Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej Pani Danucie Szyksznian-Ossowskiej ps. Sarenka w Drawnie

W dniu dzisiejszym tj. 20 listopada 2021 roku byliśmy świadkami odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce zamieszkania Pani Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps. Sarenka. Inicjatorem wydarzenia było Drawieńskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne przy wsparciu Gminy Drawno.

Drawna Andrzej Chmielewski, Sekretarz Gminy Mariola Kowalewska, radni Rady Miejskiej w Drawnie, Prezes Drawieńskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Tomasz Maciąg i jego członkowie, zaproszeni goście i mieszkańcy Drawna.

Tablica umieszczona została na budynku, w którym to w latach 1945 – 1949 słynna łączniczka Okręgu Wilno AK, Pani Danuta Szyksznian-Ossowska mieszkała wraz z ojcem Stefanem Janiczakiem, siostrą Ludmiłą i mężem Janem Szyksznianem. Pani Danuta spędziła w Drawnie pierwsze powojenne lata, tu wyszła za mąż i urodziła syna Leszka. Wydarzenia te sprawiły, że Drawno było i jest miłym wspomnieniem w Jej niesamowitym życiorysie, który w dużej mierze składa się z wielkiego zaangażowania w sprawy Ojczyzny.

O ogromnym poświęceniu na rzecz państwa polskiego w okresie II wojny światowej świadczą chociażby jedne z najważniejszych odznaczeń państwowych takich jak: Krzyż Zasługi    z Mieczami, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski czy Krzyż Armii Krajowej. Pani Danuta jest również autorką książek, w których opisuje m.in. wojenną zawieruchę, działalność w Armii Krajowej, ciężkie śledztwo w NKWD i pobyt w Łagrze w Jełszance k. Saratowa. Pomimo traumatycznych doświadczeń w młodości, nigdy nie straciła nadziei i pogody ducha, a nauki wyciągnięte z trudów jakimi doświadczył Ją los, przekazuje kolejnym młodym pokoleniom.

Jesteśmy zaszczyceni, że pomimo słusznego wieku - 96 lat i słabnącego zdrowia, Pani Danuta postanowiła uczestniczyć w ceremonii wraz z najbliższą rodziną.

Było nam ogromnie miło gościć tak niezwykłą i szacowną postać. Należy dodać, że było to dla nas bardzo wzruszające wydarzenie.

Dziękujemy pięknie za przybycie.