Informacja w sprawie szczepień oraz ich realizacja na terenie Gminy Drawno

Trwają szczepienia przeciw COVID-19. W maju i czerwcu ruszyła rejestracja na szczepienia dla dzieci i młodzieży. Szczegóły w rozwinięciu artykułu.

Od poniedziałku, 17 maja, ruszyła rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. Tego dnia e-skierowania zostały wystawione osobom, które do 17 maja 2021 r. skończyły 16 lat oraz wszystkim nastolatkom z rocznika 2004. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach – otrzyma e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia. Szczegóły pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rozszerzamy-narodowy-program-szczepien-od-poniedzialku-rusza-rejestracja-dla-mlodziezy-powyzej-16-roku-zycia

Już od 7 czerwca br. rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat w ramach Narodowego Programu Szczepień. To jak dotąd najmłodsza grupa osób rekomendowanych do szczepienia przeciwko COVID-19. Dodatkowa akcja szczepień dla uczniów zostanie zorganizowana we wrześniu, po ich powrocie z wakacji - https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia. Podczas szczepienia, z dzieckiem musi być obecny rodzic lub opiekun prawny.

Etapy szczepienia poszczególnych grup można znaleźć pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/od-kiedy-moge-sie-zaszczepic

Każdy zaszczepiony będzie mógł także wziąć udział w loterii Narodowego Programu Szczepień i wygrać samochód czy nawet milion złotych. Choć najlepsza nagroda czeka na wszystkich, którzy przyjmą antidotum na COVID-19. To ochrona zdrowia i życia. Własnego i innych.

Na gminy został nałożony obowiązek zapewnienia transportu dla mieszkańców mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pomoc będzie organizowana dla osób:

  • niepełnosprawnych, tj. posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

W celu realizacji tego zadania, w tym zbierania zapotrzebowania na dowóz, jak również udzielania niezbędnych informacji na temat szczepień na terenie naszej gminy, został wyznaczony gminny koordynator ds. szczepień w osobie Pana Pawła Jackiewicza - podinspektora ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Drawnie. Informacji w powyższych sprawach można będzie zasięgać pod numerem telefonu 664 773 699  w godzinach od 7.30 do 15.30.

Rejestracji można dokonać na 4 sposoby:

  1. Poprzez całodobową i bezpłatną infolinię NFZ o numerze 989.

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

  1. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na portalu pacjent.gov.pl

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

  1. Poprzez SMS: Wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556, 880 333 333

    System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

    Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Z dniem 15 stycznia udostępniony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia. W przypadku dokonania zgłoszenia, w momencie rozpoczęcia szczepień odpowiedniej grupy, zainteresowane osoby otrzymają maila z informacją o możliwości rejestracji na szczepienie. Formularz dostępny jest pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie.

Więcej informacji na temat szczepień można uzyskać pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

 

Informacja o zrealizowanych szczepieniach na COVID-19 w Gminie Drawno (stan na 17.06.2021)

Informacja o zrealizowanych szczepieniach na COVID-19 w Gminie Drawno (stan na 17.06.2021)

Liczba ludności: 4993

Pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką: 2015

Pacjenci w pełni zaszczepieni: 1200

Procent pacjentów zaszczepionych pełną dawką [%]: 24

Grupa wiekowa:

0-11lat             0

12-19 lat        54   (13%)

20-39 lat       347   (23,6%)

40-59 lat       623   (44,9%)

60-69 lat       543   (67,8%)

70+ lat          448   (73%)

 

 

 

Koordynator ds. szczepień