Tegoroczne obchody Dożynek Gminnych rozpoczęła msza święta odprawiona w Kościele parafialnym w Drawnie przez Księdza Proboszcza Dariusza Doburzyńskiego i towarzyszącego mu Księdza Proboszcza parafii Brzeziny Roberta Mrozowskiego, po której korowodem dożynkowym z wieńcami uczestnicy wydarzenia przeszli do Drawieńskiego Ośrodka Kultury.
Drugą część Dożynek otworzył Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski witając wszystkich przybyłych, a przede wszystkim rolników. W swoim wystąpieniu podkreślił:
„Dożynki przypominają nam, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Z ogromną wdzięcznością i szacunkiem za chwilę przyjmę ten chleb dożynkowy, który jest symbolem waszego trudu, potu, włożonej pracy, ale też wymownym symbolem miłości do ziemi lecz przede wszystkim powodem Waszej dumy Drodzy Rolnicy z dobrze przepracowanego roku. Serdecznie dziękuję za tegoroczne zbiory i wyrażam nadzieję, że dzień Dożynek jest uhonorowaniem całorocznego Waszego trudu – dniem radości i odpoczynku.”
W dalszej części wystąpienia przedstawił krótkie sprawozdanie z tego co się w gminie dzieje: „Szanowni Państwo, jak sami możecie zaobserwować, nasza Gmina zmienia się i pięknieje na naszych oczach. Oczywiście mam świadomość ile jeszcze jest do zrobienia, ale warto poinformować o wyremontowanej szkole oraz dachu i sufitach w Przedszkolu. Warto poinformować o przebudowanych drogach i ulicach: droga do Sieniawy i II etap do Zdanowa, o kończonej już prawie ulicy Żeromskiego i odcinku ulicy Szkolnej, oraz realizowanej ulicy Wczasowej.
Mili Państwo, największa inwestycja jaką realizujemy to kanalizacja z Barnimia do Drawna, oraz wodociąg do Niemieńska Zamek. To koszt ponad 7 mln zł.
Ale realizowane są również mniej kosztowne, ale bardzo ważne zadania takie jak budowa nowej świetlicy w Konotopiu i remont świetlic w Brzezinach i Kiełpinie.
Urządziliśmy na nowo 2 place zabaw, ten koło DOK oraz koło Przedszkola.
Za chwilę odbędzie się remont oczyszczalni ścieków w Drawnie oraz budowa placu rekreacyjnego przy ulicy Potokowej.
Przygotowujemy się do budowy domów mieszkalnych w Święciechowie, do III etapu drogi do Zdanowa. Wyremontujemy alejki na cmentarzu, a także poprawimy wizerunek starego cmentarza ewangelickiego. Zlecona jest dokumentacja kanalizacji z Dominikowa do Drawna, z przyłączeniem Chomętowa.
Przygotowujemy się również do wielu innych działań, których nie sposób wymienić.
Jak słyszycie Państwo jest tych inwestycji i działań bardzo dużo. Z pewnością realizacja ich ucieszy mieszkańców Gminy Drawno.
Nie zrealizowalibyśmy ich bez środków zewnętrznych, przede wszystkim z Rządowego Programu Polski Ład, ale korzystamy również z programów RPO i PROW. W tym miejscu dziękuję wszystkim za wsparcie i współpracę w temacie pozyskiwania środków i realizacji inwestycji.”
Burmistrz podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek na czele z Drawieński Ośrodkiem Kultury, Szkołą Podstawową, reprezentacjami sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich.
Następnie prowadzący imprezę Pan Sławomir Wojciechowski zaprosił na scenę tegorocznych Starostów Dożynkowych - Państwa Alicję i Sebastiana Kozłowskich.
Państwo Alicja i Sebastian Kozłowscy związek małżeński zawarli 15 lat temu, lecz historia znajomości rozpoczyna się od roku 2002, kiedy to poznali się podczas Pikniku nad Drawą w Drawnie. Pan Sebastian jest rodowitym mieszkańcem Święciechowa, Pani Alicja pochodzi z Lubieniowa, więc jak mawia Pani Ala spotkali się w połowie drogi. Mają 3 dzieci – Zosię, Filipa i Aleksandra.
22 hektary ziemi otrzymali w 2017 roku od rodziców Pana Sebastiana. Od kilku lat prowadzą gospodarstwo ekologiczne i zgodnie z pięcioletnim planem uprawiają różne rodzaje zbóż: żyto, pszenżyto i łubin.
Obydwoje mają wykształcenie średnie. Oprócz uprawy zbóż prowadzą od dwóch lat działalność pozarolniczą w wyuczonych zawodach – pani Alicja prowadzi zakład fryzjerski a Pan Sebastian jednoosobową firmę budowlaną.
Państwo Kozłowscy są aktywnymi uczestnikami życia lokalnej społeczności. Pani Alicja włącza się w działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Święciechowie, a niedługo będzie członkiem zarządu nowotworzonego stowarzyszenia pod nazwą „Razem dla Święciechowa”. Pan Sebastian pomaga w pracach społecznych i porządkowych, bardzo często wykorzystując własny sprzęt.
Praca na roli oraz obowiązki zawodowe nie pozostawiają wiele czasu wolnego, jednak państwo Kozłowscy przywiązują ogromną wagę do obowiązków rodzicielskich i jak tylko mogą spędzają czas z dziećmi, najchętniej w formie wspólnych wyjazdów.
Następnie nastąpił moment wręczenie tradycyjnego bochna chleba gospodarzowi Gminy Drawno Burmistrzowi Andrzejowi Chmielewskiemu przez Starostów Dożynkowych. Misterium Chleba zakończono obrzędem „dzielenia się chlebem” przez gospodarzy dożynek z mieszkańcami.
Na zakończenie tej części imprezy glos zabrali: Pani Wioletta Kaszak Starosta Choszczeński i Stanisław Rydz Radny rady Powiatu, który odczytał życzenia od Posła na Sejm RP Pana Czesława Hoca i Ministra Rolnictwa Roberta Telusa.
Na dziedzińcu DOK rozstawione zostały stoiska promocyjne przygotowane przez sołectwa gminy Drawno, należały do nich: Sołectwo Święciechów, KGW Dominikowo, Sołectwo Konotop, KGW Drawno oraz KGW Chomętowo. Stoiska te cieszyły oko i zachęcały do odwiedzin. Degustacja potraw, dań, ciast, nalewek i innych pysznych smakołyków - tyle było tych pyszności, że nie sposób było wszystkiego spróbować.
Pięknie wplatają się w uroczystości dożynkowe. Wiele pracy włożyli mieszkańcy w to, aby w tak piękny sposób promować swoje sołectwa.
Podczas tegorocznych dożynek do konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” zgłosiło się 9 uczestników, w tym 6 KGW i 2 sołectwa.
Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy wygrało KGW DRAWNO.
II nagrodę otrzymało Sołectwo ŚWIĘCIECHÓW, a III miejsce trafiło do Sołectwa BARNIMIE.
Wyróżnienia za wieńce dożynkowe otrzymali przedstawiciele KGW CHOMĘTOWO, KGW NIEMIEŃSKO, KGW DOMINIKOWO, KGW BRZEZINY, SOŁECTWO KONOTOP i KGW KIEŁPINO. WIELKIE BRAWA!
W prezentacji piosenek ludowych, biesiadnych i przyśpiewek dożynkowych wystąpiło aż 10 zespołów: KGW NIEMIEŃSKO, Sołectwo BARNIMIE, KGW DRAWNO, KGW CHOMĘTOWO, KGW DOMINIKOWO, KGW BRZEZINY, KGW KIEŁPINO, SOŁECTWA: KONOTOP i ŚWIĘCIECHÓW oraz zespół śpiewaczy „DRAWIANKI”. WIELKIE BRAWA!
Nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu i prezentacji wręczali m.in. Burmistrz Drawna, Prezes WFOŚiGW w Szczecinie Marek Subocz, radni powiatowi i gminni oraz starostowie dożynek.
Uroczystość dożynkowa nie mogłaby odbyć się bez ludzi, którzy zaangażowali się albo swoją pracą, albo pomocą materialną albo jednym i drugim.
Głównymi organizatorami tegorocznych uroczystości byli tradycyjnie: Gmina Drawno, Drawieński Ośrodek Kultury a współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Wielkie podziękowania sponsorom tegorocznych dożynek. A są nimi:
- Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
- Starostwo Powiatowe w Choszcznie
- GOODVALLEY Agro S. A.
- Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy Oddział w Choszcznie
- Nadleśnictwo Drawno
- Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku
Należy podkreślić, iż wydarzenie wspierano było przez Pomorze Zachodnie w ramach promocji polskiej kultury i wsi Ziemi Drawieńskiej jako części Pomorza Zachodniego.
Serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych. Szczególne podziękowania dla pracowników Urzędu Miejskiego w Drawnie i pracowników DOK wraz z Dyrektorem Panią Izabelą Kowalczyk.
Gorące podziękowania należą się Paniom, które włączyły się w oprawę Mszy dożynkowej – Elżbiecie Szumotalskiej, Dorocie Konopelskiej, Annie Sroczyńskiej i Agnieszce Leszczyńskiej oraz Paniom: Joannie Świtale, Katarzynie Sosin, Agnieszce Kasprzak, Milenie Hryniewicz, Agnieszce Kołodziejskiej i Marii Rowińskiej.
Serdecznie dziękujemy Paniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drawnie: Agnieszce Sambor, Beacie Horodyskiej i Grażynie Ratowicz za przygotowanie poczęstunku.
Wieczór wypełniła muzyka biesiadna w wykonaniu koncertu artystów zespołu „BIESIADY POLSKIEJ” z Katowic.
Pogoda tego dnia była piękna - tegoroczne Drawieńskie Dożynki były pod każdym względem bardzo udane.