KOMUNIKAT
W związku z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania „Programu Czyste Powietrze” i wątpliwościami mieszkańców co do zrealizowanych lub rozpoczętych już inwestycji, uprzejmie informujemy, że:
- „Czyste Powietrze” nadal trwa, w połowie grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią.
- Jednocześnie cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych wniosków.
- W trosce o beneficjentów 28 listopada rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu jedynie nowych wniosków, co jest podyktowane koniecznością zmiany programu i zabezpieczenia polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków.
- W lepszej, nowej odsłonie program „Czyste Powietrze” zadebiutuje na wiosnę 2025 r., z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
- Okres kwalifikowalności kosztów w nowej odsłonie będzie tak skonstruowany, żeby ci, którzy ponieśli już wydatki, a nie zdążyli złożyć wniosku, mogli ubiegać się o refundację po wznowieniu naboru wiosną 2025 r.
Przy okazji zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie czystepowietrze.gov.pl, w szczególności ostatnich komunikatów:
- Czas na remont programu „Czyste Powietrze”. W trosce o naszych beneficjentów – komunikat prasowy z 28 listopada:
- Reforma programu „Czyste Powietrze” – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:
Jednocześnie informujemy, że spotkanie dotyczące programu „Czyste powietrze” skierowane jest do osób, które są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (do 2 lokali mieszkalnych).
Wielkimi krokami zbliżają się terminy wymiany starych źródeł ogrzewania.
Uchwała antysmogowa – województwa zachodniopomorskiego została podjęta 29 października 2018r. Na jej mocy wprowadzono następujące ograniczenia dot. eksploatacji kotłów centralnego ogrzewania, kominków i pieców kaflowych:
Od 1 maja 2019 r. zakaz korzystania z paliw stałych o niskiej jakości (muły, flotokoncentraty, węgiel brunatny oraz paliwa niespełniające wymogów ekoprojektu).
Do 1 stycznia 2024 r. nakaz wymiany kotłów bezklasowych tzw. kopciuchów.
Do 1 stycznia 2028 r. należy wymienić kotły poniżej klasy 5
Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/#
Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze”: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze
Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze” - szczegółowy opis zmian.