Defibrylator AED w Gminie Drawno

Ochotnicza Straż Pożarna w Drawnie w ramach Programu Społecznik 2022-2024 otrzymała środki na zakup automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Jest to przenośne urządzenie służące do defibrylacji, stosowane w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) może wystąpić wszędzie, z wielu powodów, powinniśmy być zatem zawsze przygotowani na konieczność udzielenia pierwszej pomocy, a z użyciem defibrylatora AED możemy to zrobić bardzo skutecznie.

W przypadku zatrzymania krążenia, każda minuta, ba KAŻDA SEKUNDA jest na wagę złota.  Wykonanie defibrylacji w ciągu kilku pierwszych minut od wystąpienia NZK znacząco zwiększa szanse na przeżycie. Im szybciej będziemy w stanie zdefibrylować osobę w stanie nagłego zatrzymania krążenia, tym większe jej szanse na powrót do pełni zdrowia.

Zakupiony defibrylator został zamontowany na budynku Urzędu Miejskiego w Drawnie ul. Kościelna 3 i jest dostępny dla wszystkich mieszkańców i turystów przez całą dobę.

Wraz z pojawieniem się AED, pracownicy urzędu odbyli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora. A to wszystko dzięki współpracy z OSP w Drawnie. Dziękujemy.

W projekcie przygotowano również animację prezentującą sposób udzielenia pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED -->https://www.youtube.com/watch?v=B5x9ls6fBig

Mechanizm działania AED

Defibrylator to urządzenie, analizujące pracę serca. Wyposażony jest w elektrody defibrylacyjne, które w razie konieczności dostarczają do serca odpowiednią ilość energii elektrycznej. Przy nieprawidłowym rytmie serca lub jego braku, za pomocą defibrylatora doprowadzamy do stabilizacji pracy serca.

AED oddziałuje na mięsień sercowy prądem, odpowiednim poziomem energii. Urządzenie posiada dwie elektrody, które są przyklejane do gołej klatki piersiowej osoby potrzebującej pomocy. Na każdej elektrodzie znajdują się wskazówki, w jaki sposób je przykleić i w którym dokładnie miejscu. Defibrylator po włączeniu wydaje komendy głosowe, dzięki czemu jesteśmy krok po kroku przeprowadzani przez proces reanimacji. Urządzenie samo podejmuje decyzję o wykonaniu defibrylacji lub też jej braku. Wcześniej analizuje rytm pracy serca osoby poszkodowanej, dzięki czemu lokalizuje i identyfikuje źródło problemu.

Kiedy używać AED?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny powinien być wykorzystany w każdej sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

Trzeba pamiętać, że mózg człowieka bez tlenu wytrzymuje średnio 3-5 minut, więc bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja! W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko wystąpienia nieodwracalnych zmian w organizmie lub też zgonu.

Kiedy nie można używać defibrylatora?

Nie zaleca się stosowania AED u dzieci poniżej 1 roku życia.

Defibrylacji nie wykonujemy u osób przytomnych.

„Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”

      #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR