Wiele osób wciąż lekceważąco podchodzi do zadania segregacji śmieci. Dlaczego warto to robić? Każdy człowiek ma istotny wpływ na środowisko, zarówno pozytywny, jak i niestety negatywny, a przecież planeta jest naszym wspólnym domem. Chcąc o niego zadbać musimy, między innymi poważnie podejść do problemu śmieci, których produkujemy za dużo. Jednym z najbardziej popularnych działań służących ochronie środowiska jest właśnie segregacja odpadów, o czym (jak się okazało) bardzo dobrze wiedzieli turyści Drawieńskiego Parku Narodowego, którzy przyjechali ze Stargardu i w miniony weekend wypoczywali na miejscu biwakowania „Bogdanka”.
Wszyscy więc możemy mieć swój realny udział w ochronie środowiska. Wystarczy świadomie założyć własny „ogród śmieci”, dodajmy - kolorowy ogród. Na pewno znajdą się w nim takie barwy, jak: zielony – to kontener na szkło; żółty oznacza: tutaj wrzuć metale i tworzywa sztuczne; niebieski czeka na papier; brązowy dotyczy odpadów biodegradowalnych; jest i kolor czarny dla odpadów zmieszanych. Tylko razem możemy skutecznie zadbać o naszą planetę. Stąd też nasze edukacyjne działanie - obecność pracowników DPN na miejscu biwakowania „Bogdanka” w parku. W sobotę przeprowadziliśmy akcję rozdawania kolorowych worków namawiając do prawidłowej segregacji śmieci. Akcja spotkała się z miłym przyjęciem, a co bardzo ważne – potwierdziła wśród naszych turystów dobrą znajomość „przedmiotu”. Duży wkład w to zadanie wnieśli także pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Drawno, dostarczając nam odpowiedniego materiału, czyli właśnie kolorowych worków. Po ich wypełnieniu wszystkie trafiły do odpowiednich kontenerów.
Segregując śmieci w domu, czy w terenie, np. na biwakach, znacząco obniżamy zagrożenie dla przyrody i co za tym idzie - dla nas samych. Podajmy konkretny przykład: segregując papier przyczyniamy się do ograniczenia zużycia energii, wody, zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia liczby pozyskiwanych drzew. Ze 100 ton makulatury można wyprodukować 90 ton papieru do ponownego użytku, a wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew. Ponad to, selektywna zbiórka odpadów oszczędza nasze kieszenie. Osoby, które nie segregują śmieci płacą więcej za ich wywóz. (Źródło internet, art.: Segregacja śmieci – czy warto).
Tekst i zdjęcia: J. Osińska, Dział ds. Edukacji DPN,
Współpraca: Urząd Miasta i Gminy w Drawnie.