Szlaki turystyczne

Walory przyrodniczo – krajobrazowe oraz baza turystyczna naszej gminy stwarzają doskonałe warunki do czynnego wypoczynku w lesie i nad wodą. Do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej oraz innych sportów wodnych.

Niezapomnianych przeżyć dostarczy obcowanie z nieskażoną przyrodą Drawieńskiego Parku Narodowego, chronionego kompleksu prastarej Puszczy Drawskiej, w którym znajdują się unikalne okazy flory i fauny niespotykane nigdzie indziej na terenie Polski, a nawet Europy.

Formy czynnego wypoczynku jakie mamy do zaoferowania naszym turystom:

Turystyka piesza

Jest najlepszym sposobem na poznanie bogactwa przyrody gminy Drawno.
Trasy znakowanych szlaków turystyki pieszej, prowadzą przez ciekawe zakątki i rezerwaty, poznając przy tym wioski, w których rozpoczynają się szlaki. Pozwala to na dowolne wybieranie i zmianę trasy wycieczki podczas jej trwania. Łączna długość szlaków na terenie DPN i jego otoczenie wynosi 77 km.

Turystyka rowerowa

 Poprowadzone są szlaki do uprawiania turystyki rowerowej na terenie DPN.
Wyznaczono ścieżkę rowerową dookoła jezior drawieńskich, szlak okrężny w kształcie ósemki, prowadzący wokół jezior, nad którymi leży Drawno. Bardzo dobra trasa na dwie krótkie wycieczki. W 2000r. szlaki przemierzyło razem pieszych i rowerzystów około 1000 osób. 

Turystyka kajakowa

Spływy kajakowe to jeden z najmodniejszych i najatrakcyjniejszych sposobów spędzenia aktywnie wolnego czasu. Prawie 58 kilometrowy odcinek Drawy (teren gminy i Drawieńskiego Parku Narodowego) jest udostępniany w dwóch terminach:

  • odcinek Drawy w granicach gminy, od Prostyni do Drawna jest dostępny przez cały rok
  • natomiast na terenie Parku można spływać dopiero od lipca do połowy marca

W 2000r. na terenie Parku przebywało około 16 000 kajakarzy i 3 360 biwakowiczów.

Turystyka konna

 Uroki drawieńskiej przyrody można również podziwiać jeżdżąc konno. Wycieczki i przejażdżki wyznaczonymi szlakami konnymi to niecodzienne spotkania z naturą - lasami, łąkami i jeziorami. W tym celu poprowadzono trzy szlaki: „Zatom” i „Drawnik - Zatom”. Szlak konny „Zatom” składa się z dwóch pętli, liczących po 7,1 km i 7,4 km każda. Swój początek i koniec mają we wsi Zatom. Szlak biegnie przez lasy DPN-u, kilkakrotnie zbliżając się do rzeki Drawy i częściowo drogami publicznymi. Szlak konny „Drawnik - Zatom” złożony również z dwóch pętli o łącznej długości 25 km swój początek i koniec ma na przystani wodnej „Drawnik”, następnie biegnie przez Barnimie do Zatomia, gdzie łączy z się ze szlakiem konnym „Zatom”. Szlak konny „Drawnik - Zatom” wiedzie przez lasy DPN-u i Nadleśnictwa Drawno oraz częściowo drogami publicznymi. Turystyczny szlak konny „Drawno - Rościn” przebiega w północnej części gminy Drawno i wiedzie przez bardzo atrakcyjne i urozmaicone kompleksy leśne, wzdłuż brzegów rzeki Drawy, dwukrotnie przekraczając jej nurt.