Archiwalna Strona Drawno
 
 

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Listopad 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            







Obsługa techniczna ALFA TV

09-05-2014 | Dla naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II

W dniu 3 maja 2014 w Barnimiu przy moście nad rzeką Drawą miała miejsce wyjątkowa uroczystość odsłonięcia  i poświęcenia monumentu upamiętniającego pobyt ks. Karola Wojtyły nad Drawą. Zanim jednak doszło do uroczystości, miesiąc wcześniej grupa inicjatorska z Wrocławia przetransportowała 1.5 tonowy kajak z granitu strzegomskiego, który trzeba było zamontować przy stojącym już kamieniu. Przy montażu kajaka obecni byli pomysłodawca i sponsorzy tego dzieła.  Nadzorował  prof. Janusz Kucharski z Katedry Rzeźby ASP z Wrocławia. Pomagali Ryszard Ściborski, Antoni Zieliński i Tomasz Radomski. Duchowo wspierał Tadeusz Grabarek. Ponadto obecni byli burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski i Andrzej Konopelski, który odpowiadał za załatwianie wszelkich pozwoleń i zezwoleń, jak również przygotowanie logistyczne. Za sprawy budowlane ze strony Barnimia odpowiadał Marek Drzymała, wspierany przez rodzinę i kolegów. Podczas montażu kajaka, wmurowano kapsułę czasu  z listem dla potomnych, zawierającym informacje  kto, kiedy i dla kogo postawił ten pomnik, kto rządził w tym okresie w kraju i gminie, kto był proboszczem a kto dyrektorem DPN. Złożono materiały z prasy o Barnimiu, pomniku i  kościele, zdjęcia rodzin, które zaangażowały się przy monumencie, zdjęcie papieża, znaczek z herbem Drawna i logo Caritasu, obecne monety polskie i repliki monet sprzed 700 lat. Kapsułę uroczyście wmontowano pod kamień. Ostatnie szlify wykonali burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, Andrzej Konopelski, Ryszard Ściborski, Antoni Zieliński i prof.  Janusz Kucharski. Po zamontowaniu kajaka przy pomocy dźwigu i zakończeniu prac porządkowych goście - po spożyciu obiadu przygotowanego przez P. Konopelskich - udali się w drogę powrotną do domu.

Na dzień przed uroczystościami (2 maja) zamontowano jeszcze 2 tablice. Jedna na środku granitowego kajaka, przedstawia płaskorzeźbę Jasnej Góry z Matką Boską Częstochowską i napisem TOTUS TUUS a poniżej:  Karol Wojtyła  18.05.1920  Ojciec Święty Jan Paweł II 16.10.78 do 02.04.2005   ŚWIĘTY 27.04.2014  i słynne słowa papieża: NIE  LĘKAJCIE  SIĘ . U dołu płaskorzeźba Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Obok monumentu na  małym kamieniu została zamontowana dodatkowa tablica informacyjna o treści:  Jan Paweł II tu był.   Jako  ksiądz Karol Wojtyła i biskup kilkakrotnie spływał Drawą od 1955 .   Bracia po wiośle  31.07.2006 ,    01.05.2011 ,   03.05.2014.

Na mszę dziękczynną oprócz mieszkańców gminy Drawno przyjechało 27 pielgrzymów z Wrocławia i okolic, Cyprzanowa k/Raciborza oraz Gorzowa Wlkp. To właśnie oni rozpoczęli o godz. 12:00 modlitewne czuwanie ze śpiewem przy akompaniamencie organowym Sebastiana Ściborskiego z Cyprzanowa i gitarowym do mszy św.  Adama Ścimirskiego ze Szczecina. Mszę św. o godz. 14:00 rozpoczęto uroczystym odsłonięciem i poświęceniem monumentu, upamiętniającego pobyt ks. Karola Wojtyły w Barnimiu.  Odsłonięcia dokonali goście z Wrocławia w osobach prof. Kucharskiego, Antoniego Zielińskiego i Ryszarda Ściborskiego, władze gminne reprezentował burmistrz Drawna  Andrzej Chmielewski i   organizator Andrzej Konopelski.

W uroczystościach nie mogli uczestniczyć Tomasz Radomski i Tadeusz Grabarek z Wrocławia, którzy również mają zasługi w tym przedsięwzięciu. Następnie ks. kan. Wojciech Kozub dokonał ceremonii  poświęcenia. Podczas mszy świętej polowej kilka pieśni wykonał chór im. Świętej Klary z Pełczyc. Cała uroczystość miała podniosły charakter i zgromadziła ponad 200 osób z terenu gminy Drawno i wcześniej wspomnianych pielgrzymów z Wrocławia.  Niebiosa były dla nas bardzo łaskawe - słońce rozgrzewało pielgrzymów i podkreślało piękno natury naszej ziemi nad Drawą.

Na drugą odsłonę uroczystości udaliśmy się na boisko piłkarskie. Tam w klimacie pieśni pielgrzymkowych czekał na uczestników Zbigniew Garzyński prowadzący ten festyn rodzinny. Ponownie wystąpił chór im. świętej Klary z Pełczyc prezentując pieśni kościelne. Goście i uczestniczy naszego spotkania udali się po strawę. Mieszkańcy Barnimia serwowali doskonały bigos myśliwski, gulasz, różnorodne pierogi i domowe ciasta wraz z napojami. Złotówki zgromadzone ze sprzedaży przeznaczone zostaną na zakup bezprzewodowego sprzętu nagłaśniającego. Parafialny Zespół Caritas prowadził loterię fantową, a  Ryszard Ściborski z Wrocławia przygotował turniej wiedzy o Janie Pawle II.  Spośród startujących 8 zawodników z Barnimia, Choszczna, Cyprzanowa, Drawna, Stargardu Szczecińskiego, Szczecina i Wrocławia, po eliminacjach do finału weszły 4 osoby. Po serii 9 pytań  prowadzącego turniej Ryszarda Ściborskiego, największą ilość dobrych odpowiedzi zgromadziła 10 letnia Małgorzata Taratajcio  z Mamą z Choszczna i to właśnie ona z jednym  z rodziców pojedzie na pielgrzymkę do Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Krakowa i Łagiewnik. Koszt nagrody to 740 zł. Wszyscy uczestniczy turnieju wiedzy o Janie Pawle II otrzymali najnowsze monety z wizerunkiem JP II a zdobywcy 2-go i 3-go miejsca: Łukasz z Cyprzanowa i Basia ze Stargardu Szczecińskiego   książki-albumy  o Janie Pawle II. Ryszardowi Ściborskiemu przy prowadzeniu konkursu pomagał Zbigniew Garzyński. Gdyby nie zimno i wiatr turniej trwałby jeszcze dłużej. Z przygotowanych 206 pytań wykorzystano tylko 108.  Nagrody ufundował komitet organizacyjny ludzi dobrej woli z Wrocławia. Jako mieszkańcy Barnimia składamy im serdeczne podziękowania, za ich obecność, wielkie serce i zaangażowanie w tworzenie monumentu. Dziękujemy burmistrzowi Drawna Andrzejowi Chmielewskiemu za obecność, wsparcie i pomoc, dyrektorowi Drawieńskiego Parku Narodowego Pawłowi Bilskiemu za umożliwienie  odprawienia mszy świętej dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II i wyrażenie zgody na dostawienie do  monumentu kajaka. Na koniec serdeczne podziękowania kieruję do Pań, które przygotowywały bigos, gulasz, pierogi, ciasta oraz Panów, którzy wozili ławy, stoły, namioty, dekoracje itp. Wszystkim uczestnikom uroczystości dziękuję za obecność.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona