Informacja w sprawie szczepień

Od 15 stycznia ruszała rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat, natomiast od 22 stycznia rozpoczęła się rejestracja kolejnej grupy, tj. osób powyżej 70. roku życia.

Od 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia dla zarejestrowanych osób z powyższych grup wiekowych. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

Wspomniane plany uzależnione są od dostaw szczepionek.

Etapy szczepienia poszczególnych grup można znaleźć pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/od-kiedy-moge-sie-zaszczepic

Na gminy został nałożony obowiązek zapewnienia transportu dla mieszkańców mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pomoc będzie organizowana dla osób:

  • niepełnosprawnych, tj. posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

W celu realizacji tego zadania, w tym zbierania zapotrzebowania na dowóz, jak również udzielania niezbędnych informacji na temat szczepień na terenie naszej gminy, został wyznaczony gminny koordynator ds. szczepień w osobie Pana Pawła Jackiewicz - podinspektora ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Drawnie. Informacji w powyższych sprawach można będzie zasięgać pod numerem telefonu 664 773 699  w godzinach od 7.30 do 15.30.

Rejestracji można dokonać na 4 sposoby:

  1. Poprzez całodobową i bezpłatną infolinię NFZ o numerze 989.

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

  1. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na portalu pacjent.gov.pl

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

  1. Poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień. W naszej gminie został zarejestrowany punkt szczepień – Zbigniew Grochowski, ul. Choszczeńska 46; 73-220 Drawno. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu 690 158 102 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 13:00. Wykaz aktualnych punktów szczepień znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien

  2. Poprzez SMS: Wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556

    System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

    Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Z dniem 15 stycznia udostępniony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia. W przypadku dokonania zgłoszenia, w momencie rozpoczęcia szczepień odpowiedniej grupy, zainteresowane osoby otrzymają maila z informacją o możliwości rejestracji na szczepienie. Formularz dostępny jest pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie.

Więcej informacji na temat szczepień można uzyskać pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Koordynator ds. szczepień