Wspomnienie o Pani Zdzisławie Samulak

Wspomnienie o Pani Zdzisławie Samulak

17 czerwca 2023 roku, w wieku 82 lat zmarła Pani Zdzisława Samulak – wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Drawnie.

              Pani Zdzisława urodziła się dnia 19 kwietnia 1941 r. w Kobielach Wielkich, powiat radomszczański, woj. łódzkie, w rodzinie Franciszki i Antoniego Kucharskich. Tam też spędziła trudne lata wojenne i powojenne – do roku 1958. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej zdecydowała, że zostanie nauczycielką i podjęła naukę w Liceum Pedagogicznym w Wolborzu koło Piotrkowa Trybunalskiego. Pierwszy stopień kształcenia zawodowego ukończyła w roku 1959 i z nakazem pracy w ręku zameldowała się w Szkole Podstawowej w Klasztornej, gmina Bierzwnik. Miała to być krótka przygoda i powrót w rodzinne strony. Tu poznała Mieczysława Samulaka i pozostała na dłużej. W międzyczasie zaocznie ukończyła w latach 1968-1970 w Szczecinie, Studium Nauczycielskie – kierunek nauczanie początkowe.

            Reforma administracji samorządowej i oświatowej spowodowała, że Państwo Samulakowie w roku 1972 znaleźli się w Drawnie. Pan Mieczysław został Naczelnikiem Gminy a pani Zdzisława zastępcą dyrektora Szkoły Podstawowej w Drawnie. Funkcję tę pełniła przez 10 lat. W roku 1980 kończy Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Szczecinie, na Wydziale Geografii.

            Pani Zdzisława była bardzo zdolną, utalentowaną i pracowitą nauczycielką. Potrafiła nawiązywać żywe, empatyczne relacje z uczniami, ich rodzicami, z koleżankami i kolegami oraz z podwładnymi. Dzięki temu osiągała wiele spektakularnych sukcesów zawodowych. Za to też była wielokrotnie nagrodzona nagrodami Dyrektora Szkoły, Kuratora i Ministra Oświaty i Wychowania. Została też odznaczona:

Medalem Komisji Edukacji Narodowej a także w roku:

1980 – Złotym Krzyżem Zasługi za dwudziestoletnią sumienną pracę pedagogiczną,

1984 – Medalem 40-lecia Polski Ludowej,

1987 – Miasto uhonorowało Jej trud włożony w wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia Odznaką honorową za zasługi dla Miasta i Gminy Drawno,

1990 – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,

2005 – Odznaką honorową Zasłużony dla powiatu Choszczno.

            Przez wiele lat pełniła społecznie funkcję ławnika w Sądzie Rejonowym w Choszcznie. Tutaj z korzyścią dla wszystkich stron wykorzystuje swoje poczucie sprawiedliwości społecznej i talent mediacji.

            Pani Zdzisława z równie wielkim zaangażowaniem jak pracę zawodową i społeczną – a może nawet większym – traktowała swoje obowiązki żony, matki, babci i prababci.

Wychowała troje dzieci – Iwonę, Barbarę i Sławomira, które obdarzyły Ją czwórką wnucząt i dwójką prawnuków. W końcówce lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przeżyła wielki dramat. W nie wyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zginął Jej nastoletni wnuczek Łukasz.

            Pani Zdzisława była osobą otwartą na świat i ludzi, na swoje otoczenie i tą swoją postawą zyskała wielu serdecznych przyjaciół wśród sąsiadów, znajomych oraz wśród wychowanków, którzy dziś mają już swoje własne dzieci i wnuki. Mimo przynależności do pokolenia seniorów sprawnie posługiwała się komputerem i smartfonem i dzięki nim pozyskała również wielu przyjaciół np. na Facebooku.

             Pani Zdzisławo. Dzidziu – bo tak zwracali się do Ciebie najbliższy i przyjaciele. Odeszłaś zostawiając nas w nieutulonej żałobie. Jesteśmy jednak głęboko przekonani, że człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim. Ty uczciwie swoją troską i życzliwością zapracowałaś i zasłużyłaś sobie by długo żyć w naszej pamięci i w pamięci następnych pokoleń.

Serdecznie dziękujemy Ci, że byłaś z nami, że dane było nam być z Tobą.

 

Cześć Twojej Pamięci

  Grono Serdecznych Przyjaciół