchodów Dni Osadnika w Drawnie.

Statuetkę w dziedzinie kultury otrzymał ppłk rez. Andrzej Szutowicz

Andrzej Grzegorz Szutowicz urodził się w Bytowie na Kaszubach, saper, podpułkownik rezerwy Wojska Polskiego. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej i studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej.

W wojsku służył ponad 35 lat głównie w jednostkach inżynieryjnych i logistycznych Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Był dowódcą Garnizonów Drawno i Czarne. Członek Stowarzyszenia Saperów Polskich i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Współtwórca strony internetowej poświęconej Oflagowi II B Arsnwalde. Redaktor biuletynu ‘Kawaliera” będącego dodatkiem do gazety samorządowej „Ziemia Drawieńska”. Autor wielu artykułów, publikacji promujących historię Pomorza, Wojsk Inżynieryjnych i gminy Drawno.

Pomysłodawca i organizator wielu wystaw okolicznościowych i ekspozycji stałych, a wśród nich m.in. Galeria Pamiątek Ziemi Drawieńskiej w „Spichlerzu”, „Historyczni i współcześni w życiu Drawna” – część I i II, „Ocalić od zapomnienia” z okazji obchodów 700-lecia Drawna i wiele innych

Statuetkę w dziedzinie edukacji otrzymało Gimnazjum Publiczne

Gimnazjum Publiczne im. Saperów Polskich w Drawnie od chwili powstania tj. od 1999 roku skupia młodzież z terenu całej gminy i stara się o utrzymanie wysokiego poziomu nauczania. Dzięki wysiłkowi całego grona pedagogicznego, które z ogromnym zaangażowaniem realizuje zadania stawiane przez władze oświatowe, młodzież jest rzetelnie przygotowana do podejmowania nauki w szkołach ponadgimnazjalnych, czego dowodem są wyrazy uznania przekazywane przez dyrekcje liceów i techników, gdzie absolwenci kontynuują naukę.

Najbardziej wyraźnym dowodem wysokiej jakości pracy nauczycieli gimnazjum w Drawnie są wyniki corocznych egzaminów gimnazjalnych. Plasują one drawieńskie gimnazjum w czołówce powiatu,  a wyniki z przedmiotów humanistycznych i języków obcych są wyższe od średnich wyników województwa.

W konkursach przedmiotowych organizowanych przez kuratorium gimnazjum miało 38 finalistów i 7 laureatów, a w tym roku sześciu finalistów z języka polskiego, historii, matematyki, fizyki i chemii.

Nie można zapominać o sukcesach sportowych. Dzięki wytrwałej pracy nauczycieli wychowania fizycznego kultura i kondycja fizyczna młodzieży stoi na wysokim poziomie. Koronną dyscypliną jest piłka ręczna, w której szkoła jest w czołówce województwa.

Statuetkę w dziedzinie turystyki otrzymała Lokalna Organizacja Turystyczna

Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna WOKÓŁ DRAWY powstało w maju 2011r., kierując się potrzebą tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sektora turystyki na terenie swojego działania. O realizację zadań i celów dba Zarząd oraz członkowie organizacji, której prezesem jest Pan Andrzej Górski.

Główne cele LOT WOKÓŁ DRAWY to: wspieranie rozwoju rynku turystycznego, zwiększenie liczby turystów, stworzenie lokalnego systemu informacji turystycznej, poprawa infrastruktury turystycznej gmin na obszarze działania, przedsięwzięcia na rzecz ochrony oraz promocji środowiska naturalnego, krajobrazu i zasobów historyczno – kulturowych.

Zostało już podjętych wiele działań i inicjatyw związanych z rozwojem turystyki a także LOT-u: współpraca z DPN, spotkania integracyjne gmin należących do LOT Wokół Drawy, budowa infrastruktury kajakowej  tj. pomosty ze slipami oraz utworzenie kajakowej ścieżki dydaktycznej na rzece Drawie i Korytnicy, organizacja warsztatów i konkursów ekologicznych, pozyskanie środków na zakup sprzętu do pierwszej pomocy a tym samym stworzenie bezpiecznej strefy dla turysty, pozyskiwanie sprzymierzeńców w celu ponownego przywrócenia zrównoważonej gospodarki na drawieńskich jeziorach. Na realizację swoich celów organizacja w roku 2013 pozyskała 220 tys. zł,  a ogółem w swojej działalności ponad 300 tys. zł.

Za aktywność i skuteczność w roku 2011 organizacja otrzymała honorowe wyróżnienie -statuetkę Gryfa Turystycznego, a indywidualną nagrodę za sprawność działania i umiejętność konsolidacji ludzi wokół Lokalnej Organizacji Turystycznej otrzymał prezes LOT-u Andrzej Górski.

Statuetkę w dziedzinie organizacji pozarządowych otrzymał Caritas Barnimie

Parafialny Zespół Caritas w Barnimiu powstał w kwietniu 1997 r. przy parafii    p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Barnimiu z inicjatywy śp. księdza Ireneusza Starachowskiego jako katolicka organizacja charytatywna, którego Przewodniczącym jest  ks. Proboszcz Wojciech Kozub, a  Przełożonym Andrzej Konopelski. Zespół ludzi „dobrej woli”, którzy poświęcają swój czas wolny i niosą pomoc ludziom potrzebującym liczy 12 osób. Celem ich pracy charytatywnej jest wyjście naprzeciw ludzkiej niedoli – biedzie, z którą coraz częściej spotykamy się na co dzień.

Caritas udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym i dzieciom z ubogich rodzin dzięki środkom pozyskiwanym od ludzi dobrej woli i instytucji.

Parafialny Zespół Caritas w Barnimiu za 2013 r. wypracował dochód w wysokości ponad     44 tys. zł. Ponadto została wydana żywność na kwotę ponad 48 tys. zł. Przez okres 17-letniej działalności, z różnego rodzaju imprez, festynów, wycieczek, wigilii, pielgrzymek skorzystało ponad 11 000 osób. Na działalność tę została przeznaczona kwota w wysokości ponad 313 tys. zł, z czego w dużym stopniu kwota powyższa uzyskana została dzięki organizacji bali charytatywnych, które dały dochód na ponad 197 tys. zł. To wszystko to zasługa ludzi dobrej woli, sponsorów i filantropów m.in. z Drawna, Choszczna, Barlinka, Szczecina, Wolina i Międzyzdrojów. Z myślą o nich dwanaście lat temu przy Caritas Barnimie powstała kapituła statuetki BARNIMA, która to statuetka ofiarowywana jest w podziękowaniu za współpracę.

W dziedzinie gospodarki statuetka przyznana została  Spółdzielni Kółek Rolniczych, których prezesem jest p.Stanisław Zienda

Prowadzi swoją działalność od 1974 roku. Siedziba Spółdzielni znajduje się w Drawnie. Firmą kieruje Zarząd, którego Prezesem jest Pan Stanisław Zienda, nieprzerwanie od 1989 r.

Pan Stanisław Zienda swą wieloletnią karierę zawodową rozpoczął w roku 1969 od stażu w miejscowości Kaszewo. Po wojsku został skierowany do pracy w Powiatowym Związku Kółek Rolniczych W Choszcznie. Po rozwiązaniu Związków Powiatowych rozpoczął pracę w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Bierzwniku, skąd został przeniesiony do Spółdzielni Kółek Rolniczych w Drawnie na stanowisko kierownika Zakładu Usług Mechanizacyjnych w Brzezinach.

Początkowo Spółdzielnia Kółek Rolniczych oferowała szereg usług wspomagających rozwój rolnictwa na naszych terenach.

Obecnie firma zajmuje się produkcją palet i jej elementów oraz innych wyrobów drewnianych, m.in. cyklu ogrodowego.

Aktualnie zatrudnia 34 osoby, głównie z terenu gminy Drawno, a w sezonie do 60 osób.

Głównymi odbiorcami produktów są firmy z Unii Europejskiej i należą do nich: Belgia i Holandia.

Należy podkreślić, że w 2013 roku, aby podnieść jakość i poszerzyć asortyment produktów rozpoczęto budowę suszarni, która została zakończona w roku 2014. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 mln zł.

Drugą statuetkę w dziedzinie gospodarczej otrzymała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku została założona w 1966 roku i na rynku funkcjonuje już od 48 lat. Siedziba Spółdzielni znajduje się w Rzecku. Prezesem Zarządu jest Kazimierz Czapiewski. Obecnie w firmie pracuje 243 członków. Spółdzielnia prowadzi dwa główne kierunki gospodarowania: rolniczy i pozarolniczy.

W skład działalności pozarolniczej wchodzą: Zakład Drzewny w Rzecku, Zakład Remontu Palet, Hurtownia Materiałów Budowlanych w Choszcznie i Zakład Drzewny w Kiełpinie, który zatrudnia 64 osoby. Ogółem w Spółdzielni zatrudnionych jest 31 osób mieszkających na terenie gminy Drawno.

Produkcja opakowań drewnianych czyni ze Spółdzielni jednego z większych producentów palet w Polsce. Stały ich rozwój pozwala na świadczenie usług związanych z kompleksową obsługą firm w zakresie produkcji i obrotu opakowaniami drewnianymi. Zatrudnienie na poziomie powyżej 200 osób czyni ze Spółdzielni znaczącego pracodawcę.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku jest laureatem wielu prestiżowych nagród  i wyróżnień. Jako jedna z 25 firm w Polsce  otrzymała nominację do Złotej Statuetki  w XXIII edycji konkursu Lidera Polskiego Biznesu.

Gratulacje i podziękowania skierowane zostały także do obecnego na Sali poprzedniego długoletniego jej prezesa a obecnego Przewodniczącego Rady Powiatu, pana Tadeusza Puczyńskiego

Na zakończenie za wieloletni całokształt działań pomocowych dla miasta i gminy Drawno STATUETKĘ DRAWIANIN ROKU otrzymał dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR a jednocześnie radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego pan JAROSŁAW ŁOJKO.

Artystycznym zakończeniem tego dnia był fantastyczny, półtoragodzinny koncert Chóru Halka  z Barlinka. To najstarszy na Pomorzu Zachodnim chór amatorski skupiający dorosłych. Powstał w 1947r.  a pierwszym jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Jan SZWARACKI. Chór zawiesił swoją działalność w roku 1972 ale wznowił ją  ponownie 17 lat temu pod kierunkiem założyciela i dyrygenta pana Ireneusza Zagaty przy współpracy grającego na akordeonie Ryszarda Bernackiego. Koncertował niezliczona ilość razy nie tylko w Polsce ale i zagranicą.

Nieoficjalnym zakończeniem wieczoru był poczęstunek ufundowany przez pana Burmistrza  (dzik w warzywach, ciasto i owoce), który został przygotowany w pomieszczeniach Środowiskowego Domu Samopomocy w Drawnie (za udostępnienie dziękujemy kierownikowi MGOPS panu Grzegorzowi Zielińskiemu).

 Niniejszym, za podsumowującym uroczystość Burmistrzem Drawna, składamy bardzo serdeczne podziękowania wszystkim, których zaangażowanie i obecność uświetniło obchody Drawieńskiego Dnia Osadnika i Kombatanta.

 A w terminie do końca lutego 2014r. zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania wystawy w godzinach pracy Drawieńskiego Ośrodka Kultury.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona