Obowiązki właścicieli zwierząt

Posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Są one wyznaczane przepisami prawa zarówno ogólnopolskiego jak i miejscowego - Uchwały Nr XLIII/227/2018 Rady Miejskiej w Drawnie z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Drawno. W ostatnich tygodniach w Gminie Drawno nasilił się problem wolno biegających psów.

Przypominamy więc o obowiązkach, jakie ciążą na ich właścicielach.

Obowiązki właścicieli zwierząt wynikają z następujących przepisów:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638):
Art. 9.
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Art. 10.1. Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia organu gminy właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa, wydawanego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.

Art. 10a. Zabrania się:
1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

Art. 10a ust. 3

Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Zakaz ten jednak nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli jest on ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421):
Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Podczas zimy należy szczególnie zadbać o zwierzęta. Pamiętajmy aby zapewnić psu ocieploną budę, zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów aby zapewnić mu ruch, podawać ocieploną wodę do picia, zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie i zabierać psy krótkowłose do domu.

Obowiązek kontroli

Pies puszczony luzem musi być pod kontrolą opiekuna i co bardzo ważne, musi być oznakowany  w sposób umożliwiający identyfikację jego właściciela. Sposobów oznakowania jest kilka. Najprostszy to adresówka przyczepiona do obroży i coraz powszechniej wykonywany mikro chip.

Poniżej część Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Drawno:

Rozdział 4.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 18. 1. Posiadaczy psów i innych zwierząt domowych zobowiązuje się do:

1)  sprawowania opieki nad nimi w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub uciążliwość dla ludzi i innych zwierząt;                                                                                                                                                       

2) zachowania środków  ostrożności  przy ich wyprowadzaniu  i przewożeniu  środkami komunikacji zbiorowej;

3) natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez psa w budynkach i na ciągach dla pieszych (w tym i znajdujących się na miejskich terenach zielonych), placach, publicznych gier i zabaw oraz na ogólnodostępnych trawnikach i rabatach, znajdujących się przy budynkach oraz ciągach dla pieszych.  

2.  Posiadacz psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na spacer wyłącznie na smyczy, a w zakresie prawem przewidzianym w stosunku do psów tzw. ras psów uznawanych za agresywne, także w kagańcu. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której pies prowadzony jest lub przebywa na klatkach schodowych, na tarasach i innych pomieszczeniach ogólnie  dostępnych w budynkach.

3. Dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy gdy pies jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację właściciela lub opiekuna i właściciel lub opiekun sprawuje kontrolę nad psem. Zwalniając psa ze smyczy należy mieć na względzie bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego. Zwolnienie psa ze smyczy nie może nastąpić w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci ( tj. ogródki jordanowskie, wydzielone części parków, piaskownice, boiska itp.)

4. Postanowienia ust. 2 i 3 dotyczą też innych zwierząt mogących stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Postanowienia ust. 1 pkt 3 dotyczą wszystkich zwierząt i ich posiadaczy.

5. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż  3 metry.

6. Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze Gminy Drawno podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie,  a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel!

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 821 ze zm.):

Art.  77.  [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]

§  1.  Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§  2.  Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Art.  78.  [Drażnienie lub płoszenie zwierzęcia] Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.